Opowieść wigilijna. Wrzeszcz ‒ nowy spektakl świąteczny w Teatrze Miniatura

Opowieść wigilijna. Wrzeszcz ‒ nowy spektakl świąteczny w Teatrze Miniatura

Teatr Miniatura
🗺 mapa
📅 piątek 15.12.2023 do niedziela 17.12.2023
🎫 33zł
Opowieść wigilijna. Wrzeszcz ‒ nowy spektakl świąteczny w Teatrze Miniatura
Scrooge jako właściciel kamienicy we Wrzeszczu i szkolne zadanie domowe, które staje się pretekstem do nawiązania serdecznych relacji sąsiedzkich – autor scenariusza Szymon Jachimek i reżyser Michał Derlatka proponują współczesną wersję klasycznego opowiadania Charlesa Dickensa. Premiera w niedzielę 3 grudnia o 17.00 na Dużej Scenie Teatru Miniatura.

„Opowieść wigilijna” Dickensa towarzyszy nam w każde święta w tej czy innej postaci – na ekranie, na scenie, w niezliczonej ilości inspirowanych nią świątecznych gadżetów. Szymon Jachimek i Michał Derlatka postanowili zaproponować nową adaptację, która jest luźno inspirowana losami Dickensowskich bohaterów. Akcja dzieje się w kamienicy we Wrzeszczu, a bohaterami i bohaterkami są uczniowie podstawówki Aga, Filip i Mały, mieszkańcy kamienicy i jej zgryźliwy właściciel Leon.

Chyba najważniejszą częścią legendarnej Magii Świąt jest bycie razem, bycie wspólnotą. Wierzę, że na poziomie pojedynczych rodzin umiemy być ze sobą, wyrażać czułość i bliskość, ale już na poziomie sąsiedzkim… No, nie kipimy serdecznością. Stąd taka fantazja: o sąsiadach, którzy na co dzień się nie zauważają, ale przy okazji Świąt zbliżają się do siebie i – tu powieje patosem, ale trudno, w grudniu można – wspólnie tworzą dobro – opowiada Szymon Jachimek, autor scenariusza, znany trójmiejski dramatopisarz i improwizator, członek nieistniejącego już bardzo popularnego Kabaretu Limo, obecnie kierownik literacki Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.

– Zastanawiałem się, czy „Opowieść wigilijna” mogłaby zdarzyć się tu i teraz. Dzisiaj, w Gdańsku, najlepiej we Wrzeszczu, w roku 2023. Czy człowiek jak Scrooge może się zmienić i co musi się wydarzyć, żeby do takiej cudownej przemiany doszło. Myślę, że dickensowski sen o duchach, który diametralnie odmienia życie bohatera, to nieco naiwna pieśń przeszłości. Ale może gdyby dzisiaj drugi człowiek, krewny, sąsiad czy kolega z klasy, po ludzku wyciągnął do niego dłoń, to może udałoby się wyrwać współczesnego Scrooge’a z czarnej dziury smutku i samotności? – dodaje reżyser Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura.

Na scenie wystąpią wszyscy aktorzy teatru wraz z gościnnymi: Dariuszem Czarnieckim i Piotrem Srebrowskim. Muzykę tworzy znakomity muzyk, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej Mikołaj Trzaska, scenografię kierowniczka Pracowni Plastycznej Miniatury Aleksandra Szumska, a kostiumy Magdalena Mucha, scenografka i kostiumografka.

Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 33 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl. Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą. Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl

Dla widzów od 6 lat.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie