Osobliwości przyrodnicze Nowej Zelandii. Wernisaż wystawy w Toruniu

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika mapa

piątek 23.09.2016

wystawa - podróże

Serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy Osobliwości przyrodnicze Nowej Zelandii. Fotografie Zdzisława Preisnera. Uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek 23.09.2016, o godz. 17.00 w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.

Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, 1600 km na południowy wschód od Australii. Obejmuje dwie główne wyspy: Południową i Północną. Ten piękny kraj o urzekającej przyrodzie stał się celem podróży cenionego toruńskiego podróżnika Zdzisława Preisnera. Plonem tej wyprawy jest wystawa prezentująca najciekawsze, najpiękniejsze i wyjątkowe miejsca oraz zjawiska przyrodnicze Nowej Zelandii.

Aotearotoa, jak nazywają swój kraj Maorysi, oznacza Krainę Długich Białych Obłoków, która wyróżnia się krajobrazami o niezwykłej wprost różnorodności. Można zaobserwować tu prawie wszystkie zjawiska przyrodnicze, z którymi stykamy się na innych lądach. Majestatyczne szczyty Alp Południowych pokryte śniegiem, doliny wypełnione lodowcami, krystalicznie czyste wody jezior, zielone lasy deszczowe, turkusowe wody przepięknych zatok z fantastycznie urzeźbionymi brzegami i rozsianymi na ich powierzchni wysepkami to tylko część niezwykłości nowozelandzkich wysp.
Fotogramy przedstawiają głębokie i wąskie fiordy, kratery czynnych wulkanów wypełnionych dymami, oparami siarki, pyłami i popiołami o przeróżnych barwach. Z obszarów geotermalnych zadziwia spektakl przyrody, jakim są wybuchy gejzerów czy wulkany błotne. Fotogeniczne są formacje skalne kamiennych kul Moeraki, skał naleśnikowych, skamieniałych drzew, wapiennych klifów. To także kraina potężnych drzew kauri, wielkich paproci drzewiastych, roślinności rodem z jurajskiego okresu! Wystawa prezentuje zatem wiele atrakcji wysp nowozelandzkich, leżących niestety tak bardzo daleko od Europy, na prawdziwym krańcu świata.

Zdzisław Preisner jest toruńskim podróżnikiem, geografem, wydawcą, fotografem, wykładowcą w Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Odwiedził ponad 120 krajów na wszystkich kontynentach. W czasie podróży, obok fascynacji przyrodą, interesuje się miejscowymi kulturami, historią, architekturą, sztuką, etnografią i obyczajami. Jest członkiem rzeczywistym Oddziału Polskiego The Explorers Club w Nowym Jorku oraz Royal Geographical Society w Londynie.

oprac. Magdalena Nierzwicka

Osobliwości przyrodnicze Nowej Zelandii. Fotografie Zdzisława Preisnera
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wystawa czynna: 24 września – 27 listopada 2016
Kurator i aranżacja plastyczna: Magdalena Nierzwicka

 

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:muzeumprzyrodawystawa

Zobacz także