Odlotowy weekend na Poznań Air Show

📅 sobota 19.05.2018 do niedziela 20.05.2018
Odlotowy weekend na Poznań Air Show

19 i 20 maja na poznańskiej Ławicy odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze – Poznań Air Show. W ramach wydarzenia odbędą się obchody upamiętniające 100-lecie Postania Wielkopolskiego, 100-lecie Odzyskania Niepodległości, obecne będą również Polskie Siły Powietrzne, które również obchodzą swój okrągły jubileusz.

6 stycznia 1919 roku powstańcy wielkopolscy zdobyli niemieckie lotnisko w podpoznańskiej wsi Ławica, przejęty wówczas sprzęt lotniczy wart nawet 200 milionów marek niemieckich zasadniczo przyczynił się do przebiegu powstania i dalszych losów Lotnictwa Polskiego. Na tych samolotach, już z polskimi znakami, 9 stycznia 1919 r. Polacy zbombardowali lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. W trakcie kolejnych walk w różnych częściach Wielkopolski Polskie Lotnictwo wspomagało powstańców z powietrza – nie tyle poprzez bombardowania, ale prowadząc rozpoznanie. Lotnicy walczyli później o Lwów, odpierali też wojska bolszewickie w 1920 r. Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek Polskiemu Lotnictwu.

Program wydarzenia podzielono tematycznie:

Blok I – 100-lecia Powstania Wielkopolskiego, pod patronatem Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Otworzy go przylot statków NATO Tiger Meet, które w późniejszych godzinach będzie można podziwiać na wystawie statycznej. Następnie nieboskłon wypełnią kolorowe spadachrony skoczków z Sky Magic S3 WAT. 3-godzinny blok wypełnią pokazy Tercel RST, Xenon 2RST, 3AT3 – Aero AT3, JAK-3 – Yak-3UPW, Boomerang – CAC13 Boomerang, Pterodactyl Flights: SE-5a, Sopwith 1½ Strutter, Fokker Dr.I, Sopwith FJ Camel, Morane 185 – Replika, Fokker Dr.I, Fokker E-III, Jak 3 R2000 – Yak-3u R2000, Carbon Cub, Grupa Żelazny: Zlin 50 LS, Zlin 50 LS, Zlin 50 LX, Extra 330LC, MDM-1 „Fox” – pokaz pod patronatem producenta samochodowego SKODA.

Blok II – NATO Tiger Meet

Organizator Poznań Air Show, Międzynarodowe Targi Poznańskie, zaprosił najlepszych pilotów służących w siłach powietrznych krajów członkowskich Sojuszu Północno-Atlantyckiego do zaprezentowania swoich umiejętności. Szkolenie wojskowe NATO Tiger Meet, które odbędzie się w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, w dniach 14-25 maja, są zamknięte dla publiczności i jedyną możliwością zobaczenia tych samolotów z bliska będzie właśnie odwiedzienie Poznań Air Show. W tych blokach wystąpią: Saab JAS39 Gripen – Hungarian Air Force, F-16 – Belgian Air Force, Eurofighter Typhoon –Spanish Air Force, Saab JAS39 Gripen – Czech Air Force, Desault Rafale – French Air Force, Mi-24 – Czech Air Force.

Blok III – 100-lecie Odzyskania Niepodległości i 100-lecie Lotnictwa Wojskowego

Blok trzeci upamiętniający 100-lecie Odzyskania Niepodległości i 100-lecie Lotnictwa Wojskowego to półtoragodzinny pokaz zespołów Spitfire – Supermarine Spitfire XVIE, MIG-15UTI, PZL TS-11 Iskra, F-16 – Polskie Siły Powietrzne, Sbach XA-41- Artur Kielak, MIG-29.

Część ze statków, które pojawią się podczas pokazów dynamicznych na poznańskim niebie, pozostanie na terenie Ławicy jako elementy wystawy statycznej podczas Poznań Air Show. Obok nich pojawią się również samoloty historyczne oraz militarny sprzęt pancerny oraz przedstawiciele służb mundurowych. Swoją wiedzę o Polsce i jej losach zwiedzający Poznań Air Show będą mogli także pogłębić podczas plenerowej lekcji historii, którą poprowadzą grupy rekonstrukcji historycznych.

Ta ekstremalna dawka wrażeń, emocji oraz wiedzy podawana w pełni rodzinnej atmosferze. Podczas Poznań Air Show przygotowane będą specjalne strefy dla rodziny, w tym dmuchany park atrakcji dla najmłodszych, strefy food trucków oraz „festiwalowej przestrzeni” gastronomicznej. Koce, leżaczki, kapelusze, lornetki, aparaty i słoneczne okulary na szeroko zadziwionych twarzach uczestników to widok, który z pewnością nie zdziwi nikogo kto pojawi się w weekend 19-20 maja na poznańskiej Ławicy.