Sól to minerał „wielozadaniowy”. Znany przede wszystkim z codziennego życia jako przyprawa nadająca smak potrawom, czy środek konserwujący żywność. Ma także zastosowanie w produkcji chemicznej, a nawet w medycynie. To minerał życia, który wpływa na przebieg wielu procesów w organizmie człowieka.
-Na sól można spojrzeć też, jak na dzieło natury. Potrafi ona bowiem zachwycić swym pięknem i to zarówno ta kamienna wydobywana w kopalniach, jak i sole wtórne powstające z solanki, gdy w kopalni dochodzi do wycieku – mówi Rafał Zadak, kurator wystawy, który na co dzień jest geologiem w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Sole wtórne są obiektami ciekawszymi, bowiem przybierają różnorodne kształty. Powstają współcześnie, w wyniku krążącej w skałach solanki. W zależności od panujących warunków mogą to być różnorodne formy m.in. solne kalafiory, czyli gąbczaste narosty soli. Przy stropie wyrobiska mogą powstawać solne stalaktyty, które przypominają makaron. Natomiast na dnie można spotkać stalagmity podobne do choinek. Szczególnie ciekawie prezentuje się sól w postaci włókien, zwanych „włosami św. Kingi”.
Są też okazy soli warte uwagi ze względu na swoją barwę. Sól może być niebieska, zielona, różowa, szara, miodowa, a nawet taka, która ze względu na właściwości fluorescencyjne świeci na fioletowo.
Właśnie takie solne dzieła natury prezentowane będą na wystawie „Piękno soli”, organizowanej przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Już 8 czerwca w odnowionych salach Zamku Zupnego zobaczymy ponad 80 geologicznych okazów ciekawych ze względu na swoją barwę i kształt. Pochodzą one z dostępnych, a także zlikwidowanych kopalni, czy warzelni z Polski oraz innych krajów europejskich. Będą m.in. sole z Wieliczki, Bochni, Kłodawy, a także Cardony (Hiszpania), Loulé (Portugalia) i okolic Merkers (Niemcy).
Okazy, które trafią na ekspozycję pochodzą z różnych okresów geologicznych. Niektóre z nich mają ponad 250 mln lat, inne zaś powstały już w czasach nam współczesnych z solanek w kopalniach i salinach. Oprócz ciekawych form solnych na wystawie będą też prezentowane wielkoformatowe zdjęcia z instytucji (kopalni i muzeów), z których te solne zostały pozyskane.
Wernisaż wystawy „Piękno Soli” odbędzie się w trakcie trwania Forum Inauguracyjnego Szlaku Kulturowego Rady Europy „Historyczne ośrodki produkcji soli w Europie”, którego pomysłodawcą jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Do współpracy zostały zaproszone polskie i zagraniczne historyczne kopalnie soli, saliny śródlądowe i saliny nadmorskie, które pozostają otwarte dla turystów i prezentują im swoje dziedzictwo. Takich ośrodków w Europie może być około 80.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Kopalnia soli - podziemne ekspozycje Muzeum Podziemna ekspozycja Muzeum na gł. 135 m (III poziom) jest jedną z dwóch standartowych tras udostępnionych turystom do zwiedzania. Turyści w ramach jednego biletu i usługi przewodnickiej mogą zwiedzić: Trasę Turystyczną – …
32-020 Wieliczka
(0-12) 278-32-66, (012) 278 58
[email protected]
https://www.muzeum.wieliczka.pl