Pippi Pończoszanka- spektakl cyrkowy dla dzieci podróżuje po Polsce

📅 piątek 26.08.2016 do sobota 27.08.2016
wolny
Pippi Pończoszanka- spektakl cyrkowy
Spektakl łódzkiego Teatru Pinokio i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego „Pippi Pończoszanka” po raz kolejny odwiedzi latem dzieci w różnych zakątkach Polski. Bohaterami familijnego przedstawienia, są piraci – akrobaci i energiczna rudowłosa dziewczynka o ogromnej wyobraźni. Spektakl prezentowany jest w namiocie cyrkowym, a jego objazd jest częścią programu Lato w teatrze.
Spektakl „Pippi Pończoszanka” powstał na podstawie prozy Astrid Lindgren. Rudowłosa Pippi to dziewczynka charakterna, nie lubiącą słuchać poleceń, ale również samodzielna i odważna. Pippi czuje się też samotna, bo tęskni za swoimi rodzicami.
Jak mówi reżyser spektaklu Konrad Dworakowski: „Dziecko jest silne. Dziecko jest wrażliwe. Widzi świat takim, jaki jest naprawdę i ocenia go według najprostszych kryteriów. Dziecko ma piękną i nieposkromioną wyobraźnię. Dlatego zawsze da sobie radę. Nie znaczy to jednak, że wszystko chce robić samo, że nie potrzebuje dorosłych”. Twórcy spektaklu podejmują temat podmiotowości dziecka, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie przypominają dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.
Przedstawienie wypełniają żarty i porywające piosenki, a artyści wykorzystują elementy sztuki cyrkowej, m. in. akrobatykę i żonglerkę. Nieodłącznym elementem odwiedzin „Pippi Pończoszanki” w każdej miejscowości są warsztaty artystyczne i parada uliczna. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Program działań w objeździe:
Dzień I
15:00 – warsztaty dla dzieci i młodzieży
17:00 – finał warsztatów: parada ulicami miasta
Dzień II
18:00 – namiot cyrkowy: spektakl „Pippi Pończoszanka”  i koncert zespołu Bura Kura
„Pippi Pończoszanka” odwiedzi w sierpniu następujące miejscowości:

ORNETA (Uwaga: Warsztaty pierwszego dnia rozpoczynają się o godz. 17:00, a parada o godz. 19:00)
14-15 sierpnia
Miejsce namiotu: Boczne boisko przy hali OSiR
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Miejski Dom Kultury im. Franciszka Chruściela w Ornecie, ul. 1 Maja 45 (biuro na I piętrze), tel. 55 24 21 039
MORĄG
16-17 sierpnia
Miejsce namiotu: Alejki Miejskie
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Sekretariat Morąskiego Domu Kultury (II piętro), tel. 89 757 26 40
BRANIEWO
18-19 sierpnia
Miejsce namiotu: Plac katedralny przy Bazylice Mniejszej w Braniewie, ul. Katedralna Braniewo
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Braniewskie Centrum Kultury, tel. 55 620 82 07, 516 363 215
REDA
20-21 sierpnia
Miejsce namiotu: Stadion Miejski, Łąkowa 59
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Fabryka Kultury, ul. Łąkowa 59A, tel. 58 736 28 28, e-mail: mdk@reda.pl
WEJHEROWO
22-23 sierpnia
Miejsce namiotu: Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego
Formularz zgłoszeniowy na warsztaty do pobrania na stronie www.wck.org.pl
Odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Kasa Filharmonii Kaszubskiej/Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255, kontakt:projekty@wck.org.pl
TCZEW
24-25 sierpnia
Miejsce namiotu: Bulwar nad Wisłą
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Centrum Kultury i Sztuki, ul. Kard. St. Wyszyńskiego 10, tel. 58 531 07 07
BYDGOSZCZ
Wydarzenia będą realizowane w ramach XI Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc organizowanego przez Fundację Nowe Pokolenie
26 sierpnia
16:00 – warsztaty dla dzieci i młodzieży
18:00 – finał warsztatów: parada ulicami miasta
27 sierpnia
10:00 i 16:00 namiot cyrkowy: spektakl „Pippi Pończoszanka” (reż. Konrad Dworakowski) i koncert zespołu Bura Kura
Miejsce namiotu: Plac Teatralny w Bydgoszczy
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Fundacja Nowe Pokolenie, ul. A. G. Siedleckiego 12, tel. 793 10 12 80, kontakt@festiwalradosnychserc.pl
MASZEWO
28-29 sierpnia
Miejsce namiotu: Górne Boisko w Maszewie
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Ośrodek Kultury i Sportu, tel. 91 4187 753
STEPNICA
30-31 sierpnia
Miejsce namiotu: Plac przy amfiteatrze
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy, tel. 91 418 86 28

zapisy na warsztaty prowadzone są przez lokalne ośrodki kultury

Objazd spektaklu „Pippi Pończoszanka” odbywa się w ramach programu Lato w teatrze. To program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainicjowany został w 2008 roku. Odpowiada on na potrzebę popularyzacji innowacyjnych praktyk z obszaru pedagogiki teatralnej, kształtowania widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki oraz budowy platformy wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną. Jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego.
Więcej informacji o spektaklu znaleźć można na stronie http://latowteatrze.pl.