Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Odkryj nieznane oblicze Marii Uszackiej – wyjątkowa wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej
🗺 mapa
📅 sobota 20.04.2024 do sobota 20.07.2024
Odkryj nieznane oblicze Marii Uszackiej – wyjątkowa wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej
Muzeum Ziemi Chełmskiej ma zaszczyt zaprosić na wyjątkową wystawę pn. „Ja tylko ilustruję książeczki…”. Życie i twórczość Marii Uszackiej. Ekspozycja poświęcona jest twórczości Marii Uszackiej-Godlewskiej, wybitnej ilustratorki, której dzieła stanowią ważny rozdział w historii polskiej sztuki dla dzieci. Prezentujemy ją w rodzinnym mieście artystki, Chełmie. Będzie to pierwsza obszerna prezentacja jej prac w naszym mieście.

Maria Uszacka-Godlewska, urodzona 30 kwietnia w 1932 roku, była absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pod skrzydłami Jana Marcina Szancera rozwijała swój niepowtarzalny styl. Znana z ilustracji w miesięczniku „Miś”, wzbogaciła polską literaturę dziecięcą o ilustracje do ponad pięćdziesięciu książek.

Do najbardziej znanych prac Marii Uszackiej-Godlewskiej opublikowanych przez Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” należą ilustracje w książkach: „Chory kotek” Stanisława Jachowicza, „Przepraszam smoku” Wiery Badalskiej, „Ten dziwny Eryk” Danuty Wawiłow, „Katar żyrafy” Ryszarda Marka Grońskiego, „Bocianek”, „Różowy balonik”, „Krakowiaczek”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Ala ma kota” Wandy Chotomskiej, „O gadającym zegarze i maszynie do pisania wierszy” Sławomira Grabowskiego.

Wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć oryginalne prace Uszackiej, które do tej pory pozostawały w prywatnych zbiorach rodziny Godlewskich i Tymczaków. To szansa, by przypomnieć sobie i docenić talent artystki, której ilustracje towarzyszyły wielu z nas w dzieciństwie. Ekspozycja uwzględni również mniej znany aspekt twórczości Uszackiej – jej niezwykłe kartki okolicznościowe i świąteczne, które były popularne w latach 60. i 70. Ich ludowe motywy i zwierzęce postaci to część polskiego dziedzictwa kulturowego, które zasługuje na ponowne odkrycie. Oprócz ilustracji, wystawa będzie zawierać dokumenty i fotografie z archiwum rodzinnego. Szczególnie interesujące dla mieszkańców Chełma będą eksponaty związane z wczesnymi latami życia artystki i jej związkami z rodzinnym miastem.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy i odkrycia bogactwa i różnorodności dzieł Marii Uszackiej-Godlewskiej, które nie tylko ukształtowały wyobraźnię pokoleń, ale również stanowią ważny element polskiego dziedzictwa artystycznego.

Do zobaczenia wśród dzieł wyjątkowej artystki!

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie!

Odkryj nieznane oblicze Marii Uszackiej – wyjątkowa wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej

296 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent