Pomiędzy regułą a wyobraźnią – warsztaty w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie, plac Sobieskiego, Bytom mapa

piątek 16.09.2016

Warsztaty muzyczne w Muzeum Górnośląskim

W historii muzyki zapisało się wiele „pomnikowych” dzieł – pod wieloma względami Cztery pory roku to jedno z nich. Fragmenty Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy Antonia Vivaldiego wybrzmią podczas warsztatów muzycznych, odbywających się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 w Muzeum Górnośląskim.

Pomiędzy regułą a wyobraźnią, czyli „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego

Niewiele jest wspanialszych utworów, bardziej nadających się do „szkoły słuchania muzyki” niż słynny cykl koncertowy Vivaldiego. O jego wielkich walorach poznawczych decydują bogactwo łatwych do zaprezentowania treści i czytelnych motywów muzycznych (utwór zawiera dokładne wyjaśnienia wszystkich przedstawionych spraw, jak to ujął w dedykacji dla hrabiego von Morzin sam Vivaldi), a także niezwykłe okoliczności powstania koncertów. Dzieło włoskiego kompozytora nie tylko znakomicie brzmi, pobudza wyobraźnię, ale jest również idealnym przykładem tego, jak wielkie zastosowanie w edukacji ma dziedzictwo kulturowe.

Bardzo zróżnicowaną i żywiołową interpretację fragmentów Czterech pór roku zaprezentują w czasie warsztatów muzycznych: Anna Szabelka (skrzypce), Kwartet Akademos, Hanna Balcerzak (klawesyn) i Łukasz Bebłot (kontrabas).

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Muzyka jest ważna” realizowanego przez Śląskie Towarzystwo Muzyczne i Orkiestrę Muzyki Nowej, dofinansowanego przez Gminę Bytom.

Wstęp na koncerty jest wolny. Obowiązują zapisy (dwa tygodnie przed terminem zajęć), które prowadzi Dział Edukacji: tel. 32 281-82-94 w. 127.

Data: 16 września 2016 (piątek), godz. 10.00 i 11.00; 17 września 2016 (sobota), godz. 11.30

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala ks. Gorczyckiego

Prowadzący: Aleksandra Batog

Wstęp wolny (obowiązują zapisy, tel. 32 281-82-94 w. 127)