Październik w Teatrze Lalka

Teatr Lalka, plac Defilad 1
📅 czwartek 04.10.2018 do niedziela 28.10.2018
krawiec niteczka

W tym miesiącu polecamy nagradzany na festiwalach teatralnych spektakl w reżyserii Jarosława Kiliana Krzesiwo. Ponadto w repertuarze: Anna. Brzydkie kaczątko, zaskakująca i nowoczesna interpretacja klasycznej baśni Andersena Brzydkie kaczątko. Powraca Król Maciuś I oraz Krawiec Niteczka. Zapraszamy również na warsztaty lalkarskie Ele – mele – dudki teatrzyk malutki, zwiedzanie kulis teatru, Laboratorium Cervantesa oraz nowe warsztaty Parlament Króla Maciusia. W programie październikowym mamy również propozycję dla młodych filozofów czyli warsztaty filozoficzne prowadzone przez filozofki z Pracowni Filozoficznej Eureka.

KRZESIWO
Gramy: 2-4 października, godz. 11:00
5 października, godz. 10:00

Dla widzów w wieku 4 +
Czas trwania spektaklu ok. 90 minut /z przerwą/

Przedstawienie Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua, powstało w oparciu o jedną z najpiękniejszych baśni Andersena. Adaptacja dokonana przez Hannę Januszewską należy do klasyki literatury dramatycznej dla dzieci. To poetycka opowieść o odwadze w dążeniu do spełnienia marzeń, miłości i sile wyobraźni. Śpiewogra została zrealizowana w planie lalkowym. W scenografii do spektaklu wykorzystano motywy wycinanek Hansa Ch. Andersena.

ANNA. BRZYDKIE KACZĄTKO
Gramy: 6 października, godz. 17:30
7 października, godz. 12:00
9 – 10 października, godz. 10:00 i 12:00
11 października, godz. 10:00
12 października, godz. 10:00

Dla widzów w wieku 7 +
Czas trwania spektaklu: 55 min.
Brzydkie kaczątko w reżyserii Marka Zákosteleckiego to zaskakująca i nowoczesna interpretacja klasycznej baśni Andersena. Tytułowym kaczątkiem jest dziewczynka, która przez wiele lat nie potrafiła przeczytać nawet swojego imienia. Szkoła była dla bohaterki piekłem, a litery prawdziwymi potworami! Mówiono o niej: głupia, chora, nienormalna… Jak się więc stało, że dzisiaj jest znaną i cenioną autorką książek dla dzieci? Zobaczcie sami!

KRÓL MACIUŚ I
Gramy: 13 października, godz. 17:30
14 października, godz. 12:00
16 – 17 października, godz. 11:00
18 – 19 października, godz. 10:00

Dla widzów w wieku 7+
Czas trwania spektaklu: 70 minut
Jak to się dzieje, że dziecko bywa dojrzalsze i bardziej przenikliwe niż niejeden dorosły? Jak to możliwe, że dorosły okazuje się często bezradny wobec spraw, którym powinien stawić czoła? Baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, Korczak kieruje tyleż do dzieci, co do dorosłych. I traktuje ich z jednakową powagą. Stawia pytania o sprawiedliwość, szczerość i tolerancję wobec drugiego człowieka. Te pytania, przypomniane po latach na scenie, brzmią niezwykle współcześnie.

PARLAMENT KRÓLA MACIUSIA
19 października, godz. 11:30. Po spektaklu Król Maciuś I.
Zapraszamy na warsztaty, które nawiązują do tematyki poruszanej w książce i w spektaklu Król Maciuś I Janusza Korczaka. W demokratycznym społeczeństwie wszyscy obywatele są współodpowiedzialni za otaczającą rzeczywistość. Dzieci również mogą ją kreować i zmieniać na lepsze.
Na warsztaty zapraszamy klasy, które stworzą „Samorząd do zadań specjalnych”. Liczymy na to, że uda się nam wspólnie rozpisać program zmian. Porozmawiamy o prawach dziecka, a także o miejscach i osobach, do których można zwrócić się o pomoc w sytuacjach problemowych.

KRAWIEC NITECZKA
Gramy: 20 października, godz. 17:30
21 października, godz. 12:00
23 – 25 października, godz. 11:00
26 października, godz. 10:00
27 października, godz. 17:30
28 października, godz. 12:00

Dla widzów 4 +.
Czas trwania spektaklu: 60 minut
Akcja teatralnej adaptacji baśni Kornela Makuszyńskiego rozpięta została pomiędzy pracownią krawiecką a… niebem. Droga, jaką odbywa tytułowy bohater pełna jest przygód i niebezpieczeństw. W lalkowym przedstawieniu przyjaźń zostanie wystawiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości.

więcej informacji: na stronie Teatru Lalka