Piknik łódzkich opowieści w Parku Źródliska

📅 niedziela 04.09.2016
bezpłatne
piknik łódzkich opowieści fabryka
Przyjdź do Parku Źródliska, podziel się robotniczą historią, posłuchaj archiwalnych nagrań, weź udział w audiospacerze.

Robotnicze gadki, skrzeczący głos katarynki, rozwrzeszczane, hodowane na strychach gołębie, zupa z raków, puszczanie drachów z płomieniem w ogonie, wódeczka z majstrem i strażacka kapela. Opowieści wyrastają z cegieł, szybują nad parkiem, siadają na dachach. Fabrycznymi opowieściami wybrukowana jest Łódź. Czas na piknik robotniczych opowieści!

Chciał się Wojtek w pana bawić/przyjechał do Łodzi,
a że nie jest prostym chłopem/do fabryki chodzi,
nie jest teraz prostym chłopem/pije kawę czasem,
wąsy smaruje pokostem, a łeb koperwasem.
Kaśka za nim przyjechała, kupił jej trzewiki,
no i zara ci czym pryndzyj/wziął ją do fabryki,
nie jest teraz prostym chłopem,/pije kawę czasem
wąsy smaruje pokostem, a łeb koperwasem”

Wydarzenia w ramach pikniku łódzkich opowieści „Fabryka”:

• „Park Kwela, fajka i karuzela” audiospacer po Księżym Młynie bazujący na archiwalnych opowieściach (16:00, 18:00) obowiązkowa rezerwacja miejsc: wydarzeniaksiezymlyn@gmail.com (wymagane wysłanie wypełnionego i podpisanego załacznika zgłoszeniowego)
  • odtwarzanie archiwalnych opowieści łódzkich robotnic i robotników
  • nagrywanie historii mówionych (Miastograf, 16:00-19:00)
  • warsztaty z budowy kalejdoskopów
  • pokaz starych aparatów i świeża lemoniada
  • muzyka na żywo (akordeon, pan Andrzej Ceglarek, 16:00-17:30)
  • pokaz taneczny zespołu Swing Załoga (18:00) oraz bezplatne warsztaty swingowych kroków tanecznych (18:15-19:00)
  • potańcówka swingowa z zespołem tanecznym Swing Załoga (19:00-20:00)
  • pokaz dokumentalnego filmu animowanego „Księży Młyn” i slajdów ze zdjęciami robotniczej Łodzi (21:00)

W ramach wydarzenia Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl. (Stowarzyszenie Topografie) będzie zbierać robotnicze historie mówione.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Marty Ostajewskiej „Guma balonowa (działania site-specific na Księżym Młynie w Łodzi)”, we współpracy z Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl. (Stowarzyszenie Topografie), Tubajką i zespołem swingowym Swing Załoga.