Odkrywamy gdyńskie stocznie – spacer

ul. Czechosłowacka 3, Gdynia mapa

sobota 03.09.2016

spacery po stoczni gdynia warsztaty

Z okazji swoich 90-tych urodzin Gdynia zaprasza na wspólne odkrywanie gdyńskich stoczni. Tereny uwolnione po rozwiązaniu spółki akcyjnej Stocznia Gdynia są dziś obszarem działalności nowoczesnych firm branży morskiej i innowacji. Funkcjonują pod egidą Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, będącego nowatorskim projektem biznesowym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który wspiera inwestorów m.in. we wdrażaniu i transferze nowych technologii.

Na 7 ha terenu działalność obecnie z prowadzi 16 firm. Zajmują się one głównie przemysłem związanym z branżą morską, budową i remontem statków, konstrukcji stalowych, off-shorem, transportem, recyklingiem, ale też wykorzystującą nowe technologie produkcją gazów i suchego lodu czy protektorów do ochrony katodowej, przynosząc co roku wielomilionowe dochody.

Zapraszamy do obejrzenia ich działalności „od kuchni”. Przygotowaliśmy siedem tras, które prowadzą przez najciekawsze miejsca stoczni – między innymi pod największą w Europie suwnicę, do prototypowni, gdzie testowane są kosmiczne technologie, do historycznego budynku „Akwarium”, który jednak dziś wygląda zupełnie inaczej niż za czasów „Komuny Paryskiej”. Zajrzeć też można do dawnej elektrociepłowni, czyli dzisiejszego Parku Konstruktorów i spojrzeć z usytuowanych w różnych miejscach stoczni punktów widokowych. Każdą z tras oprowadzać będą przewodnicy. Historię tego nierozerwalnie związanego z Gdynią miejsca opowie też wystawa zatytułowana „Czas stoczni”. Do dyspozycji zwiedzających jest też sala kinowa w budynku „Akwarium”, gdzie obejrzeć można m.in. kroniki filmowe opowiadające o czasach kiedy gdyńskie stocznie były jednym zakładem.

Każdy wrześniowy stoczniowy odkrywca otrzyma też pamiątkową kartę zegarową stoczniowca, na której ostemplować można przejście każdą z siedmiu tras. Kartę pobrać można będzie w punkcie informacyjnym

Podczas zwiedzania należy jednak pamiętać, że jesteśmy na terenie stoczni i ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Życzymy dobrej zabawy!

Program imprezy:
Godz. 10.00 – 18.00 zwiedzanie terenów stoczniowych z przewodnikami
Godz. 12.00 koncert Orkiestry Promenadowej Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni
Godz. 14.00 koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP
Godz. 16.00 Jazz na dokach. Take It Easy Przemka Dyakowskiego

Ponadto pokazy sprzętu strażackiego, szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, strefa piknikowa oraz wystawa fotograficzna „Czas Stoczni”.

sobota, 3 września 2016 godz. 10:00 – 16:00

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:na dworzena powietrzu

Zobacz także