Plenerowe warsztaty dla dzieci i młodzieży – Plac Zabaw Twórczych. Na tropie kultury

Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 1
🗺 mapa
📅 środa 22.08.2018
Wstęp bezpłatny
Plenerowe warsztaty dla dzieci i młodzieży w Łodzi. Plac Zabaw Twórczych. Na tropie kultury

Fotograficzne podchody, eksperymenty malarskie, wielkoformatowe instalacje i warsztaty dźwiękowe to propozycje wydarzeń plenerowych dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji, na które zaprasza Ośrodek Kultury Górna.

W lipcu oraz w sierpniu w ramach cyklu „Plac Zabaw Twórczych” zaplanowana jest seria akcji warsztatowych na Górnej i na Księżym Młynie. Dla dzieci to czas pełen radości z obcowania ze sztuką, a dla rodziców – okazja do spędzenia czasu rodzinnie i twórczo. Warsztaty prowadzą łódzcy artyści – fotograficy, plastycy i muzycy.

Warsztaty są bezpłatne, chęć udziału należy poprzedzić zgłoszeniem mailowym lub telefonicznym:

mail: plac.zabaw2018@gmail.com

tel.: 501 180 652

Harmonogram wydarzeń:

Górna

*26 i 27 lipca <czwartek i piątek> g. 11.00-13.00
warsztat: Foto-komiksy
miejsce: Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 1
prowadzenie: Marcin Polak

*28 lipca <sobota> g. 11.00-13.00
warsztat: Rodzinne podchody fotograficzne
miejsce zbiórki: Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 1
prowadzenie: Agnieszka Furtak „Dom Fotografii”

*22 sierpnia <środa> g. 11.00-13.00
warsztat: Spontant Art. Narysuj dźwięk
miejsce: Park Podolski przy placu zabaw
prowadzenie: Karina Madej

 

Księży Młyn

*31 lipca – 2 sierpnia <wtorek, środa, czwartek> g. 11.00-14.00
warsztaty terenowe:
Architekstura – warsztat frotażu

Mali dekonstruktorzy – wielkoformatowe układanki
Dźwięki miasta – warsztat audio
Miejsce zbiórki: Remiza Straży Pożarnej, ul. Tymienieckiego 30
prowadzenie: Natalia Wiśniewska, Ewa Żochowska i Natalia Kalisz, Suavas Lewy

*3 sierpnia <piątek> g. 11.00-14.00
Akcje artystyczne
miejsce: teren rekreacyjny przy Kocim Szlaku
prowadzenie: Natalia Wiśniewska, Ewa Żochowska i Natalia Kalisz – „Przędzalnia sztuki”, Suavas Lewy

Opisy poszczególnych warsztatów:

Architekstura
W niekonwencjonalny sposób na warsztatach docenimy architektoniczne dziedzictwo kompleksu pofabrycznego osiedla Księży Młyn. Za pomocą frotażu plastycznej techniki jaką jest frotaż, mali tropiciele kultury wykonają serię rysunkowych odbitek faktur i tekstur wybranych przez siebie miejsc znalezionych na fasadach lub we wnętrzach budynków. Ściany mieszkań, fasady, wnętrza klatek czy chodniki staną się dla nas nośnikami historii łodzian.

Mali dekonstruktorzy – wielkoformatowe układanki
To malarska instalacja. Podczas jej tworzenia uczestnicy wcielą się w role architektów i projektantów przestrzennej, wielkoformatowej układanki. Geometryczne kształty wypełnione zostaną różnobarwnymi elementami, które po złożeniu w całość stworzą obraz. Co wyłoni się z zagadkowej układanki? Dopiero podczas warsztatów mali dekonstruktorzy poznają odpowiedź. Jedno jest pewne- stworzona na kształt mozaiki, wielobarwna forma stanie się pretekstem do rozmów o lokalnej architekturze. Sztuka przeplatać się będzie z zabawą, a twórcy surrealistycznej instalacji staną się jej częścią. To będzie wyzwanie, aby wkomponować się w wolne fragmenty układanki!

Dźwięki miasta
Warsztaty w formie audio-spacerów. Uczestnicy projektu będą badać audio-sferę Księżego Młyna, wynajdując i rejestrując generowane przez nią dźwięki, odgłosy, które zamieszkały w tej bogatej w historie, robotniczej dzielnicy Łodzi. Zebrany przez łapaczy dźwięków materiał wykorzystamy, tworząc fonograficzne archiwum oraz interaktywną audio mapę – dźwiękową pocztówkę Księżego Młyna.

Spontan-Art.
Zaczynając od wylania małej plamki na kartce finalnie dojdziemy do wielkoformatowego, ekspresyjnego action paintingu. Wejdziemy w świat abstrakcyjnego ekspresjonizmu w duchu malarstwa Jacksona Pollocka, stawiając nacisk na gest malarski i nieskrępowaną regułami, formą i kształtem wypowiedź. Niech żyje spontaniczność!

Narysuj dźwięk
Podczas warsztatów uczestnicy doskonalić będą swoją wyobraźnię dźwiękową. Na podstawie usłyszanych, przygotowanych wcześniej miniatur dźwiękowych, każdy będzie mógł stworzyć autorski, malowany lub rysowany obraz, inspirowany usłyszanymi dźwiękami. Istotą ćwiczeń będzie zachęcenie do prób oderwania się od schematu myślowego narzucającego nam oczywiste rozwiązania. Bo czy nie można, słysząc dźwięki zatłoczonego miasta, narysować ludzkiego krwiobiegu ze ścigającymi się krwinkami?

Podchody fotograficzne – skarb ukryty w futerale
Fotograficzna gra terenowa, do udziału w której zapraszamy całe rodziny. Uczestnicy zbierać będą punkty, przemieszczając się z mapką od bazy do bazy i wykonując poszczególne zadania. Okiem obiektywu odkrywać będą urok dzielnicy Łódź Górna i poznawać będą fotograficzne techniki.

Foto-komiksy
„Podczas warsztatów wspólnie z uczestnikami wykonamy zdjęcia – zarówno dokumentujące ludzi, miejsca i okolicę, jak i kreacyjne związane z tematem warsztatów. W kolejnym etapie przeanalizujemy je i będziemy starać się stworzyć z nich historię, powiązać obrazy z relacjami międzyludzkimi i pobudzić dzieci do korzystania z wyobraźni”. To będzie okazja do zabawy, ale i do poznania technik fotograficznych, budowy aparatu, fotografii architektury, makro, pracy nad portretami, tworzenia zdjęć w ruchu. Kolejnym etapem będzie tworzenie foto-komiksu z zebranego materiału zdjęciowego.

Więcej informacji o warsztatach i lokalizacjach na:
www.gorna.pl
www.facebook.com/PlacZabawTworczych/
www.instagram.com/plac.zabaw2018/
Zadanie współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Miasto Łódź ramach dotacji celowej.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent