Obóz Młodego Podróżnika

Piękna Góra k. Giżycka mapa

czwartek 18.04.2019 do środa 15.05.2019

Obóz Młodego Podróżnika

Marzysz o wielkiej przygodzie? Chcesz ubrać plecak, założyć wygodne buty i ruszyć przed siebie? A może snujesz plany o podróży dookoła świata? To fantastycznie! Obóz Młodego Podróżnika jest przygotowany specjalnie dla Ciebie! Z mapą i kompasem wyruszysz do pobliskiego lasu, by chwilę później przenieść się w najdalsze zakątki świata! Czas poznać nowe kultury, dalekie lądy i ich mieszkańców oraz zdobyć cenne umiejętności przydatne podczas wielkich i mniejszych podróży. Oto wakacyjny obóz dla najmłodszych – pełen przygód, odkryć i atrakcji! Gotowi? W drogę!

Program obozu jest przygotowany z myślą o dzieciach, które lubią przygody, podróże i chcą dowiedzieć się jak najwięcej o otaczającym je świecie, ale także o miejscach odległych i egzotycznych: niedostępnych pustyniach, nieprzebytych dżunglach czy wielkich miastach. Dowiemy się jak zaplanować krótką wycieczkę oraz długą podróż. A może przeniesiemy się na chwilę do wymarzonego miejsca? Wszystko przed nami!

Opis programu

ABC młodego podróżnika. Na co warto się przygotować podczas wyprawy? Czego nie jeść? Co powinno się znaleźć w podróżnej apteczce? Kogo warto pytać o drogę? Gdzie schować monety na „czarną godzinę”? Jakim środkiem transportu najłatwiej przemierzyć pustynię lodową, a jakim amazońską dżunglę? Czy wiemy, jaka będzie pogoda? Praktyczne ćwiczenia oraz panelowe pogawędki będą zbiorem cennym porad i informacji, które z pewnością przydadzą się w trakcie tych mniejszych i większych wycieczek i wojaży.

Ekwipunek. Co zabrać ze sobą na wycieczkę jednodniową, a co na kilkudniowy biwak? Co może się przydać podczas nocy w szałasie lub pod namiotem? Czy pory roku wpływają na nasz ekwipunek? Do czego może Ci się przydać czołówka, a do czego światełko chemiczne? Potrenujemy także praktyczną sztukę pakowania – jakie przedmioty powinny być na górze plecaka, a co może pozostać na dole? Jak je ułożyć, aby plecak nas nie przeciążał, a rzeczy dało się odszukać, bez wyrzucania zawartości? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi, by za rok spakować się na obóz zupełnie samodzielnie.

Podróże bliższe:

Terenoznawstwo. Czyli to, co musimy wiedzieć, zanim wyruszymy na wyprawę: kierunki świata – jak wyznaczyć północ za pomocą kompasu, zegarka, mchu i Gwiazdy Polarnej? Do czego służą i jak wyglądają znaki topograficzne? Jak ocenić odległości w terenie? Do czego służy GPS i jak się nim posłużyć? A może uda nam się znaleźć skrytkę geocachingową w okolicy?

Jej wysokość mapa. Najważniejszy przedmiot w rękach podróżnika! Jak czytać mapę? Skąd wiadomo, dokąd iść? Do czego służy skala mapy? Jak wyglądały mapy przed wiekami? Wykonamy wiele praktycznych ćwiczeń z mapą, by w końcu narysować szkic najbliższego terenu lub dalszej okolicy. Czekają nas także prawdziwe marsze na orientację.

Punkt adrenalina! RIB + banan – podróżnicy to dzielni i odważni ludzie! Będziecie mieć okazję, aby przepłynąć się RIB-em z silnikiem, a także zasmakujecie ekstremalnych wrażeń podczas pływania na bananie. Kto się utrzyma, ten wygrywa nagrodę. Wskakujcie – zabawa będzie przednia!  Zajęcia są dostosowane do wieku uczestników, odbywają się pod okiem ratownika MOPR i doświadczonych instruktorów.

Kierunek przygoda! Ten dzień będzie sprawdzianem zdobytych umiejętności. Po śniadaniu spakujemy się, by wyruszyć na całodzienną wycieczkę po okolicy! Przed wyjściem zaplanujemy trasę wycieczki i miejsca, które chcemy zobaczyć. W trakcie rysować będziemy szkic drogi, jaką pokonaliśmy. Będzie też czas na własnoręcznie przygotowany obiad z kuchni polowej oraz lekcję ekologii. Nauczymy się także budować schronienie. Kto wie – może czeka nas noc w szałasie, a wcześniej ognisko i długie opowieści pod gwiazdami? Gotowi? Zaczynamy!

