Polskie baśnie i legendy

Polskie baśnie i legendy

📅 piątek 27.04.2012 do niedziela 09.09.2012
Polskie baśnie i legendy

 

Polskie legendy starają się wprowadzić ład do świata naszych przodków, tłumaczą dziwne zjawiska przyrodnicze. Przez to wyjaśnienie starają się oswoić świat najbliższy i pozwalają uspokoić siebie. Często, więc w tym wyjaśnianiu pojawiają się siły nieczyste pod postacią diabłów. Mimo, że biesów się lękano to jednak wierzono w ograniczoną moc ich rozumu mniemając, iż są trochę „głupiutkie" i przy odrobinie sprytu można je przechytrzyć. Oprócz zjawisk przyrodniczych tłumaczą zdarzenia dawno zapomniane lub nieznane a odpowiadające na ważne pytania kim jesteśmy i skąd idziemy. Dzięki odpowiedziom na te proste i oczywiste pytania pozwalają dostrzec swoją wyjątkowość i wartość na tle innych.

Poczesne miejsce w panteonie legendarnych postaci zajmuje Pan Twardowski, który zapisał się w historii wielu regionów naszego kraju. Wiele opowieści związanych jest z chęcią poprawy swojego losu nawet kosztem wyrzeczenia się swoich najbliższych, co jednak doprowadza do słusznego wniosku, że na nic pieniądze i bogactwo skoro nie można się nim podzielić z innymi, a zwłaszcza z najbliższymi. Stąd też na wystawie oprócz treści poznawczych młody odbiorca będzie musiał poznać treści moralizatorskie, które powinny ukierunkować jego postępowanie.

Na wystawie nie zabraknie, więc Pana Twardowskiego, Smoka Wawelskiego, Złotej Kaczki i innych legendarnych oraz historycznych postaci. Wszystkie zaprezentowane opowieści zostały ukazane w bardzo plastycznej formie, co zapewne zadowoli wszystkie dzieci. Treść legendy dzieciom będą mogli poczytać opiekunowie, a w domu będzie można ją pokolorować wracając wspomnieniami do czasu zwiedzania wystawy.

Wystawę zapowiedział spektakl pt. „Smok Wawelski" w wykonaniu krakowskiego Teatru Art-Re, na którym dzieci z wypiekami na twarzy poznały historię dzielnego szewczyka, Kraka i smoka z wawelskiego wzgórza. Przedstawienie to było jednym z, czterech jakie towarzyszą wystawie. Wkrótce Teatr Art-Re zagra następujące spektakle: Lech, Czech i Rus; Bazyliszek i Pan Twardowski.

 

Więcej informacji na: http://www.zameksielecki.pl/dzial-regionalny/wystawy

Wystawie towarzyszą spektakle teatralne w wykonaniu krakowskiego teatru ART-RE.

Więcej informacji na: http://www.zameksielecki.pl/dzial-organizacji-imprez/widowiska

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie