Odwiedź Willę Decjusza!

Willa Decjusza
📅 niedziela 26.02.2023
Odwiedź w styczniu Willę Decjusza! Zwiedzanie indywidualne i z przewodnikiem
Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza w lutym krakowian do zwiedzania renesansowego pałacu na Woli Justowskiej, a dzieciaki na spacer detektywistyczny po willowych zakamarkach.

ZWIEDZANIE WILLI DECJUSZA

Willa Decjusza, wzniesiona w 1535 roku pod Krakowem na Woli Justowskiej jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie z pewnością zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele. W Willi Decjusza prezentowana jest też sztuka współczesna – w Holu Głównym można obejrzeć grafiki Krzysztofa Skórczewskiego: Widok z okna” (1991), „Villa Decius” (2008), „Chińska brama” (2016) i „Nowe Imperium” (2021). Na I piętrze Willi prezentowane są obrazy krakowskiej artystki – Beaty Zuby.
Ciekawostkę architektoniczną stanowi natomiast loggia wyposażona w niezwykłej urody orientalne kafle, sprowadzone z Afryki Północnej do Willi w XIX w. przez Marcelinę Czartoryską.

W lutym zwiedzanie Willi Decjusza odbywa się w następujących terminach:

• w czwartki: 9 i 23 lutego o godz. 13.00 – ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM (w cenie biletu wstępu),
• w niedziele 19 i 26 lutego od godz. 11.00 do 18.00 – ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE

Więcej o wydarzeniach kulturalnych w Willi Decjusza:

www.willadecjusza.pl

ul. 28 lipca 17a,