Przeprawy linowe. Dzielny podróżnik musi umieć poradzić sobie w każdej sytuacji! Ścianka wspinaczkowa, równoważnia, most tybetański, pajęcza sieć, zjazdy tyrolskie czy huśtawki – to wszystko na Was czeka! Zajęcia są prowadzone w parku linowym na terenie ośrodka, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

…i dalsze:

Nieznane lądy i ich odkrywcy. Najpierw rozłożymy wielką mapę świata, by poznać lepiej geografię, położenie odległych lądów i fascynujących nas miejsc. Gdzie chciałbyś spędzić wymarzone wakacje: na tajemniczej Islandii, w indiańskiej wiosce, a może u podnóża Etny? Każdy kontynent będzie celem naszych badań! A kto był tam przed nami? Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan, Vasco da Gama – poznamy tych odważnych podróżników! A może sami odkryjemy bezludną wyspę? Jak ją nazwiemy?

Dzień europejski. W którym kraju jest dwa razy więcej rowerów niż samochodów? W jakim państwie kiwanie głową oznacza „nie”, a potrząsanie na boki oznacza „tak”? Kontynent, na którym żyjemy, jest niezwykle różnorodny. Przemieścimy się z zimnej, skandynawskiej północy na rozgrzane słońcem wybrzeże Morza Śródziemnego. Proponujemy na chwilę cofnąć się w czasie i przenieść do szwedzkiej wioski Bullerbyn, by razem z Lisą i jej przyjaciółmi przeżyć najpiękniejsze przygody dzieciństwa oraz zagrać w norweską grę Z tarczy na tarczę. Następnie dla odmiany spróbujemy przyrządzić włoską pizzę oraz zatańczyć belgijkę.

Dzień azjatycki. Na którym kontynencie znajduje się najwyższy i najniższy punkt na Ziemi? W którym kraju kobiety tatuowały sobie wąsy? Smakując niezwykłą Azję bliżej przyjrzymy się Japonii. To kraj wielu kontrastów. Japońska kuchnia, tradycje, kaligrafia, język, kultura i sztuka z jednej strony, a z drugiej nowoczesne technologie, manga i kultowe anime… Podczas dnia Japonii spróbujemy zrobić origami, stworzymy mangowy komiks, poznamy najpopularniejszych bohaterów anime, a na koniec sprawdzimy zdobytą wiedzę podczas Japan Quiz. Tego dnia pobawimy się także w azjatyckie zabawy: nepalska Ryba i żaba czy pakistańskie Rangoli nie będą miały przed nami tajemnic! Spróbujemy też własnoręcznie przygotowanych spring rollsów.

Dzień afrykański. Które plemię słynie z charakterystycznego skaczącego tańca wojowników? Dlaczego baobaby mają takie grube pnie? Drugi co do wielkości kontynent ma wiele tajemnic! Weźmiemy udział w safari i ustalimy, czy widzieliśmy te same zwierzęta, które przemierzają afrykańskie sawanny. Przeniesiemy się także do oddalonej od ludzkiego wzroku szamańskiej wioski. Przygotujemy w darze wspaniałe gipsowe maski oraz wymyślimy własny taniec deszczu. Zagramy również w Pilolo i Da Ga rodem z Ghany.

Dzień australijski. Wiecie, że słowo „selfie” pochodzi z Australii, a emu i kangur nie potrafią chodzić do tyłu? Podczas obozu dowiesz się znacznie więcej! Australia, oddalona od pozostałych kontynentów, cechuje się odmienną fauną i florą. Nigdzie indziej nie spotkamy psów dingo, wombatów czy dziobaków. Nigdzie też nie znajdziemy tak bogatego świata podwodnego, jakim jest Wielka Rafa Koralowa. My poobserwujemy życie w naszych jeziorach, a wzorując się na atlasach przyrodniczych, zbudujemy makietę najprawdziwszej rafy! Poznamy również rdzennych mieszkańców wyspy – Aborygenów z ich didgeridoo oraz legendami. Może którąś z nich przedstawimy za pomocą teatrzyku? Pogramy także, niczym rodowici Australijczycy, w Kwadraty, by chwilę później ścigać się w workach skacząc jak kangury.

Dzień amerykański. Jak wcześniej nazywał się Nowy Jork? Która pustynia jest najbardziej sucha? Tego i znacznie więcej dowiesz się podczas dnia amerykańskiego. Przed Wami także: wyprawa kajakami niczym Indianie w swoich canoe oraz indiańskie podchody. Do wyboru iście amerykańska gra – rugby i baseball lub królowa stadionów Ameryki Południowej – piłka nożna. Nie zabraknie także hollywoodzkiej superprodukcji i popcornu! A może rozgrzejemy parkiet obozowej dyskoteki w strojach z brazylijskiego karnawału?

Dzień Arktyki i Antarktyki. W którą stroną nie możemy spojrzeć stojąc na Biegunie Południowym? Jaki dźwięk słyszymy stojąc obok góry lodowej? Gdzie niedźwiedź polarny może spotkać pingwina? Mimo, że za oknami lato, pomówimy trochę o zimnie i lodzie. Od Anaruka, naszego przewodnika po Grenlandii, dowiemy się o zwyczajach Eskimosów. Narysujemy lub ulepimy w piasku zwierzęta zamieszkujące krainę lodu i pobawimy się w gry z najdalszej Północy.

Współcześni podróżnicy. Martyna Wojciechowska, Wojciech Cejrowski, Bear Grylls, a może Nela Mała Reporterka? Poznamy świat widziany oczyma autorów książek i programów telewizyjnych. Może kiedyś i my, wzorując się na najlepszych, zostaniemy prawdziwymi globtroterami!

Ponadto w programie:

 • wypad do Giżycka (zobaczymy m.in. Twierdzę Boyen i unikalny na skalę europejską most obrotowy na Kanale Łuczańskim)
 • ognisko z szantami i pieczeniem kiełbasek
 • leśne podchody
 • dyskoteki przebierane
 • zawody sportowe
 • gry terenowe

Wyżywienie

4 domowe posiłki dziennie: śniadanie, obiad + podwieczorek, kolacja. Wszystkie przygotowywane w ośrodku. Obóz zaczyna się obiadokolacją pierwszego dnia, a kończy śniadaniem dnia ostatniego. Uczestnicy otrzymują suchy prowiant na drogę powrotną.

Cena zawiera

Zakwaterowanie (11 noclegów), wyżywienie 4 razy dziennie, realizację bardzo aktywnego programu, opiekę kadry i instruktorów oraz ratownika WOPR, pamiątkową koszulkę, śpiewnik, ubezpieczenie NNW (10.000 zł).

Cena nie zawiera

Dojazdu i dodatkowych atrakcji.

Dopłaty:

 • paintball – 60 zł
 • dodatkowe 100 kulek paintballowych – 30 zł
 • galeria najlepszych zdjęć – 29,90 zł
 • przygodowy pakiet obozowy – 100 zł

Co zabrać

 • ważną legitymację szkolną z numerem PESEL oraz poprawnie wypełnioną kartę kwalifikacyjną z numerem PESEL
 • mały plecak oraz wygodne buty do wycieczek pieszych, obuwie sportowe, gorszą bluzę i spodnie do zajęć terenowych, ciepły sweter lub polar, nieprzemakalną kurtkę (sztormiak), kalosze
 • strój kąpielowy/kąpielówki, krem z filtrem UV, letnie nakrycie głowy (czapkę lub chustkę)
 • przybory toaletowe, ręcznik kąpielowy i plażowy, krem z filtrem UV, środek przeciwko owadom, okulary przeciwsłoneczne

Terminy
24.06-05.07.2019
06.07-17.07.2019
18.07-29.07.2019
30.07-10.08.2019

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
centrum turystyki Aktywnej Kompas

Biuro Turystyki Aktywnej Kompas

Biuro Turystyki Aktywnej Kompas istnieje od 1998 roku. Od początku tworzymy nasze obozy zgodnie z ideą: pasja, przygoda, doświadczenie. Preferujemy aktywny tryb życia i chcemy taką postawę zaszczepić młodszym pokoleniom.  Wiemy też, że …

Więcej

Adres:

ul. Asesora 72, 80-119 GdańskKontakt:

tel (+48 58) 303 18 78
biuro@kompas.pl
http://www.kompas.pl
facebook

ZOBACZ TAKŻE:wakacjewyjazdy