Opera uwolniona na gdańskich przedprożach oraz Paria na Targu Węglowym

przedproże Biblioteki pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/11 mapa

sobota 29.06.2019 do niedziela 30.06.2019

Opera uwolniona na gdańskich przedprożach oraz Paria na Targu Węglowym

30 czerwca na uliczkach Głównego Miasta zabrzmią m.in.: „Straszny Dwór”, „Halka”, „Prząśniczki”, „Złota rybka” Stanisława Moniuszki. Zapowiadają główny pokaz dnia: transmisję „Parii” na Targu Węglowym. Na żywo operę skomentują Jerzy Snakowski oraz Katarzyna Hołysz. Minirecitale odbędą się w godz. 15.00 – 17.00, a pokaz Opery na Targu Węglowym o godz. 18.00. Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek rozdawanych przed wydarzeniem.

Z okazji trwającego Roku Moniuszkowskiego, ustanowionego w 200. rocznicę urodzin twórcy, Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wyjątkową edycję Opery na Targu Węglowym. Na diodowym ekranie zobaczymy „Parię” Stanisława Moniuszki (transmisja na żywo z Teatru Polskiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), na gdańskich przedprożach zabrzmią minirecitale w ramach „Opery uwolnionej”, a dla dzieci przygotowano warsztaty „Moni i Uszko i mali melomani”.

„Parię” Stanisława Moniuszki można nazwać operą-niespodzianką. To przedostatnie dzieło twórcy „Halki” i „Strasznego dworu” zaskoczyło premierową publiczność. Przyzwyczajona do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach tym razem otrzymała historię o nierównościach społecznych dziejącą się w dalekich Indiach. Pochodząca z uprzywilejowanej kasty Neala dowiaduje się, że jej ukochany ukrywa swe niskie pochodzenie. Jest pariasem, wywodzi się z „kasty wzgardzonej”. Niestety jego tajemnica wychodzi na jaw – mówi Jerzy Snakowski.

„Opera uwolniona”, program
godz. 15.00 przedproże Biblioteki pod Żółwiem, ul. Św, Ducha 111/11
St. Moniuszko, Złota rybka
St. Moniuszko, Groźna dziewczyna
St. Moniuszko, Dumka Jadwigi z opery Straszny Dwór
G. Verdi: aria Azuceny z opery Trubadur
Wykonawcy: Karolina Sikora (mezzosopran), Liana Korunna (fortepian)

ok. godz. 15.45 przedproże Filii Gdańskiej WiMBP, ul. Mariacka 42
St. Moniuszko, Piosenka żołnierza
St. Moniuszko, aria Miecznika z opery Straszny Dwór
G. Bizet, aria Torreadora z opery Carmen
wykonawcy: Leszek Skrla (baryton), Łukasz Jankowski (fortepian)

ok. godz. 16.15 przedproże Hotelu IBB; ul. Długi Targ 14/16
St. Moniuszko,
St. Moniuszko, aria Halki z opery Halka
G. Bizet, Habanera z opery Carmen
wykonawcy: Katarzyna Hołysz (sopran), Liana Korunna (fortepian)

Moni i Uszko i mali melomani
29 czerwca o godz. 11.00, w IKM przy ul. Długi Targ 39/40, Paulina Wilczyńska i Magdalena Nanowska, artystki opery Bałtyckiej w Gdańsku, poprowadzą warsztaty przybliżające najmłodszym operę. Obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl. Spotkanie dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Opera na Targu Węglowym Stanisław Moniuszko, „Paria” | 30 czerwca, godz. 18.00

Opera w 3 aktach, libretto: Jan Chęciński na podstawie tragedii Casmira Delavigne’a. Producent: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura, reżyseria: Graham Vick, scenografia: Samal Blak, choreografia: Ron Howell, reżyseria świateł Giuseppe di Iorio, kierownictwo chóru: Mariusz Otto.
Wykonawcy: Idamor: Dominik Sutowicz, Neala: Monika Mych-Nowicka, Akebar: Szymon Kobyliński, Dżares: Mikołaj Zalasiński, Ratef: Pavlo Tolstoy

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także