Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

📅 sobota 16.05.2015 do niedziela 17.05.2015
Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

Dla wszystkich osób, które odwiedzą Muzeum 16 maja przygotowany został bogaty program wydarzeń kulturalnych i rozrywka na najwyższym poziomie. Po uroczystym przecięciu wstęgi przed Dworcem Morskim i wykonaniu z powietrza wspólnego zdjęcia gości, zaprosimy na koncert w sercu portu. Wystąpi Mika Urbaniak w duecie z Victorem Daviesem oraz znani z koncertów w całej Europie Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak. Kiedy zaś zajdzie słońce, sami rozświetlimy przestrzeń skweru Gombrowicza – na fasadzie Dworca Morskiego rozegra się niepowtarzalny spektakl audiowizualny Łączymy historie. Będzie to opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum – łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.

W oba dni szczególnie zapraszamy miłośników srebrnego ekranu, którzy w sali kinowej muzeum będą mogli poczuć klimat podróży morskich sprzed dziesięcioleci i zobaczyć wiele unikalnych filmów – jak Zew morza z 1927 roku. Wiele atrakcji czeka na najmłodszych oraz wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w grach pokładowych z legendarnych polskich transatlantyków. W niedzielę przez cały dzień goście będą mieli okazję uczestniczyć wykładach i spotkaniach a także samodzielnie bądź w rodzinnych tandemach sięgać do emigracyjnych historii swoich przodków podczas warsztatów genealogicznych. Na wszystkie wydarzenia, łącznie ze zwiedzaniem wystawy – wstęp wolny.

Pełny program na stronie Muzeum: www.Polska1.pl

Honorowy Patronat nad otwarciem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

WYDARZENIA DLA DZIECI W RAMACH OTWARCIA MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

16 maja | sobota | Noc Muzeów

STREFA TWÓRCZA – 18.00-21.30

Nabrzeże

Plastyczne i kreatywne aktywności dla dzieci i dorosłych – wspólnie stwórzmy wyjątkową Galę Flagową najmłodszych odwiedzających Muzeum i podzielmy się historiami o na­szych krewnych i znajomych – emigrantach.

OFICEROWIE ROZRYWKOWI NA POKŁADZIE – 18.00 – 22.30
Magazyn Tranzytowy, taras widokowy

Panie i panowie, zapraszamy do zabawy! Przebojowi oficero­wie rozrywkowi poprowadzą w Magazynie Tranzytowym gry pokładowe, w które grano (i gra się do dziś!) na pokładach transatlantyków. Z kolei o 19.00 i 20.00 w sobotę oraz o 14.00 i o 16.00 w niedzielę zapraszamy na bingo przy leżakach na tarasie.

WIELKA PODRÓŻ ZA WIELKĄ WODĘ – 19.00 | 20.00 | 21.00
Sala multimedialna

Wszystkie dzieciaki zapraszamy na wieczorną opowieść o podróży, statkach i morskich potworach, z którymi zmie­rzy się rezolutny terier Stradi. Ułożymy się wygodnie, można więc zabrać własne poduszki!

17 maja | niedziela | Dzień otwarty

MUZEALNE KINO DLA DZIECI – 11.00-12.00
Sala kinowa

Rodzinny poranek filmowy dla małych i dużych. Krótkie filmy animowane o podróżowaniu i ciekawości świata z dorobku wytworni Se-Ma-For.

Caracas

Scenariusz i reżyseria: Anna Błaszczyk

Film zainspirowany opowiadaniem Młodość Josepha Conrada. To opowiedziana malarskim kadrami historia drogi pewnego upartego marynarza do Bangkoku. Film „dryfujący" między oniryczną, impresyjną ilustracją morskiej podroży, a historią niestrudzonego marzyciela.

Dwa kroki za…

Scenariusz i reżyseria: Paulina Majda

Dwa kroki za… to historia chłopca, który pewnego dnia postanawia opuścić swój wiejski dom. Wyrusza w podroż do wielkiego miasta, które go wciąga i fascynuje. Wpada w wir nietypowych sytuacji oraz nie zawsze przyjaznych relacji. W efekcie powraca do rodzinnej wsi.

Scenariusz i reżyseria: Anna Błaszczyk

Powrót opowiada historię kanciastego Astronauty, który powraca na „Ziemię" po latach spędzonych w przestrzeni kosmicznej. Wiele rzeczy bezpowrotnie zmieniło swój kształtA jednak nie wszystko! Trochę przewrotnie o tym, co się nie zmienia w czasie i przestrzeni.

OFICEROWIE ROZRYWKOWI NA POKŁADZIE – 12.00-18.00

Magazyn Tranzytowy, taras widokowy
Gry pokładowe, w które grano (i gra się do dziś!) na pokładach transatlantyków.

UDOGODNIENIA DLA RODZIN Z MAŁYMI DZIEĆMI:

W budynku Muzeum Emigracji w Gdyni znajdują się windy, nie ma w nim progów. W części wystawienniczej oraz w restauracji znajdują się toalety wyposażone w przewijaki dla dzieci.

W Magazynie Tranzytowym znajduje się Sala Małego Podróżnika przeznaczona dla rodzin z najmłodszymi dziećmi.

W czasie weekendu otwarcia w budynku Dworca Morskiego, w Magazynie Tranzytowym oraz na terenach wokół Muzeum obecni będą wolontariusze, którzy chętnie udzielą wszelkiej pomocy.

JAK DO NAS TRAFIĆ?

Spacerem – znajdujemy się zaledwie 15 minut od placu Kaszubskiego. Już po drodze będzie można zobaczyć wyjątkowe widoki, m.in. oświetlony most przy ul. Wendy, zabytkowy Urząd Morski oraz schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej.

Samochodem – na co dzień będziemy Państwa gościć na parkingu przed Muzeum, jednakże w dni otwarcia zapraszamy do parkowania w centrum Gdyni lub na ul. Polskiej (udostępniamy jeden pas w każdym kierunku, aż do ul. Celnej).

Autobusem – przystanek „Chrzanowskiego Przychodnia"

Gdynia Św. Maksymiliana – linie 133, 137

Gdynia Główna PKP – linie 133, 137, N19

Gdynia Stocznia – linie 133

Dodatkowo co 25 minut będzie kursować autobus Nocy Muzeów. Pasażerów wozić będą między innymi zabytkowe modele!