Pajdohistoryjki z Basią i Jasiem. Książka dla dzieci

📅 środa 10.10.2018 do środa 24.10.2018
Pajdohistoryjki z Basią i Jasiem

W tej części „Pajdohistoryjek” Basia i Jaś odbywają podróż po Afryce. Znajdują się w nowym otoczeniu oraz doświadczają niecodziennych sytuacji. Spotykają ludzi z innych kręgów kulturowych i są świadkami lub uczestnikami zdarzeń znanych tylko z literatury lub filmu.

„Pajdohistoryjki z Basią i Jasiem” dostarczają dzieciom dużo śmiechu, a ponadto pozytywnie wpływają na ich rozwój:

  • wzbudzają zainteresowanie otaczającym światem,
  • kształtują koncentrację i uwagę,
  • doskonalą umiejętności komunikacyjne.
  • Polecamy przedszkolakom oraz uczniom w wieku wczesnoszkolnym.

Zawartość zestawu

Zestaw zawiera 20 kart. Na każdej karcie znajduje się pajdohistoryjka opisana krótkim wierszykiem oraz zestaw pytań, a na odwrocie – ilustracja. Afrykańskie przygody Basi i Jasia opowiedziane są nieco inaczej niż historie w poprzednich częściach serii „Pajdohistoryjek…”:

  • wierszyki są nieco dłuższe (ośmiowersowe), ale wciąż na tyle krótkie, że dzieci bez większego wysiłku utrzymują uwagę i śledzą rozwój ciągu zdarzeń prowadzących do puenty;
  • wprowadziliśmy dialogi Basi z Jasiem lub wypowiedzi jednego z nich w postaci pytań lub stwierdzeń, dzięki czemu historyjki zyskały większą dynamikę, co sprzyja skupieniu uwagi słuchaczy, a tym samym ułatwia im odbiór przekazywanych treści.

W tej części Basia i Jaś odbywają podróż po Afryce, znajdują się więc w nowym i nieznanym dla siebie otoczeniu. Doświadczają niecodziennych sytuacji, po raz pierwszy spotykają ludzi z innych kręgów kulturowych i są świadkami lub uczestnikami zdarzeń, znanych dotychczas tylko z literatury lub filmu. Nie wszystkie te sytuacje są dla nich w pełni zrozumiałe, często zaskakują, ale odwołują się do podstawowych emocji i wywołują spontaniczne reakcje. To, jak Basia i Jaś odnajdują się w nowych dla siebie okolicznościach, jest ilustracją ich zachowań społecznych, o których warto porozmawiać z dziećmi. Sugestie pytań dotyczących kontekstu społecznego również zamieściliśmy pod niektórymi wierszykami.

Afrykańskie przygody Basi i Jasia staraliśmy się opisywać prostym językiem, ale z uwagi na egzotyczne środowisko, w jakim są umiejscowione, pojawiają się w wierszykach słowa, które mogą być dla dzieci niezrozumiałe i należy im wyjaśnić ich znaczenie. Dla ułatwienia, krótkie wyjaśnienia-podpowiedzi umieściliśmy w instrukcji bezpośrednio pod wybranymi pytaniami.

Udanej zabawy!

Autorzy: Elżbieta i Witold Szwajkowscy

Ilustracje: Kinga Kulawiecka

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie