Odżywka na Serbskiej – kokedama i warsztaty z budowy domków dla owadów

CK Agora mapa

poniedziałek 28.11.2022 do wtorek 29.11.2022

odŻYWKA NA SERBSKIEJ / kokedama i warsztaty z budowy domków dla owadów

Projekt odŻYWKA NA SERBSKIEJ to inicjatywa Centrum Kultury Agora, poprzez którą tworząc elementy zielono – niebieskiej infrastruktury, chcemy przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców osiedla Karłowice-Różanka oraz aktywnie włączyć w działania mające na celu poprawę warunków klimatycznych Wrocławia – jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Do tej pory skonstruowaliśmy bazę i posadziliśmy ogród wertykalny, w którego skład wchodzą rośliny posiadających wyjątkowe właściwości filtrujące i oczyszczające powietrze. Kolejna część naszych działań przewiduje poszerzenie świadomości ekologicznej najmłodszych i pokazanie jak istotną rolę w ekosystemie pełnią owady.

Zapraszamy wszystkich małych konstruktorów wraz z opiekunami do stworzenia własnych domków dla owadów, w których zadomowią się pożyteczne dla wszystkich zapylacze. Pokażemy, jakie materiały do budowy domków szczególnie polubią ważki, chrząszcze i motyle. Gotowe konstrukcie doskonale wkomponują się w przydomowe ogródki, parki, a nawet balkony! Na warsztatach uczestnicy wykonają pojedyncze domki z tzw. drewnianych heksagonów, które zabiorą ze sobą oraz jedną wspólna konstrukcję, która stanie się elementem naszej Zielonej Ściany.

Na kolejnych warsztatach dorośli uczestnicy nauczą się jak stworzyć kokedamę. Brzmi enigmatycznie? Rozwiązanie jest całkiem proste. Kokedama to japońska sztuka hodowli roślin ozdobnych, bez używania doniczek. Polega na uformowaniu z mieszanki ziemi, torfu i wody kuli, którą następnie owijamy ściśle mchem i sznurkiem. Rośliny, które najlepiej sprawdzają się do nasadzeń w kokedamie to różne gatunki pnączy, paproci. Gotową konstrukcję możemy powiesić lub umieścić na podstawce, nie zapominając o nawadnianiu. Kokedama doskonale fumkcjonuje w pomieszczeniach,równoważy cykl hydrologiczny za sprawą mchu  i wpływa korzystnie na otoczenie.

28.11 / 17:00-19:00 / sala teatralna
Warsztaty skierowane do dzieci 7 + z opiekunami
Wstęp wolny / obowiązują zapisy / decyduje kolejność zgłoszeń
ewa.wymyslo@ckagora.pl

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

29.11 / 17:00-19:00 / sala konferencyjna
Warsztaty skierowane do osób 16 +
Wstęp wolny / obowiązują zapisy / decyduje kolejność zgłoszeń
ewa.wymyslo@ckagora.pl

Warsztaty budowy domków dla owadów poprowadzi Paulina Zając, artystka i absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Organizatorka m.in. warsztatów dla dzieci i młodzieży. W pracy warsztatowej nie jest dla niej istotny efekt, ale sam proces pracy, zabawa, nieskrępowana kreatywność oraz zdobywane samodzielne doświadczanie.

Warsztaty kokedamy odbędą się pod okiem Sylwi Wrony, która od 2015 roku umiejętnie kreuje zieloną przestrzeń, wpływając pozytywnie na samopoczucie jej odbiorców. Zajmuje się projektowaniem terenów zieleni, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej. Ponadto aranżuje i pielęgnuje zieleń we wnętrzach, pomagając w doborze roślin idealnie pasujących do osobowości i trybu życia gospodarzy. Założycielka pracowni architektury krajobrazu Zielona Wrona.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Centrum Kultury Agora

Centrum Kultury AGORA

Nowa siedziba Centrum Kultury AGORA przy ul. Serbskiej 5a - razem z sąsiadującymi Centrum Informacyjno - Bibliotecznym i Restauracją - została zaprojektowana i zbudowana według standardów europejskich. Pomieszczenia i sale w budynku są klimatyzowane i …

Więcej

Adres:

ul. Serbska 5a
Wrocław


Kontakt:

71 326 15 31
sekretariat@ckagora.pl
http://www.ckagora.pl