Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

📅 niedziela 11.11.2012
Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

11.11.2012
niedziela
od godz. 12.00

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

Piknik rozpocznie się w samo południe, a o godzinie 13:00 w Manufakturze pojawi się sam Józef Piłsudski – eskortowany przez ułanów z oddziału konnego Straży Miejskiej, wjedzie na rynek dorożką. Po oficjalnym otwarciu przez przedstawicieli władz regionu, salwa armatnia rozpocznie piknikową część uroczystości.

Program tegorocznego święta obfituje w pokazy dynamiczne – uczestnicy pikniku zobaczą pięć inscenizacji. Jedną z nich przygotowali rekonstruktorzy z Radomia. Sześciu funkcjonariuszy w mundurach Policji Państwowej z lat 30. ubiegłego wieku, wjedzie na rynek na wyjątkowych jednośladach – zabytkowych rowerach „Łucznik” wyprodukowanych w radomskiej Państwowej Wytwórni Uzbrojenia w latach 1929-1939 i wyposażonych w repliki karabinów Mauser. Podczas pokazu policjanci z Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia zaprezentują nie tylko krótką historię Policji Państwowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego, ale też opowiedzą o wyposażeniu dawnych policyjnych rowerów, w tym jedynego w kraju „roweru strzelającego”. W czasie prezentacji niezwykły pojazd kilkakrotnie wystrzeli. Natomiast podczas drugiego pokazu radomscy rekonstruktorzy zaprezentują, jak walczyć w dość nietypowej dyscyplinie sportu, jaką jest szermierka na bagnety.

Z kolei Młodzieżowa Sekcja Wojskowa Związku Polskich Spadochroniarzy zaprezentuje pokaz ewakuacji rannych z samochodu, który przemieszczając się w strefie działań operacyjnych najechał na ładunek wybuchowy, a Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny (SPAT) pokaże, jak w kilka minut oswobodzić zakładnika z rąk porywaczy.

Podczas pikniku wystąpią również rekonstruktorzy ze Związku Strzeleckiego RP. Wraz z harcerzami z ZHR przeniosą wszystkich do roku 1944, kiedy wojska sowieckie wkroczyły do Polski. Akcja widowiska „Niepodległość 1944” rozpoczyna się w kawiarni. Wchodzą do niej funkcjonariusze służb bezpieczeństwa i po chwili zaczynają legitymować gości. Zauważają parę harcerzy próbujących wyjść z lokalu. Udaje im się pojmać jednego z nich.  Czy partyzantom uda się go odbić?

Na piknik Muzeum Tradycji Niepodległościowych przygotowało wystawę „O niepodległość i granice, dzięki której będzie można prześledzić dzieje walki o niepodległość Polski i jej granice. Z kolei Muzeum Spadochronowe przedstawi ekspozycję poświęconą polskiemu spadochroniarstwu od lat 30. XX w. do współczesności. Przy jego stanowisku będą gościli członkowie Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno Desantowych „Czerwone Berety” – skarbnica wiedzy o tym, jak wyglądała służba w jednostkach powietrznych.

Nie zabraknie także atrakcji dla wszystkich, którzy swój czas na pikniku zechcą spędzić bardzo aktywnie. Dzięki Fundacji Strzeleckiej i Związkowi Strzeleckiemu RP każdy będzie mógł sprawdzić się na strzelnicy ASG. „Strzelec” OSW przeprowadzi naukę składania i rozkładania karabinu AKM, a przy stanowisku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej stanie ścianka wspinaczkowa, na którą będzie można wejść zupełnie bezpiecznie, ponieważ nad każdym czuwać będą ratownicy.

Na rynku w Manufakturze będzie można zobaczyć wóz ewakuacji medycznej ROSOMAK, samochód Nissan Navarra, z karabinem strzelca wyborowego na dachu, przy którym każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie. Swoje wozy zaprezentuje również Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Będą wśród nich samochód ratowniczo-gaśniczy, wóz ratownictwa technicznego oraz STAR z lat 60.
Zmarzniętych ogrzeje wojskowa grochówka, a piknik zakończy wieczorne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wszystkich uczestników pikniku, które poprowadzą harcerze ZHP i ZHR.

www.manufaktura.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent