Weleda
Weleda Baby

Podsumowanie 39. edycji Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
🗺 mapa
📅 środa 19.06.2024 do środa 26.06.2024
BAJDUREK
W dniach 11-13 czerwca 2024 roku, odbył się 39. finał Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK, który okazał się niezwykle emocjonującą i wysmakowaną ucztą dla miłośników teatru. Wydarzenie zgromadziło 345 młodych artystów z całego województwa małopolskiego, którzy mieli niecodzienną okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie na profesjonalnej scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. 17 finałowych spektakli zobaczyło 2936 widzów!

 Uczestników oraz publiczność serdecznie przywitał i Festiwal otworzył Andrzej Zarych – dyrektor MCK SOKÓŁ, któremu towarzyszyła Jolanta Tarka – wizytator z Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu.

Tegoroczna edycja Festiwalu obfitowała w różnorodne spektakle, które ukazywały szerokie spektrum tematów – od klasyki literatury po autorskie scenariusze. Każdy występ charakteryzował się nie tylko wysokim poziomem artystycznym, ale również głębokim zaangażowaniem wszystkich uczestników.

W protokole Komisji Artystycznej czytamy:
Obejrzenie siedemnastu finałowych, a wcześniej podczas eliminacji jeszcze kilkudziesięciu innych przedstawień bajdurkowych, umacnia nas w przekonaniu, że amatorski dziecięcy teatr w naszym województwie małopolskim ma się bardzo dobrze. Z radością, zadowoleniem, często też z zachwytem nad urodą sceniczną i mądrością spektakli, odbieraliśmy wszystkie prezentacje wzrokiem, słuchem, ale też i sercem. Gratulujemy tej wysokiej jakości przedstawień wszystkim zespołom; młodym artystom – wspaniałych kreacji i po prostu talentu a instruktorom i reżyserom – dziękujemy za pomysłowość, konsekwencję, upór, wytrwałość i pedagogiczne podejście w – często niełatwej – pracy nad przygotowywaniem spektakli, które podczas trzech dni w sali nowosądeckiego SOKOŁA obejrzała liczna widownia dziecięca, z domieszką także osób dorosłych. Cieszy nas to niezmiernie i napawa dużym optymizmem na przyszłość, szczególnie w kontekście przyszłorocznego jubileuszowego 40. BAJDURKA, na którym – jesteśmy tego pewni – znowu będziemy podziwiać przepiękne pod względem treści i formy dziecięce widowiska.

BAJDUREK

Komisja Artystyczna finału, w której pracowali: Krystyna Hussak-Przybyło – reżyser i instruktor teatralna, pedagog teatru, dyrektor Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Violetta Romul-Pomietło – aktorka Teatru Nowego z Nowego Sącza oraz Janusz Michalik – aktor i reżyser, specjalista ds. animacji kultury i teatru MCK SOKÓŁ po obejrzeniu i omówieniu z instruktorami 17 przedstawień przyznała Grand Prix 39. BAJDURKA grupie teatralnej LALKARZE z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu za wzorcową korelację słowa poetyckiego z teatrem animacji przedmiotów i „żywego planu”, za precyzyjną kreację zbiorową i indywidualne umiejętności operowania ciałem i głosem – tekstem mówionym i śpiewanym, za doskonałą realizację szeregu ciekawych i zaskakujących etiud scenicznych oraz za wysmakowaną i funkcjonalną oprawę plastyczną i organiczną muzykę w przedstawieniu pt. „I biało na czarnym”;

Komisja swoje podziękowania skierowała również do organizatorów BAJDURKA – dyrekcji i pracowników MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu: gratulujemy jak zawsze niezwykle sprawnej organizacji i realizacji trzydniowego święta dziecięcego teatru i atrakcyjnej dla jego wszystkich uczestników i odbiorców finałowej formuły Festiwalu. Znowu czuliśmy niezwykle ciepłą, familijną atmosferę na sali i we wszystkich zakamarkach budynku SOKOŁA. Duża w tym zasługa również Cioci Basi i Wujka Alka – czyli Państwa Barbary i Aleksandra Porzucków, którzy jak zawsze profesjonalnie, wdzięcznie i z humorem prowadzili finałowe prezentacje oraz festiwalowych wolontariuszy, czyli uczniów I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Serdecznie dziękujemy!

Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK to niezwykłe wydarzenie, które po raz kolejny pokazało, jak wielki potencjał drzemie w młodych artystach. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję, mając nadzieję, że przyniesie ona równie wiele pięknych chwil i artystycznych odkryć.

Tych wszystkich, którzy nie mieli okazji zobaczyć finałowych spektakli lub chcieliby przeżyć to jeszcze raz, już dziś zapraszamy na powakacyjny plebiscyt OGLĄDAJ i GŁOSUJ, gdzie finaliści powalczą o dodatkową nagrodę – NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI!

BAJDUREK

Pełna fotorelacja oraz treść protokołu dostępne na stronie: https://mcksokol.pl/multimedia/bajdurek-2024-final

Fot. Kinga Ptak

524 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent