Operowy thriller w gwiazdorskiej obsadzie. Tosca w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska mapa

piątek 09.12.2022 do niedziela 11.12.2022

Operowy thriller w gwiazdorskiej obsadzie. Tosca w Operze Krakowskiej

Starcie wielkich namiętności, bezwzględna polityczna rozgrywka i cudowna, chwytająca za serce muzyka – w grudniu na scenę Opery Krakowskiej powróci „Tosca”! W głównych bohaterów arcydzieła G. Pucciniego, obok ukochanych przez krakowskich melomanów rodzimych solistów – Magdaleny Barylak, Tomasza Kuka oraz Adama Szerszenia – wcielą się artyści występujący na co dzień na międzynarodowych scenach operowych  – Ewa Vesin, Giorgi Sturua i Mikołaj Zalasiński.

 Jedna z najczęściej wykonywanych oper na świecie, która od prapremiery w 1900 roku w rzymskim Teatro Costanzi rozbudza wyobraźnię i emocje widzów. Polityczna intryga, w którą uwikłani są tragiczni kochankowie, realizm i dramatyczne zwroty akcji upodabniają ją do filmowego thrillera, co znajduje swoje odzwierciedlenie także w warstwie muzycznej. Wreszcie ukochane partie śpiewaków, nie tylko pozwalające popisać się warunkami wokalnymi, ale i wymagające niezwykłej muzycznej wrażliwości, która pozwoli ukazać w pełni wielowymiarowość bohaterów. Właśnie taka jest „Tosca”. Już 9, 10 i 11 grudnia Opera Krakowska przypomina klasyczną realizację arcydzieła Giacomo Pucciniego w reżyserii Laco Adamika i pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Straszyńskiego, ze scenografią autorstwa Barbary Kędzierskiej.

Podczas spektakli 9 i 11 grudnia w tytułowej partii śpiewaczki Florii Toski, która w imię miłości zdolna jest do każdego czynu, wystąpi wybitna polska sopranistka Ewa Vesin. Artystka kreowała już tę rolę na deskach Opéra Orchestre national Montpellier i Teatrze Narodowym w Pradze, a także w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie i Operze Wrocławskiej, a jej interpretacja spotkała się z entuzjazmem krytyków i operowej publiczności. Jako ukochany Toski, malarz Cavaradossi, partnerować jej będzie młody gruziński tenor Giorgi Sturua, którego niezwykła barwa głosu podbija kolejne międzynarodowe sceny. Tercet wybitnych solistów dopełni baryton Mikołaj Zalasiński, specjalizujący się w repertuarze Verdiowskim i werystycznym. W ubiegłym sezonie artysta wystąpił w Operze Krakowskiej jako Hrabia di Luna w „Trubadurze”; teraz powróci jako bezwzględny i demoniczny szef policji baron Scarpia. Natomiast 10 grudnia wystąpią dobrze znani i kochani przez krakowską publiczność soliści – Magdalena Barylak (Tosca), Tomasz Kuk (Cavaradossi) i Adam Szerszeń (Scarpia). Orkiestrę, Chór i Chór Dziecięcy Opery poprowadzi dyrektor prof. Piotr Sułkowski.

G. Puccini, „Tosca”, 9, 10, 11 grudnia 2022 g. 18.30, Opera Krakowska (Duża Scena)

realizatorzy
Kierownictwo muzyczne: Andrzej Straszyński
Reżyseria: Laco Adamik
Scenografia: Barbara Kędzierska
Przygotowanie Chóru: Marek Kluza
Przygotowanie Chóru Dziecięcego: Beata Kluza

obsada
TOSCA | Ewa Vesin (9.12, 11.12), Magdalena Barylak (10.12)
CAVARADOSSI | Giorgi Sturua (9.12, 11.12), Tomasz Kuk (10.12)
SCARPIA | Mikołaj Zalasiński (9.12, 11.12), Adam Szerszeń (10.12)
ANGELOTTI | Michał Kutnik
SPOLETTA | Paweł Szczepanek
ZAKRYSTIAN | Wołodymyr Pańkiw
SCIARRONE | Jacek Wróbel (9.12, 11.12), Łukasz Lelek (10.12)
DOZORCA WIĘZIENNY |
PASTUSZEK | Kamila Mędrek-Żurek (9.12, 11.12), Anna Gajdzik-Krzyżanowska (10.12)
ORKIESTRA, CHÓR i CHÓR DZIECIĘCY OPERY KRAKOWSKIEJ
dyrygent: Piotr Sułkowski

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Operowy thriller w gwiazdorskiej obsadzie. Tosca w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska

Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Natomiast Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku i premierą "Rigoletta" Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 rozpoczęła swoją …

Więcej

Adres:

ul. Lubicz 48
31-512 Kraków


Kontakt:

(12) 296 62 60; (12) 296 62 61
bilety@opera.krakow.pl
http://www.opera.krakow.pl
facebook

 
ZOBACZ TAKŻE:muzyka