Pożegnanie wakacji z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
📅 niedziela 03.09.2017
Pożegnanie wakacji z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

W pierwszą niedzielę września Muzealną wieś wypełni gwar prac i obrzędów jesiennych. Zwiedzający przyjrzą się pracy kopaczki konnej oraz orce i bronowaniu. Chętni będą mogli też wykopywać ziemniaki z pomocą motyk, zbierać je i sortować. Będzie to też znakomita okazja, by posmakować kartofli pieczonych w ognisku, które zapłonie na muzealnej polanie. W zagrodach na uczestników czekać będą prezentacje zajęć wykonywanych w okresie jesiennym: przędzenia wełny na kołowrotku, mechanicznego czesania wełny na gręplarni, wyciskania soków z pomidorów, a także międlenia i rafowania lnu. Zobaczą też jak niegdyś wyglądało kiszenie kapusty i oraz wykonywanie pęczków ziół. Wezmą udział w ręcznym ubijaniu masła i posmakują go ze świeżym chlebem.

O tym jak wykonywano najważniejsze narzędzia i przedmioty niezbędne w każdym domu wiejskim opowiedzą wiejscy rzemieślnicy – kowal, plecionkarz, szewc, stolarz i garncarz. Również na dzieci czekać będzie wiele atrakcji. W wiejskiej izbie lekcyjnej najmłodsi wykonają tradycyjne ozdoby ze słomy i bibuły. Poznawać będą także gry i zabawy swoich dziadków. Nauczą się chodzić na szczudłach, toczyć fajerki i grać w serso. Interesującą propozycję dla uczestników wydarzenia stanowić może również doroczny kiermasz ziemiopłodów. Zwiedzający będą mogli zakupić warzywa i owoce z muzealnych upraw, a nawet dorodną perliczkę, kaczkę, kurę czy królika. Na stoiskach wystawców koło amfiteatru znajdą oni natomiast ozdoby i zabawki wykonane ręcznie z drewna, filcu, czy ceramiki, wyroby artystyczne, szeroki wybór miodów, tradycyjnych produktów spożywczych, a także tradycyjne potrawy serwowane na miejscu.

Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Boruta” ze Zgierza, który zaprezentuje tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Warto też będzie skorzystać z przejażdżek bryczką po terenie muzealnej wsi, bądź przejechać się w siodle.