Piegowate wakacje w bibliotece, Gliwice

środa 01.07.2015 do poniedziałek 31.08.2015

Piegowate wakacje w bibliotece, Gliwice

Piegowata buzia, pomarańczowe warkoczyki, za duże buty i niezwykła siła – teraz już wszyscy wiedzą, o kim mowa. Oczywiście o Pippi Pończoszańce. W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania książki o jej przygodach.

 

Astrid Lindgren wymyśliła postać Pippi w roku 1941. Właśnie wtedy jej chora córka Karin poprosiła o jakąś ciekawą opowieść. W wyobraźni przyszłej pisarki zrodziła się niezwykła dziewczynka Pippilotta Viktualia Rullgardina Krusmynta Efraimsdotter Långstrump. Gdy w 1945r. wydano książkę o przygodach Pippi, pokochały ją dzieci na całym świecie. Książka stała się bestsellerem wszech czasów, przetłumaczono ją na 73 języki, a łączna suma wydanych egzemplarzy przekroczyła 10 milionów, doczekała się również kilku ekranizacji.

W Polsce przez wiele lat znana była jako Fizia, tytuł pierwszego polskiego przekładu nosił tytuł „Fizia Pończoszanka". Książka została opublikowana przez Wydawnictwo „Nasza Księgarnia" w 1961 roku, a z języka szwedzkiego przetłumaczyła ją Irena Szuch-Wyszomirska. Do oryginalnego imienia bohaterki powrócono dopiero w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to ukazało się nowe tłumaczenie Teresy Chłapowskiej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na PIEGOWATE WAKACJE. W bibliotekach na wszystkie dzieci będą czekały książki, gry i zabawy związane z Pippi. Będzie bardzo wesoło i… piegowato.

BIBLIOTEKA CENTRALNA, ODDZIAŁ DLA DZIECI NR 33, UL. KOŚCIUSZKI 17

• 30 lipca (czwartek) – godz. 10.00-12.00
WITAMY W SZWECJI – OJCZYŹNIE PIPPI – zajęcia dla dzieci, podczas których będziemy tworzyć mapę Szwecji, poznamy ważne postacie kultury i nauki Szwecji, a także dynastię Bernadotte.
• 12 sierpnia (środa) – godz. 10.00 – 12.00
Ty też możesz być jak Pippi – głośne czytanie fragmentów książki „Pippi Pończoszanka" Astrid Lindgren. A potem… dekorowanie pierniczków upieczonych przez Pippi i malowanie piegów,
• Przez całe wakacje zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie literacko-plastycznym:
– dla najmłodszych – tworzenie wizerunku Pippi według przygotowanych szablonów,
– dla starszych dzieci – pisanie listu z wakacji do Pippi.
Rozstrzygnięcie konkursu 28 sierpnia o godzinie 10:00.

BIBLIOFORUM, UL. LIPOWA 1

Piegowate wakacje w BIBLIOFORUM będą pełne atrakcji. Oprócz czytania o Pippi i rysowania komiksu o jej przygodach, dzieci będą mogły szukać w bibliotece skarbu, wykonać makietę rafy koralowej oraz spotkać się z przodkami Pippi. Przez całe wakacje dzieci będą też zbierać piegi. Na zakończenie wakacji wszystkich „piegowatych" zaprosimy na spotkanie, podczas którego najwytrwalsi zbieracze zostaną nagrodzeni.

FILIA NR 5 – ODDZIAŁ DLA DZIECI NR 34, UL. PERKOZA 12

Willa Śmiesznotka, w którą zamieni się oddział dla dzieci, zaprasza w wakacyjne wtorki o godzinie 11.00 na śmieszne zajęcia plastyczne:
21.07.2015 – Mały fotograf
28.07.2015 – Zwierzaki składaki
04.08.2015 – Papierowe zawijaki
11.08.2015 – Zawieszki na drzwi
25.08.2015 – Filcowe broszki
W wakacyjne piątki (24 i 31 lipca oraz 7 i 28 sierpnia 2015 r.) o godzinie 12.00 zapraszamy na popołudniową podróż z Pippi. Będziemy czytać kolejne rozdziały książki Wielka Księga Pippi Astrid Lindgren. Po każdym czytaniu rozdawane będą kolorowe piegi.
31 sierpnia 2015 r. o godzinie 12.00 wielkie zakończenie szalonej wakacyjnej podróży z Pippi.
Każdego dnia dzieci będą mogły korzystać z gier planszowych, kolorować kolorowanki, rozwiązywać rebusy.

FILIA NR 7 – ODDZIAŁ DLA DZIECI NR 32, UL. JUNAKÓW 4

Poszukiwanie skarbów z Pippi Pończoszanką
Dzieci, które będą chciały wziąć udział w zabawie dostaną list, w którym Pippi prosi o pomoc w odnalezieniu skarbu. Aby go odnaleźć, trzeba odpowiedzieć na różne zagadki. Szczegóły w bibliotece.

FILIA NR 9 – ODDZIAŁ DLA DZIECI NR 38, UL. CZWARTAKÓW 18

W czasie wakacji dzieci będą mogły wziąć udział w budowaniu Willi Śmiesznotki, zaprojektować strój Pippi, wziąć udział w bitwie na miny. Szczegóły w bibliotece.

FILIA 11, UL. BŁ. CZESŁAWA 24

W te wakacje w Filii nr 11 stanie PIEGOWATY STOLIK Pippi Pończoszanki, przy którym będzie można posłuchać o jej przygodach.

FILIA NR 21 – ODDZIAŁ DLA DZIECI NR 37, UL. SYRIUSZA 30

Wakacyjny rozkład zajęć w Oddziale nr 37:
1.07 Wakacje z tabletem – poznajemy ciekawe aplikacje (zapisy w bibliotece)
8.07 W świecie Astrid Lindgren i jej bohaterów – wirtualnie zwiedzamy Vimmerby
15.07 Wakacyjne czytanie pod akacją – Pippi Pończoszanka
29.07 Warsztaty plastyczne „Zwierzaki- figuraki"
31.07 Wakacyjne popołudnie i wieczór z grami planszowymi. Zapraszamy od godz. 1600 do 2200
5.08 Tworzymy komiks „Nieznane przygody Pippi"
19.08 Wakacje z tabletami – poznajemy ciekawe aplikacje (zapisy w bibliotece)
21.08 Wakacyjne popołudnie i wieczór z grami planszowymi. Zapraszamy od godz. 1600 do 2200
26.08 Rozwijamy wyobraźnię – warsztaty z kartami Dixit

Przez całe wakacje zapraszamy do rozwiązywania krzyżówki związanej z twórczością Astrid Lindgren. W każdy poniedziałek pojawi się nowa zagadka do odszukania i rozwiązania.

FILIA NR 23, UL. SOPOCKA 2

Filia nr 23 organizuje konkurs na najbardziej piegowate zdjęcie z wakacji. W lipcu zaprasza na warsztaty plastyczne oraz poszukiwanie skarbów, a przez całe wakacje – do wspólnego grania w planszówki oraz układania puzzli.

FILIA NR 25, PL. JAŚMINU 20

„Śpi z głową pod kołdrą i z nogami na poduszce. Tłucze naczynia zamiast je pozmywać i nie zna tabliczki mnożenia. Za to potrafi podnieść konia i poświęcić wszystko dla swoich przyjaciół…" Poznaj Pippi Pończoszankę. Do zabawy w okresie wakacji zaprasza Filia 25. W dniach otwarcia Filii w godzinach od 11.00 do 13.00 można słuchać audiobooka (czyta Edyta Jungowska). Każdy rozdział będziemy ilustrować. Wakacje zakończymy wyborem najładniejszej ilustracji.

FILIA NR 30, UL. PARTYZANTÓW 25

Filii nr 30 przybędzie w wakacje piegów, bo każde odwiedzające ją dziecko będzie mogło przykleić piega w jednym z wyznaczonych miejsc. Zostanie też ogłoszony konkurs na opowiadanie o dalszych losach Pippi. Szczegóły w bibliotece.

www.biblioteka.gliwice.pl
www.facebook.com/MBPGliwice
www.twitter.com/biblionews_mbp

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
logo_biblioteka_gliwice

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

Działalność kulturalna Stałym elementem podejmowanej działalności kulturalno-oświatowej jest współpraca ze szkołami, przedszkolami oraz środowiskami tworzącymi kulturę regionu. Wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, w zależności od warunków lokalowych, prowadzą różnorodne zajęcia kulturalno-edukacyjne, m.in. lekcje biblioteczne, konkursy …

Więcej

Adres:

ul. Kościuszki 17
Gliwice 44-100
(Biblioteka Centralna)


Kontakt:

(032) 238 25 10
mbpgliwice@interia.pl
http://www.biblioteka.gliwice.pl

Piegowate wakacje w bibliotece, Gliwice