Obserwacje nieba na Górce Śmieciowej

📅 sobota 21.02.2015
Obserwacje nieba na Górce Śmieciowej

 

21.02.2015 r.
godz. 17:00

Obserwacje nieba na Górce Śmieciowej
i wycieczka rowerowa

Zapraszamy na obserwacje nieba na Górce Rogowskiej (zwanej Górką Śmieciową). Tego dnia w przypadku pogodnego nieba można będzie zobaczyć koniunkcję Wenus i Marsa, powyżej ich – rogalik Księżyca, na wschodzie – Jowisza, a wysoko na niebie gromadę otwartą Plejady.

Prosimy ze sobą zabrać Przyjaciół, pogodny nastrój i ew. trochę sprzętu (aparaty fotograficzne, statywy, lornetki, lunety). Pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi przywiozą teleskopy i fachowe porady – jak obserwować zjawiska astronomiczne i jak je fotografować.

Na górkę najłatwiej dostać się od strony parkingu przy ulicy Łupkowej. W przypadku dużego zachmurzenia (ale na pewno tak nie będzie:-)), można będzie po prostu obserwować panoramę naszego miasta z punktu widokowego – zachód słońca i zapadający zmierzch. Dla zainteresowanych fotografowaniem – porady i wskazówki.

Wszystkie osoby, które albo w ogóle nie chowały rowerów na zimę, albo już przygotowują się do wiosny na dwóch kółkach, zapraszamy tego dnia (21.02.2015) na wycieczkę rowerową poprzedzającą obserwacje.

Spotykamy się o godzinie 14.30 – w Parku Staromiejskim pod zegarem słonecznym (to też astronomia) – i jedziemy na wschód – przez Park Helenów, Park Ocalałych, na Stoki do Parku im. gen. Zaruskiego i dalej na wschód poza granice Łodzi – na tyle jednak blisko, aby na 17.00 dotrzeć na Górkę Śmieciową i zobaczyć Wenus i Marsa bardzo blisko obok siebie.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

 

Miejsce: Las Łagiewnicki

 
źródło: zielonalodz.info 
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent