Opowiem Ci bajkę… Warsztaty towarzyszące wystawie. Tychy

Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy mapa

piątek 14.08.2020 do niedziela 16.08.2020

Opowiem Ci bajkę… Warsztaty towarzyszące wystawie. Tychy

Warsztaty towarzyszące wystawie „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli… W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia”
8 VII 2020-12 IX 2020-19.00

Cykl rodzinnych kameralnych międzypokoleniowych warsztatów poświęconych bajce – w teorii i praktyce.

Rodzinne międzypokoleniowe warsztaty w kameralnej atmosferze, których głównym bohaterem będzie bajka – teoria, historia, ukrywane w niej przez wieki znaczenia i symbole. Czy każda bajka odzwierciedla społeczność, w jakiej powstała? A może istnieją historie uniwersalne, motywy lub ślady, które znaleźć można w każdej niemal kulturze? Zapraszamy międzypokoleniowe duety lub tria, młodszych (najlepiej, jeśli maluchy umieją już pisać) i starszych.

I spotkanie: Bajkowy bagaż
Uczestnicy dowiedzą się o badaniach nad bajkami, nad ich strukturą i ukrytych w nich znaczeniach. Opowiedzą o swoich ulubionych opowieściach oraz wspólnie przeanalizują strukturę wybranych historii. Zaopatrzeni w te wiadomości podejmą próbę stworzenia swojej bajki – w duetach lub triach każdy stworzy historię symbolicznie opowiadającą, jak widzi świat i co jest dla niego/niej ważne. Zachęcamy do przyniesienia ulubionej bajki (bajki, baśni, mitu itp.).

II spotkanie: Szata zdobi książkę i dlaczego warto oceniać ją „po okładce”
Spotkanie poświęcone ilustracji. Uczestnicy porozmawiają o najciekawszych ilustracjach pojawiających się w literaturze na przestrzeni lat, przyjrzą się stylom charakterystycznym dla poszczególnych ilustratorów. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy ilustracje to piękne ozdoby, którymi okraszony jest tekst czy samodzielne dzieła sztuki? To także czas pracy nad autorskimi bajkami. Uczestnicy zaprojektują okładki i ilustracje do swoich tekstów – babcia zilustruje opowieść wnuczka, a mama – córki. Na koniec zamkniemy efekty pracy w całości – prototypy własnych książek.

III spotkanie: Ogród historii – premiery
Zwieńczenie działań. Każdy z uczestników będzie miał możliwość zaprezentowania swojej pracy. Będzie mowa o tematach poruszonych w książkach. To też okazja do zastanowienia się czy, a jeśli tak, to czym, różnią się opowieści różnych pokoleń.

więcej o wystawie czasowej „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli… W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia”

prowadzi: Anna Kura
liczba uczestników: do 10 osób
data: ustalona indywidualnie z uczestnikami
czas trwania: do 3 godzin
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny
zapisy: Anna Kura, 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:bajkawarsztatywystawa