Pająki astralne – warsztaty

📅 piątek 24.03.2023
🎫 30zł
Pająki astralne - warsztaty
Ośrodek Kultury Norwida zaprasza do Galerii Huta Sztuki na warsztaty z tworzenia ludowych pająków astralnych.

Tradycyjne pająki znane są w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji, krajach nadbałtyckich i skandynawskich. Ich kształty i formy różnią się od sobie w zależności od regionu, ale wszystkie bezwzględnie zachwycają swoją lekką, zwiewną, fraktalną konstrukcją.

W porównaniu z innymi przykładami plastyki obrzędowej, mało wiemy o pająkach. Wiadomo, że wykonywane w ściśle określonym czasie w ciągu roku, głównie w przesilenia, przypominały o zasadzie cykliczności w przyrodzie. Wisząc w świętym kącie, sakralnym miejscu w domu, wyznaczały oś świata domowego. Niektórzy zwracają uwagę na liczbę słomek pokrywającą się z 12 miesiącami w roku. Inni podkreślają 4 ramiona pająka wyciągnięte na 4 strony świata.

A co jeszcze możemy odkryć, obcując z tą starą tradycją? Podczas spotkania Kasia Dorota podzieli się swoją wiedzą o polskich pająkach i skandynawskich himmeli. Każdy uczestnik i uczestniczka spotkania zrobi swojego pająka krystalicznego oraz wykona krótkie ćwiczenie, by odnaleźć swój domowy święty kąt, w którym zwiśnie jego pająk.

Wydarzenie realizowane jest w związku z jubileuszem 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w ramach projektu AstroHuta. Dofinansowano ze środków Miasta Krakowa.

Prowadzenie: Kasia Dorota // Urban Magia – z wykształcenia animatorka kultury (Animacja Kultury w UJ w Krakowie oraz Animator i Menedżer Kultury w UMSC w Lublinie) z zawodu edukatorka. W latach 2011–2017 pracowała jako trenerka i mentorka w polsko-ukraińsko-białoruskim programie edukacyjnym dla młodych aktywistów. Pracuje w dziale edukacji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Szefowa w Urban Magii, w ramach której wykonuje przedmioty mocy i prowadzi współczesne rytuały przejścia.

Warsztaty tworzenia pająków astralnych, połączone z wykładem.
24.03.2023, godz. 17.00
Galeria Huta Sztuki | Ośrodek Kultury Norwida