Oficjalne otwarcie Bajki Pana Kleksa w Katowicach

Fabryka Porcelany, Katowice
🗺 mapa
📅 czwartek 05.12.2019
Oficjalne otwarcie Bajki Pana Kleksa w Katowicach
Piotr Fronczewski, legendarny Pan Kleks zaprasza na otwarcie Bajki Pana Kleksa, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach.

Wielki powrót filmowego pana Kleksa w materiale video zapowiadającym otwarcie Bajki Pana Kleksa, które odbędzie się 5 grudnia br. w zabytkowej Fabryce Porcelany w Katowicach. W spocie promującym miejsce Piotr Fronczewski, znany z kreacji Ambrożego Kleksa w serii filmów w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, na których wychowały się pokolenia Polaków, wcielił się w postać Jana Brzechwy, twórcy Wielkiego Nauczyciela. Film z legendarnym panem Kleksem pojawił się w social media, na profilach facebookowych i instagramowych Bajki 18 listopada, na 3 tygodnie przed uroczystym otwarciem wrót Bajki Pana Kleksa. Ruszyła również przedsprzedaż biletów on-line.

W filmie Piotr Fronczewski wciela się w postać Jana Brzechwy. Widzimy go siedzącego za biurkiem, w klimatycznym pomieszczeniu pełnym książek. Przytacza fragment z pierwszej części trylogii pt. „Akademia Pana Kleksa”, informując swoich małych podopiecznych, że zamiast tradycyjnych przedmiotów wykładanych w szkole, uruchomi ich wyobraźnię i nauczy twórczego oraz otwartego myślenia. Myśl ta jest sednem i lejtmotywem Bajki Pana Kleksa – miejsca, które stawia na interdyscyplinarność i pragnie uzupełnić edukację szkolną o zapomniane dziś praktyczne umiejętności, jak np. czytanie map, wiązanie lin, odczytywanie kompasu czy busoli. Na koniec filmu Piotr Fronczewski zaprasza wszystkich, małych i dużych, do odwiedzenia Bajki Pana Kleksa. Nagranie video zostało zrealizowane w czytelni Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Film jest zapowiedzią otwarcia Bajki Pana Kleksa, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy, które planowane jest na 5 grudnia o godzinie 10.00. Bajka Pana Kleksa ma inspirować tysiące dzieciaków do nauki oraz rozbudzić w nich miłość do czytania książek, będąc atrakcyjną alternatywą dla smartfona czy komputera. Miejsce ma także aktywizować rodziny do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu.

W projekt od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy oraz wiele instytucji kultury i nauki w Polsce. Są to m.in. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Śląskie, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych  oraz Akademia Muzyczna w Katowicach. Miasto Katowice i Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska objęły projekt Bajki Pana Kleksa patronatem honorowym.

Głównym symbolem Bajki Pana Kleksa jest sam Pan Kleks, Wielki Czarodziej i Nauczyciel. Stworzył go Jan Brzechwa, a w latach 80-tych XX wieku przywrócił zbiorowej wyobraźni na nowo Krzysztof Gradowski, tworząc serię filmów o przygodach Ambrożego Kleksa, którego mistrzowsko zagrał Piotr Fronczewski.

„Chcemy, aby Pan Kleks, kultowy superbohater, na nowo został odkryty przez najmłodszych, a nie tylko był kojarzony z nudną lekturą obowiązkową. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy Piotra Fronczewskiego, który w filmach Krzysztofa Gradowskiego wskrzesił Wielkiego Profesora i spowodował, że historię wykreowaną w roku 1946 przez Jana Brzechwę do dziś kochają 40-latkowie, ich rodzice, jak i dzieci. Historię tę można wciąż opowiadać na nowo, dostosowując do oczekiwań nowego pokolenia” – mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca Bajki Pana Kleksa.
Bajka Pana Kleksa obejmuje przestrzeń ponad 1000 m2 i jest podzielona na 8 stref tematycznych.

Są to: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Abecja, Planeta Fantazja i Złomowisko Robotów. Pan Kleks, podobnie jak w książkowej Akademii, zabiera dzieci w podróż śladami swoich przygód i pokazuje, że zdobywanie wiedzy może być pasjonującym przeżyciem. Przewodnikiem po poszczególnych częściach Bajki jest głos samego Piotra Fronczewskiego. Ekspozycja przygotowana została przez Fabrykę Dekoracji, znane i cenione studio specjalizujące się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych.

Rozpoczęła się przedsprzedaż biletów online na www.bajkapanakleksa.pl.

WYSTAWA – OPIS STREF

Bebok – Śląski Przyjaciel Pana Kleksa
Wystawę można zwiedzać zgodnie z chronologią przygód Pana Kleksa lub poprzez zwiedzanie poszczególnych stref oddzielnie. W każdej z nich czekają na zwiedzających liczne aktywności i zadania. Mają one pomóc dzieciom w odnalezieniu ważnych dla Pana Kleksa przedmiotów, które ukrył na wystawie śląski przyjaciel Wielkiego Nauczyciela, Bebok, postać zaczerpnięta ze śląskich legend. Są to guzik z czapki Bogdyhanów, magiczny kałamarz
z niekończącym się atramentem i szmaragdowa szkatułka doktora Paj-Chi-Wo.
Dzieci, które zdobędą wszystkie przedmioty otrzymują nagrodę.

Strefy Główne
Cała przygoda w Bajce Pana Kleksa startuje w Międzybajkowym Biurze Podróży. Tu znajduje się recepcja, szatnia, sklep i kasy, w których można kupić bilety na wystawę w dniu zwiedzania.

Ostatni Rezerwat Przyrody to przestrzeń, która otwiera lub zamyka wystawę. Tutaj znajdziemy kawiarnię Meluzynę z napojami i słodkimi deserami oraz będziemy mogli poznać zasady działania całej wystawy, a także odebrać nagrody za znalezione w trakcie zwiedzania przedmioty. W tej części nie zabraknie też zabaw, które pozwolą dzieciom poznawać świat zwierząt i roślin oraz budować ich świadomość ekologiczną.

Kraina Szpaka Mateusza jest pierwszą strefą główną, inspirowaną filmem i książką pod tym samym tytułem „Akademia Pana Kleksa”. W tej części znajdują się 2 podstrefy – Kuchnia Pana Kleksa, w której odbywają się zajęcia kulinarne i artystyczne pod okiem animatorów oraz Psi Raj, strefa, która zachęca do swobodnego ruchu. I to nawet bez butów! W Psim Raju zwiedzający dowiedzą się również wszystkiego o psach, ich upodobaniach, psich rasach
i na koniec poznają historie znanych ludzi i ich pupilów.

Do wnętrza Krainy Szpaka Mateusza prowadzi brama, za którą zwiedzający natkną się na kolorową „brodę Pana Kleksa” – gąszcz kolorowych pasków oraz liczne stanowiska, przy których będą mogli m.in. wziąć udział w zajęciach kleksografii, odkrywać, jak smakują barwy czy usłyszeć, co skrywają furtki do bajek. W tej strefie mali zwiedzający uczą się kreatywności, otwartości, rozwijają własne umiejętności plastyczne, ćwiczą pamięć i budzą
w sobie miłość do książek.

Przestrzeń dedykowana „Podróżom Pana Kleksa”, Królestwo Bajdocji jest podzielona na 3 części – Bajdocję, statek Pana Kleksa „Apolinary Baj” i Abecję – podwodny świat Królowej Aby. Jest to idealna strefa dla wielbicieli przygód i podróży.

Ta przestrzeń rozwija w dziecku zamiłowanie do odkrywania świata, pobudza ciekawość, wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne i utrwala podstawowe pojęcia geograficzne.
W trakcie zadań uczestnicy uczą się m.in. różnych technik wiązania węzłów, czytania mapy, posługiwania się kompasem, a nawet stawiania żagli na statku.

Planeta Fantazja została zainspirowana filmem pt. „Pan Kleks w Kosmosie”. Przestrzeń Planety dzieli się na czarną kosmiczną pustkę ze złomowiskiem robotów i gwiazdozbiorem oraz kosmiczny ścigacz Voltan II, na pokładzie którego zwiedzających czekają szkolenia z wiedzy o Układzie Słonecznym oraz testy, mające na celu sprawdzenie siły, szybkości
i refleksu. Poza szkoleniami zwiedzający mogą schować się w kosmicznej kapsule, usiąść
w fotelu Wielkiego Elektronika i razem z Robotem Silverem wziąć udział w quizach dotyczących wiedzy nt. odkryć kosmicznych.

W tej strefie uczestnicy rozwijają zainteresowanie astronomią, zdobywają podstawowe pojęcia z fizyki, poprawiają własną sprawność fizyczną, a także uczą się ekologii i zasad zdrowego stylu życia.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent