Piknik Instytutu Kultury Miejskiej

📅 sobota 14.07.2018
bezpłatne
Piknik Instytutu Kultury Miejskiej

Jak stworzyć własny ogródek skalny? Jakie rośliny hodować na balkonie, a jakie w domu? Czy można zrobić pnącze z liści origami? Jakie ptaki zamieszkują miejskie skwery i place? Jak poradzić sobie z rowerowymi usterkami na trasie? Odpowiedzi na te pytania znajdą uczestnicy i uczestniczki pikniku miejskiego IKM, który odbędzie się 14 lipca w godz. 11.00-18.00 na Targu Rakowym 11. Program: www.ikm.gda.pl/piknikmiejski.

Pierwszy z cyklu trzech letnich pikników miejskich z IKM poświęcony jest miejskiej roślinności, zwierzętom mieszkającym w mieście oraz przyjaznemu naturze, zdrowemu stylowi życia. To okazja do spędzenia czasu podczas warsztatów i zabaw czy przy wspólnym jedzeniu, podczas późnego śniadania na słodko i słono przygotowanego przez Kolektyw Samo Dobro, Asię Stachowiak, Buzz Cafe i Składak

W przypadku deszczu piknik (śniadanie, większość warsztatów i aktywności) zostanie przeniesiony do siedziby IKM przy ulicy Długi Targ 39/40. Informacja zostania zamieszczona 14 lipca do godz. 9.00 na: www.ikm.gda.pl/piknikmiejski oraz na Facebooku wydarzenia: https://www.facebook.com/events/226013854879178/.

Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy Pikniku?

– Zapraszamy do akcji sitodruk na żywo – mówi Marta Kwiatek z Kwiaciarni Grafiki. – Weźcie ze sobą jasne koszulki i torby, na których samodzielnie lub przy pomocy Kwiaciarni Grafiki nadrukujecie sitem przygotowane roślinne wzory. Sito idealnie nadaje się do odświeżenia ciucha, który wydawał się już zużyty – dodaje.

Dla dzieci do lat 8 przygotowano m.in. warsztaty projektowania gry planszowej. – Uczestnicy zajęć będą tworzyć plansze, rozmieszczać na nich pola i planować trasę, po której będą poruszać się pionki podczas rozgrywki. Tematem przewodnim planszówek są zwierzęta, które możemy spotkać w naszym mieście. Dowiedzą się co zrobić, gdy spotkają w mieście dzika i czym należy karmić kaczki w parku – mówi Sylwia Chmielewska, która poprowadzi warsztaty.

Najwięcej aktywności podczas pikniku związanych jest z hodowaniem roślin domowych i ogrodowych. Paulina Urbańska z Ruta Urban Garden zaprasza wszystkich chętnych do samodzielnego stworzenia mini ogródka skalnego, który można będzie wziąć ze sobą do domu. O tym, jakie rośliny antysmogowe możemy posadzić w domu opowie Ewa Wójtowicz z Roślinnego Patrolu, a zielone pnącza zdobiące altany i ściany z liści origami „wyhoduje” razem z uczestnikami Joanna Paniec – Ogrodniczka Miejska.

Miasto stało się także domem dla tysięcy ptaków. Niektóre są tu z nami tak długo, że nie potrafią żyć gdzie indziej, inne dopiero przybyły, by spróbować życia w tym nietypowym środowisku. Co o nich wiemy? Jak wyglądają wzajemne relacje ptaków i ludzi w miastach? Jak pomagać ptakom w odpowiedni sposób? Na te pytania odpowie, w pogadance zatytułowanej „Miasta pełne ptaków”, Jakub Typiak – pasjonat i miłośnik ptaków, ornitolog pracujący na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

To nie wszystko! Pełen program pikniku: www.ikm.gda.pl/piknikmiejski.

Piknik to także pretekst do rozmowy o nowych działaniach IKM w Kunszcie Wodnym. Przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku będzie zaaranżowana meblami miejskimi przez Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przy współpracy z Grupą GDYBY.

Szczegółowy program pikniku miejskiego 14 lipca

11.00 – 18.00 Punkt Informacji Kulturalnej IKM

11.00 – 13.00 Wege śniadanie na słono i słodko, kawa i zimne napoje | Kolektyw Samo Dobro | Asia Stachowiak | Cafe Buzz | Składak

12.00 -13.00 Jakub Typiak, ornitolog | Miasta pełne ptaków | spotkanie poświęcone ptakom zamieszkującym miejskie parki i skwery

12.00 – 14.00 Kwiatuchi / Kwiaciarnia Graficzna | Sitodruk roślinny na koszulkach i torbach

Schronisko dla roślin | Warsztaty robienia kul kokedama

12.00 – 14.30 Łukasz Skop, Bez Ogródek | Zrób swój zielnik

12.00 – 15.00 Warsztat Chce Mi Się | Szycie plecaków na rower oraz wkładów do rowerowych koszyków

Joanna Paniec, Ogrodnik Miejska, Urząd Miejski w Gdańsku | Zielone ściany i altany – pnącza w mieście

Sylwia Chmielewska | Zrób sobie planszówkę! Dzieciaki poznają miejskie zwierzaki

Ruta Urban Garden | Mini ogródki skalne

15.00 – 17.00 Schronisko dla roślin | Warsztaty robienia form geometrycznych do oplątw

Kwiatuchi / Kwiaciarnia Graficzna | Sitodruk na koszulkach i torbach

15.00 – 17.30 Łukasz Skop, Bez Ogródek | Zrób swój zielnik

15.00 – 18.00 Warsztat Chce Mi Się | Szycie plecaków na rower oraz wkładów do rowerowych koszyków

Przez cały dzień:

12.00 – 17.00 Fundacja Łąka | Tworzymy miejsca przyjazne dzikim zapylaczom – hotele dla owadów i łąki kwietne w donicach

12.00 – 18.00 Roślinny Patrol | Punkt porad dla chorych roślin oraz warsztaty roślin antysmogowych

PsiRuch | Super łatwe psie zabawki

Mamy Wenę | Warsztaty tworzenia eko środków do prania i sprzątania

Składak | Punkt porad rowerowych oraz mobilny warsztat drobnych usterek

Harmonogram pikników miejskich IKM

14 lipca, godz. 11.00 – 18.00

Piknik poświęcony miejskiej roślinności, zwierzętom mieszkającym w mieście oraz przyjaznemu naturze, zdrowemu stylowi życia.

11 sierpnia, godz. 11.00 – 18.00

Piknik dotyczący miejskiej architektury, projektowania oraz sztuki w mieście.

1 września, godz. 11.00 – 18.00

Piknik literacki współorganizowany z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku skupiony na literaturze dla dzieci i młodzieży.

Program wydarzeń: www.ikm.gda.pl/piknikmiejski.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/226013854879178/.