Obóz: Złap oddech na jeziorem (12 – 16 lat)

poniedziałek 29.04.2019 do niedziela 12.05.2019

Obóz: Złap oddech na jeziorem (12 - 16 lat)

W sierpniu znów jedziemy na Mazury. Będziemy żyć bez pośpiechu, odpoczywać, kąpać się w jeziorze i bawić ze sobą nawzajem.

W pierwszym tygodniu zamieszkamy we wsi Inulec, a na drugi przeniesiemy się do położonego nieopodal Górkła. Poznamy sporo miejsc, kilka jezior i na pewno wiele fajnych zabaw.

Złapiemy słońce, wiatr i oddech na kolejne miesiące.

Nie mogę już się doczekać!

Wujek Błażej

 

Obóz „Złap oddech nad jeziorem – Wyprawa na Mazury 2019” organizują wspólnie

Stowarzyszenie „Półpiętro” i Fundacja Bullerbyn.

Zapraszamy!

 

Dla kogo?IMG_1045-768×576

Do udziału w obozie zapraszamy dzieci w wieku 12 – 16 lat.

W wyprawie weźmie udział 18 osób.

Wypełniając zgłoszenie online dołącza się do grona członków wspierających Stowarzyszenia.

 

Kiedy?

Obóz „Złap oddech na jeziorem – Wyprawa na Mazury” w terminie od 11 sierpnia do 24 sierpnia 2019 roku.

 

O obozie

W tym roku sierpień spędzimy na Mazurach. Chcemy spędzić wspólnie czas bez pośpiechu, odpoczywając i korzystając z otaczającej nas przyrody. Czekają nas częste kąpiele w jeziorze i spacery w pobliskim lesie. Chcemy, żeby dla dzieci był to czas odpoczynku, swobodnej zabawy i pozytywnych relacji z rówieśnikami i dorosłymi.

W pierwszym tygodniu Wyprawy zamieszkamy w Ekozagrodzie Bocianie Gniazdowe wsi Inulec. Jest to przytulna agroturystyka położona nieopodal trzech niewielkich jezior: Głębokiego, Płocicznego i Inulec.  Na drugi tydzień przeniesiemy się płynąc statkiem lub żaglówkami do wsi Górkło leżącej przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zamieszkamy tam w Agroturystyce u Zawiszy, a naszym gospodarzem będzie Pan Sławek, którego znamy już ze wcześniejszych lat.IMG_1087-768×432

Podczas Wyprawy śniadanie i kolacje będziemy przygotowywać wspólnie z produktów zakupionych w okolicznych sklepach. Większość obiadów zamówimy u naszych gospodarzy.

Dni spędzimy odpoczywając, bawiąc się sobą nawzajem i snując wspólnie plany. Razem ustalimy co i kiedy dokładnie będziemy robić. Wierzymy, że to dzieci wspólnie z wychowawcami najlepiej zaplanują swój czas. Ta formuła sprawdza się świetnie. Dlatego jej nie zmieniamy. Doceniamy wagę wspólnej spontanicznej zabawy i tego co po prostu dzieje się między dziećmi, gdy żyją razem, są w różnym wieku, mają różne zainteresowania i potrzeby. Na pewno nie zabraknie nam czasu na częste kąpiele w jeziorze, spacery po okolicznych polach i lasach, gry terenowe i różne zabawy. Odwiedzimy też pewnie ciekawe miejsca w okolicy.

 

Co jest dla nas ważne

Ważne są dla nas relacje, szacunek i zaufanie. To one stanowią to, co najcenniejsze podczas każdego wyjazdu – o wiele ważniejsze niż atrakcje i zaplanowane działania. Razem z dziećmi pracujemy nad tym, by wyprawowa grupa była miejscem bezpiecznym, gdzie można zarówno cieszyć się z sukcesów, jak i otrzymać od innych wsparcie. Nie unikamy sytuacji trudnych – wręcz przeciwnie – pokazujemy je, nazywamy i razem z dziećmi szukamy rozwiązań. Pokazujemy naturalne konsekwencje naszych działań, ale też pozwalamy je odczuć.

Ważna jest dla nas otwarta komunikacja i zachęcanie dzieci do mówienia o swoich potrzebach, emocjach i oczekiwaniach. Pozwalamy sobie odczuwać emocje i te radosne, ale też te trudne i smutne.

Podczas wyprawy zależy nam na tym żeby być razem tu i teraz z otaczającymi nas ludźmi.Stawiamy na bliskość natury, swobodę w zabawie, a czas wypełniają nam codzienne proste czynności i obowiązki, które są odpowiedzialnością nas wszystkich. Uczymy się dbać o siebie,  o swoje rzeczy, o najbliższe otoczenie i o innych członków grupy. Sami pakujemy swoje rzeczy, sprzątamy, szykujemy posiłki, sami ustalamy zasady i dbamy o ich przestrzeganie.Znaczną część aktywności będziemy ustalać wspólnie, korzystając z propozycji wszystkich członków grupy, a także odpowiadając na bieżące potrzeby.

Jesteśmy otwarci na zmianę planów i sporą elastyczność w zależności od tego, co w danym momencie dla naszej grupy będzie najważniejsze. Czasami warto porzucić na chwilę wcześniejsze plany, żeby móc przeżyć coś jeszcze bardziej wartościowego. Stąd wcześniej zaplanowana trasa oraz aktywności mogą ulec zmianie w trakcie trwania obozu.IMG_0929-768×576

UWAGA! Na Wyprawę dzieci nie zabierają ze sobą telefonów komórkowych oraz innych elektronicznych gadżetów.

Zależy nam na tym, by maksymalnie dużo czasu spędzać razem na wspólnej zabawie i przeżywaniu różnych wrażeń. Z naszego doświadczenia wynika, że elektronika czasami w tym przeszkadza. Stąd decyzja o nie zabieraniu jej przez dzieci na obóz.

Na Wyprawę zabieramy ze sobą kieszonkowe w kwocie maksymalnie 100 zł.

UWAGA! Obóz „Złap oddech nad jeziorem – Wyprawa na Mazury 2019”  to działanie o charakterze rozwojowym, ale nie terapeutycznym. Prosimy o rozważną ocenę sytuacji, jeśli dziecko obecnie przejawia zachowania, które mogą wymagać dodatkowej opieki związanej z indywidualną pracą terapeutyczną, wykraczającą poza kwalifikacje zespołu wychowawców kolonijnych. Występowanie takich zachowań jest przeciwwskazaniem do udziału w projekcie wypoczynku letniego. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu, konsultacji w naszej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której prowadzimy również typowe działania skierowane na pomoc psychologiczną.

 

Spotkanie integracyjne

Aby poznać się i zobaczyć jeszcze przed wyprawą dzieci zapraszamy na dzień integracyjny. Spotkanie przedobozowe pozwala dzieciom oswoić się ze sobą i wspólnie posnuć wakacyjne plany. Już podczas niego pracujemy nad zawiązaniem się grupy, która spędzi razem wakacyjny czas. Z naszego doświadczenia wynika, że rozpoczęcie tworzenia grupy jeszcze przed wyjazdem jest ogromną wartością i ułatwia zarówno wychowawcom jak i dzieciom, budowanie pozytywnych relacji podczas obozu. Stąd w tym roku udział w spotkaniu jest obowiązkowy. Nieobecność uczestnika jest równoznaczna z rezygnacją z obozu.

Dzień integracyjny odbędzie się 16 czerwca 2019 w Warszawie. Więcej szczegółów wkrótce.

Rodziców zapraszamy na popołudniowe spotkanie informacyjne we wtorek 18 czerwca o godzinie 18:30.

 

Opiekunowie

Na Wyprawę oprócz mnie (czyli Wujka Błażeja) pojedzie jeszcze dwójka wychowawców.

Dla nas największą wartością są relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Nasi wychowawcy pracują rozumiejąc, szanując i uwzględniając potrzeby dzieci i rodziców.

 

Opłaty

Opłata za udział w obozie „Złap oddech nad jeziorem – Wyprawa na Mazury 2019” wynosi 2 890 zł.

Opłata ta pokrywa koszt spotkania integracyjnego oraz samej Wyprawy.

Obóz „Złap oddech nad jeziorem – Wyprawa na Mazury 2019” jest projektem non – profit. Oznacza to, że 100 proc. Waszych wpłat pokrywa 100 proc. kosztów związanych z jego organizacją.

Zaliczkę za udział w Wyprawie w wysokości 800 zł należy wpłacić w ciągu 5 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji.

Kwotę pozostałą należy wpłacić do 26 czerwca 2019.

 

Zapisy

 

Szczegółowe informacje i zapisy na naszej stronie internetowej (kliknij).

 

Kontakt

Błażej Puziak, tel. 606 897 518  e- mail: pracownia@polpietro.org

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie