Piknik Niepodległościowy

Manufaktura mapa

niedziela 11.11.2018

bezpłatne

Piknik Niepodległościowy

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze to już tradycja, tegoroczna 8. edycja, ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, będzie wyjątkowa.

Od godziny 11.00 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze swoje ekspozycje i stoiska promocyjne będą prezentowały jednostki wojskowe, policyjne, a także militarne grupy rekonstrukcyjne.

Będzie można oglądać z bliska broń, wyposażenie oraz pojazdy wojskowe.

Co roku największe wrażenie na uczestnikach pikniku robią historyczne pojazdy. Tym razem, będzie można zobaczyć między innymi czołg zwiadowczy TKS z czasów Kampanii Wrześniowej, a także transporter opancerzony Bren Carrier z 1941, na rynek wjadą też samochody używane przez polskie siły zbrojne podczas II Wojny Światowej, między innymi Chevrolet 158 z 1939r.

Podobnie jak w poprzednich latach, i tym razem, nie zabraknie pysznej, wojskowej grochówki.

Nowością będzie escape room, który stanie na rynku. To mobilny pokój zagadek – aby się z niego wydostać, trzeba podjąć grę historyczną, dotyczącą wydarzeń 11 listopada 1918 roku. Kolejną grą dla uczestników pikniku będzie konkurs związany z budkami niepodległościowymi.

Rodzinne obchody Święta Niepodległości otworzy przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy „Pipes & Drums” z Częstochowy. Na scenie wystąpią Krzysztof Kaczmarek z teatru Zwierciadło, a także Rafał Tomczyk z projektem „Moje serce jest biało-czerwone”. Usłyszymy również pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Cantylena.

Około godz. 15.00 na rynek wjedzie uroczyście sam Marszałek Piłsudski, powitany przez łódzkie władze. Naczelnik zaintonuje Hymn Polski. W tym samym czasie harcerze łódzkiego ZHP wniosą na rynek flagę imponującej długości 123 metrów. Z kolei około godziny 16.00 harcerze poprowadzą śpiewanki patriotyczne, a o 17. rozpalą ogromne ognisko. VIII Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury zakończy się około godziny 17.30 pokazem sztucznych ogni.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Rodzinne wyjazdy

Zobacz także