Pierwszy tydzień ferii – warsztaty w Laboratorium Wyobraźni

Rubież 46
📅 poniedziałek 27.01.2020 do piątek 31.01.2020
Pierwszy tydzień ferii - warsztaty w Laboratorium Wyobraźni
Wielkimi krokami zbliżają się ferie w województwie wielkopolskim. Poniżej znajdą Państwo harmonogram warsztatów dla klientów indywidualnych w pierwszym tygodniu zimowego odpoczynku. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

PONIEDZIAŁEK, 27 stycznia

• Experymentarium: Robotyka dla laika

Zbuduj! Zaprogramuj! Zapamiętaj! Zajęcia prowadzone są w oparciu o zestaw klocków oraz specjalistyczne oprogramowanie na licencji Lego. Oswajają najmłodszych z najnowszymi technologiami jednocześnie ucząc współpracy, wprowadzając w świat programowania i logicznego myślenia.

• Ekspozycja na Wystawie Zielonej „Barwy, światło i ruch”

Co to jest widzenie 3D? Jak wytwarza się zdjęcia anaglifowe? Co kryje się pod pojęciem „stroboskop”? Na czym polega proces tworzenia się tęczy w przyrodzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie na interaktywnych stanowiskach naszej najnowszej Ekspozycji! Poprzez eksperymenty dowiecie się wiele o barwach, kinie, fotografii i złudzeniach optycznych. Eksplorowanie Ekspozycji „Barwy, światło, ruch” z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem dla wszystkich fanów kina i elektroniki, ale także dla laików, którzy będą mogli się przekonać, że zjawiska fizyczne mogą być tłumaczone w niezwykle atrakcyjny i obrazowy sposób.

• Planetarium: Z wizytą u gwiezdnych sąsiadów

Mobilne cyfrowe planetarium to przestrzeń umożliwiająca obserwację kosmosu na kopule imitującej sklepienie niebieskie. W planetarium siedzimy na dywanie, choć wielu gości, jak przystało na prawdziwych miłośników nieba, preferuje podziwiać niebo na leżąco. Podczas seansu wybierzemy się w podróż po przestrzeni kosmicznej, tej bliskiej i tej odległej, a na koniec zajęć prowadzący z chęcią odpowie na wszystkie pytania związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i tym co widać (i czego nie widać) obecnie na niebie.

Miejsce: Wystawa Zielona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/B
Termin: poniedziałek, 27 stycznia
Czas trwania: 1h
Bilety:  https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2020-01-27

WTOREK, 28 stycznia

• Experymentarium: Podróż w głąb komórki

Czy wiesz, czym jest DNA i gdzie się znajduje? Jakie pełni funkcje? Czym naprawdę jest komórka? Aby zobrazować zagadnienia związane z DNA, najpierw zbudujemy model komórki. Samodzielne wykonanie modelu pomoże dzieciom i dorosłym zrozumieć, czym jest komórka, jakie procesy w niej zachodzą i czym różnią się komórki budujące rośliny od tych budujących ciało człowieka. Ponadto podczas zajęć uczestnicy poznają podstawową terminologię z zakresu genetyki – między innymi dowiedzą się, czym jest kariotyp, chromosom oraz gen. Po tych zajęciach wszyscy już będą wiedzieli, dlaczego można mieć oczy po mamie, a nos po tacie!

• Ekspozycja na Wystawie Czerwonej

Interaktywna ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich, odwiedzający samodzielnie poznają zjawiska z różnych dziedzin naukowych takich jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. W drugiej części nasi goście znajdą dwa stanowiska multimedialne, jedno z nich prezentujące zagadnienia z biologii takie jak badanie wieku i gatunków drzew czy fauny i flory pod powierzchnią ziemi, drugie z fizyki, prezentujące działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla C14. Trzecia część natomiast to tak zwana „ciemnia”, która pozwala na obserwację zjawisk z dziedziny fizyki, a szczególnie zjawisk związanych ze światłem takich jak obserwacja obrazu z wnętrza aparatu fotograficznego, badanie biegu promieni odbitych od lusterek oraz przechodzące przez soczewki, badanie przebiegu promieni przy przejściu przez pryzmat, nakładanie obrazów w lustrze fenickim oraz obserwacja barw.

Miejsce: Wystawa Czerwona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/A2
Termin: wtorek, 28 stycznia
Czas trwania: 1h
Bilety:  https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2020-01-28

CZWARTEK, 30 stycznia

• Experymentarium: Podróż w głąb komórki

• Ekspozycja na Wystawie Czerwonej

Miejsce: Wystawa Czerwona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/A2
Termin: czwartek, 30 stycznia
Czas trwania: 1h
Bilety:  https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2020-01-30

PIĄTEK, 31 stycznia
PAKIET PEŁNY (3 atrakcje):

• Experymentarium: Zimowe Laboratorium

Młodzi Odkrywcy! Czy śnieg powstaje tylko w chmurach czy można go znaleźć także w cylindrze miarowym? Czy gwiazdy pojawiają się tylko na niebie? Czy fajerwerki mogą wybuchać także pod wodą? Odpowiedzi na te i inne mroźne pytania znajdziecie w naszym Zimowym Laboratorium! Zapraszamy wszystkich, którzy wierzą, że zimę można ocieplić! Zimowym prezentem, który zabierzecie do domu, jest niezwykłe galaretkowe mydełko!

• Ekspozycja na Wystawie Zielonej „Barwy, światło i ruch”

• Planetarium: Z wizytą u gwiezdnych sąsiadów

Miejsce: Wystawa Zielona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/B
Termin: piątek, 31 stycznia