Opowiedz, jak to było … na Targach Książki w Krakowie

EXPO Kraków, Galicyjska 9
🗺 mapa
📅 czwartek 25.10.2018 do piątek 26.10.2018
Opowiedz, jak to było ... na Targach Książki w Krakowie

Ustne przekazywanie tradycji było zawsze jednym z fundamentów naszej kultury. Dziś zatopieni w urządzeniach elektronicznych, każdy w swoim, utraciliśmy umiejętność rozmowy. W ramach projektu „Opowiedz, jak to było…” chcemy zachęcić młodych ludzi, by, wykorzystując możliwości, jakie dają nowe technologie, porozmawiali ze starszymi od siebie, wysłuchali i utrwalili ich wspomnienia.

Zależy nam na historii osobistej, która najbardziej przemawia do słuchaczy i ma szansę skłonić ich do zainteresowania się „wielką historią”.

Podpowiadamy pytania, podsuwamy obrazy, które dotyczą rzeczy pozornie nieistotnych, ale ważnych z indywidualnego punktu widzenia. Widok tarczy szkolnej, ulubionej płyty, wymarzonego radiomagnetofon czy wspomnienie pierwszego buntu to sprawy, które świetnie ożywiają pamięć i mogą być początkiem wspaniałej opowieści, która w niejednym punkcie dotknie historii „oficjalnej”. Platforma internetowa www.opowiedzjaktobyło.pl umożliwia spisane opowieści rozmówcy oraz zilustrowanie jej fotografiami i dokumentami. Gdy autorzy uznają, że praca jest zakończona, można łatwo wygenerować plik PDF i wydrukować efekty w formie książki albo przedstawić, jako prezentację. Można również wprowadzić na platformę pliki dźwiękowe – zapis przeprowadzonej rozmowy.

Zaproponowaliśmy dwa scenariusze rozmów, dostosowane do wieku prowadzącego wywiad. Osoby w wieku 11-13 lat rozpoczynają dopiero naukę historii i interesują je bardziej konkretne i bliskie kwestie niż te, o których mogą rozmawiać ich starsi koledzy. Młodzież w wieku 14-16 lat, po kilku latach nauki, rozumie proces historyczny i jest przygotowana, by pytać o rzeczy trudniejsze, dotyczące „wielkiej” historii. Potencjalni rozmówcy, to ludzie, którzy dotknęli w jakiś sposób historii, a więc najczęściej mają powyżej 50 lat, pamiętają koniec PRL, narodziny Solidarności i wolne wybory. Starsi z nich sięgają pamięcią do okresu stalinowskiego i pierwszych lat powojennych. Niestety, pokolenie pamiętające odzyskanie niepodległości, okres międzywojenny i czasy II wojny światowej już odchodzi. Ale mamy nadzieję, że ich wspomnienia żyją w rodzinach i być może dzięki naszemu projektowi uda się je ocalić.

Prezentacja platformy www.opowiedzjaktobylo.pl odbędzie się 26 października o godz. 11 i 12.  Będą dwie grupy dzieci (11-13 i 14-16 lat). Zaprezentuje ją (w formie warsztatów), autor platformy o przeszłości kulturalno-rockendrollowej, pan Tomasz Małkowski – równocześnie autor świetnych podręczników historii.

PROGRAM TARGOWY

25 października, sala Praga AB – Dziecięca Strefa Warsztatowa

Agencja Promocyjna OKO Iwona Haberny – Rabka Festival

10.30 – 11.30
„O Zwyrtale Muzykancie” Kazimierza Przerwy Tetmajera – czyli jak literaturę zamienić w muzykę i taniec. Warsztaty prowadzone przez twórców zespołu dziecięcego „Majeranki”: Dorotę Majerczyk – etnografa oraz Piotra Majerczyka – muzyka i twórcę niezwykłych instrumentów.
Współpraca: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce

 

11.30 – 12.30
„O Zwyrtale Muzykancie” Kazimierza Przerwy Tetmajera – czyli jak literaturę zamienić w teatr lalek. Warsztaty, z wykorzystaniem lalek, prowadzone przez Piotra Koleckiego – znawcę teatru i autora muzyki do spektakli.
Współpraca: Teatr Lalek „Rabcio”

12.30 – 13.30
„Łopianowe pole” i inne zaczarowane miejsca, czyli co możemy zrobić z naszym czasem… Spotkanie z Katarzyną Ryrych, laureatką nagrody Książki Roku  IBBY 2017 (12-15 lat)
Współpraca: wydawnictwo „Adamada”

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

13.30 – 14.3
„Jak pracują psy?” Spotkanie z Barbarą Gawryluk, autorką serii książek „Psy na medal” oraz z Sebastianem Grzywaczem i jego psem – przewodnikiem Rollkiem. (7-12 lat) Współpraca:  wydawnictwo „Zielona Sowa”

14.30 – 16.00
„Kot Papla i cylinder magika” – literacko-plastyczne warsztaty z Joanną Krzyżanek (od 6 lat).  Współpraca:  wydawnictwo „Debit”

 

26 października, sala Lwów C

Agencja Promocyjna OKO Iwona Haberny – Bookowy Dom

11.00 
„Opowiedz jak to było…” prezentacja międzypokoleniowej platformy multimedialnej, umożliwiającej młodym ludziom stworzenie ilustrowanej książki rozmów z dorosłymi. Prowadzenie: Tomasz Małkowski. Spotkanie dla młodzieży w wieku 11-13 lat;

12.00
„Opowiedz jak to było…” prezentacja międzypokoleniowej platformy multimedialnej, umożliwiającej młodym ludziom stworzenie ilustrowanej książki rozmów z dorosłymi. Prowadzenie: Tomasz Małkowski. Spotkanie dla młodzieży w wieku 14-16 lat;

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy: haberny@agencjaoko.pl, tel.: 12 267 27 59

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent