Ogród przyjazny dzieciom

📅 piątek 01.03.2019 do piątek 15.03.2019
Ogród przyjazny dzieciom

W dzisiejszych czasach chwile spędzone na obcowaniu z przyrodą dają wielką radość, nie tylko osobom dorosłym, lecz głównie dzieciom. Relaks, możliwość spędzania czasu z rodziną, multum zabawy. Ogród jest takim miejscem. Ogród dodaje energii, zapewnia swobodę i może dawać wiele możliwości korzystania z niego.

Ale posiadając dzieci, niezależnie od ich wieku, należy pamiętać o wielu aspektach podczas projektowania ogrodu. Dokładne przygotowanie wszystkiego zagwarantuje pełne bezpieczeństwo. Jak zaprojektować ogród, aby był przyjazny dzieciom?

Kompletny porządek przed aranżacją ogrodu

Ogród należy przygotować bardzo dokładnie. Dzieci są ciekawe, lubią wszędzie zaglądać, wkładać ręce tam gdzie nie powinno się tego robić. Należy zwracać uwagę na roślinność jaka jest lub jaką planujemy zasadzić w ogrodzie. Rośliny, których należy unikać w ogrodzie to między innymi wszystkie te, które są dla maluchów trujące. Wystrzegać powinno się również roślin, które w okresie pylenia mogą powodować alergię. Osoby, planują w ogrodzie zasadzić przykładowo róże, powinny ogrodzić ten teren od maluchów. Kwiaty te przepięknie wyglądają, jednak ich ciernie nie będą bezpieczne dla dzieciaków. Jest i druga strona medalu kiedy mowa o roślinach, zieleni rosnącej w ogrodzie. Drzewa są idealnym elementem ogrodowej infrastruktury. Są one pierwszą barierą, która izoluje budynki mieszkalne i ludzi od pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza, stwarzają cień. Jeśli w ogrodzie mamy drzewa, wówczas warto organizować swój ogród wokół nich.

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Dziś nie ma problemów, aby wyszukać profesjonalnie i bezpiecznie przygotowany plac zabaw do ogrodu. Oferta producentów sprzętu jest ogromna, a majsterkowicze mogą również samodzielnie, przygotować ciekawe rozwiązania. Pamiętać jedynie należy, aby zapewnić te podstawowe i najbardziej interesujące dla dzieci elementy placów zabaw: huśtawka ogrodowa, drabinka gimnastyczna, lina do wspinaczki, kółka z trapezem do przewrotów – te kilka sprzętów zapewnią dzieciakom w ogrodzie multum rozrywki i równocześnie pozwolą na intensywną aktywność fizyczną w zasięgu ręki.
Rozmieszczenie placu zabaw w ogrodzie ma dość istotne znaczenie. Nie powinno się wystawiać wszystkich elementów w miejscach gdzie przez większość czasu będą one nastawione na działanie promieni słonecznych. Dobrze, aby plac zabaw był doskonale widoczny z domu, tarasu.

Jak unikać niebezpiecznych elementów w ogrodzie?

Drugą, równie istotną kwestią, jest wprowadzenie pewnych elementów, które pozwolą im na niczym nieskrępowaną zabawę. Przydomowe podwórko to doskonałe miejsce na stworzenie strefy rozrywki, chociażby niewielkiej.

Miłą atmosferę w ogrodzie stworzy ładne, delikatne oświetlenie.  Nieraz, aby uzyskać efekt, instalacja jest poprowadzona po całym terytorium ogrodu. Oczywiście w większości przypadków przewody są izolowane i schowane pod ziemią. Nie możemy jednak zapominać o regularnym sprawdzaniu ich stanu i usuwaniu usterek.

Narzędzia, sprzęt ogrodniczy należy trzymać w stałym miejscu na terenie ogrodu, np. w szopie. Miejsce to powinno być odpowiednio zabezpieczone, tak, aby dzieci nie miały do niego dostępu. Narzędzia ogrodowe są bardzo niebezpieczne, a kontakt dziecka z preparatami, chemią używaną w ogrodzie może prowadzić do zatrucia i zagrożenia życia. Planując ogrodzenie ogrodu, warto zaplanować jego kształt tak, aby nie posiadało ono niebezpiecznych elementów jak na przykład ostrych zakończeń.

Kontakt z naturą i nauka odpowiedzialności

Ogród może pełnić również funkcję edukacyjną. W tym celu warto wprowadzić do niego pewne elementy, które zainteresują i zainspirują dziecko. Idealnym przykładem jest karmnik dla ptaków. Podczas zimy maluch nauczy się dokarmiać i rozróżniać poszczególne gatunki ptaków, co jednocześnie będzie stanowiło doskonałą formę zabawy. Urządzenie w ogrodzie miejsca na wspólne uprawianie z dzieckiem rozmaitych roślin, pozwoli dziecku poznać rodzaje warzyw i ziół oraz ich zastosowanie. To sposób na naukę odpowiedzialności i jednocześnie możliwość wprowadzenia pierwszych, małych obowiązków. Pamiętajmy, że dzieci uwielbiają pomagać. Jeśli w naszym „dorosłym” ogrodzie przeznaczymy kilka grządek na „dziecięce” uprawy, nie tylko zarazimy maluchów swoją pasją, ale tez w szybki i naturalny sposób nauczymy ich, co lubią roślinki, a co im szkodzi. Mali ogrodnicy nauczą się cierpliwości i opieki nad roślinami, a zbierając pierwsze w życiu plony będą pękać z dumy (a my razem z nimi).

Ogród powinien być miejscem, gdzie malcy mogą doświadczyć dzikiej natury. Wypielęgnowany trawnik i idealnie symetryczny żywopłot robiły wrażenie na królowej Bonie, ale małym odkrywcom o wiele bardziej przypadnie do gustu dziki, tajemniczy zakątek. Szczególną radość możemy sprawić dzieciom urządzając w ogrodzie dodatkowo oczko wodne z żabkami bądź mały staw z rybkami.

Jeżeli dysponujemy większą działką i mamy możliwość wydzielenia większego kawałka ogrodu na potrzeby dzieci czy wnuków, możemy umieścić w ogrodzie cały plac zabaw do ogrodu, konstrukcję do wspinania lub miejsce do gry w koszykówkę. To doskonały pomysł dla rodziców wyjątkowo energicznych pociech. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie musi być kosztowne. Obecnie znajdziemy sporo ciekawych, gotowych placów zabaw do wykorzystania w przydomowym podwórku, w zróżnicowanych opcjach cenowych.

Stosując się do powyższych zaleceń, realizując projekty ogrodu poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, można mieć pewność, że dzieci będą w nim bezpieczne i szczęśliwe.

Producent i dystrybutor placów zabaw, MAŁPISZON.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent