Poranne ptaszki wracają do Muzeum POLIN

Muzeum POLIN mapa

niedziela 02.10.2022

Poranne ptaszki wracają do Muzeum POLIN

W niedzielę, 2 października, na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” odbędzie się kolejna odsłona wydarzenia dla dzieci ze spektrum autyzmu i ich rodzin. W programie oprowadzanie po ekspozycji, warsztaty plastyczne i inne atrakcje.

2 października (niedziela), godz. 8:00-10:00

„Poranne ptaszki” organizowane są w Muzeum POLIN od 2018 roku. To bezpłatne wydarzenie jest skierowane do rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu poniżej 15. roku życia. Uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzają wystawę jeszcze przed oficjalnym otwarciem Muzeum POLIN. Dzięki ograniczeniu dźwięków i świateł przestrzeń ekspozycji staje się przyjazna dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne. Zapewnione jest także miejsce wyciszenia – dla tych, którzy chcą złapać oddech i zrobić sobie przerwę.

Na październikowych zajęciach z cyklu „Poranne ptaszki” dzieci ze spektrum autyzmu spotkają się z przewodnikiem i edukatorami Muzeum POLIN po raz pierwszy po przerwie spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19.

W poprzednich edycjach trafiały do nas często rodziny, u których spektrum autyzmu zostało dopiero co zdiagnozowane – z bardzo małymi dziećmi, na wczesnym etapie – i dla nich zobaczenie i uczestnictwo w takim wydarzeniu pokazało, że mimo tej trudnej diagnozy, mimo tych nowych doświadczeń mogą dalej uczestniczyć w życiu społecznym, dalej spotykać się z innymi ludźmi – nie tylko w jakichś specjalnych placówkach czy terapiach, ale także w miejscach publicznych – mówi Wioleta Jóźwiak, koordynatorka ds. dostępności Muzeum POLIN.

Tym razem spotkanie odbędzie się na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Uczestnicy, wspólnie z przewodnikiem i edukatorami, poszukają odpowiedzi na wiele pytań. Dowiedzą się m.in., czym jest żydowska kuchnia i co łączy placki ziemniaczane z latkesami, gołąbki z holiszkami, a czulent z adafiną. Będą wykonywać ćwiczenia i zagadki związane z tą wystawą, a także uczestniczyć w aktywnościach plastycznych w Miejscu edukacji rodzinnej. Dzięki udziale w „Porannych ptaszkach”poznają bogactwo żydowskiej kultury kulinarnej od kuchni. Na wydarzenie można zgłosić się mailowo, pisząc na adres: muzeumdostepne@polin.pl. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Inne wydarzenia dostępne dla dzieci ze spektrum autyzmu

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Popularnością wśród dzieci ze spektrum autyzmu cieszą się natomiast koncerty przyjazne sensorycznie. To propozycja dla tych, którzy nie lubią dużego hałasu lub mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu. Najbliższy koncert zatytułowany „Rosz ha-Szana” odbędzie się już 1 października w Audytorium Muzeum POLIN. Więcej informacji o wydarzeniu można przeczytać na stronie „Rosz ha-Szana” – koncert przyjazny sensorycznie.

Ogólne udogodnienia dla osób ze spektrum autyzmu w Muzeum POLIN

W kasach, Miejscu Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia” oraz Centrum Edukacyjnym dostępne są słuchawki wyciszające dla zwiedzających ze spektrum autyzmu – bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Na poziomie -1 znajduje się natomiast pokój wyciszenia. Pomieszczenie izoluje od hałasu i obecności innych osób.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:autyzmmuzeumwarsztaty