Piknik łódzkich opowieści w Parku Źródliska

📅 sobota 25.06.2016
bezpłatne
Piknik łódzkie opowieści - plakat
Przyjdź do Parku Źródliska, podziel się własną, robotniczą historią, posłuchaj archiwalnych nagrań, weź udział w audiospacerze.

Robotnicze gadki, skrzeczący głos katarynki, rozwrzeszczane, hodowane na strychach gołębie, zupa z raków, puszczanie drachów z płomieniem w ogonie, wódeczka z majstrem i strażacka kapela. Opowieści wyrastają z cegieł, szybują nad parkiem, siadają na dachach. Fabrycznymi opowieściami wybrukowana jest Łódź. Czas na piknik robotniczych opowieści!

Chciał się Wojtek w pana bawić/przyjechał do Łodzi,
a że nie jest prostym chłopem/do fabryki chodzi,
nie jest teraz prostym chłopem/pije kawę czasem,
wąsy smaruje pokostem, a łeb koperwasem.
Kaśka za nim przyjechała, kupił jej trzewiki,
no i zara ci czym pryndzyj/wziął ją do fabryki,
nie jest teraz prostym chłopem,/pije kawę czasem
wąsy smaruje pokostem, a łeb koperwasem”

Wydarzenia w ramach pikniku łódzkich opowieści „Fabryka”:

• „Park Kwela, fajka i karuzela” – audiospacer po Księżym Młynie bazujący na archiwalnych opowieściach
  • „Wszyscy jesteśmy robotnikami” sesja zdjęciowa robotników łódzkich zakładów przemysłowych
  • odtwarzanie archiwalnych opowieści łódzkich robotnic i robotników
  • nagrywanie historii mówionych (Miastograf)
  • warsztaty z budowy kalejdoskopów i camera obscura
  • stare gry i zabawy (gra w klasy, fruczka)
  • szachy i warcaby
  • wieczorny pokaz filmu animowanego „Księży Młyn”
  • wieczorny pokaz archiwalnych zdjęć z łódzkich fabryk
  • muzyka na żywo (Andrzej Ceglarek, akordeon)
  • lemoniada

W ramach wydarzenia odbędzie się sesja zdjęciowa „Wszyscy jesteśmy robotnikami” oraz zbieranie historii mówionych przez Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl. (Stowarzyszenie Topografie). Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Marty Ostajewskiej „Guma balonowa (działania site-specific na Księżym Młynie w Łodzi), we współpracy z Łódź Design i Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl. (Stowarzyszenie Topografie).