W samym sercu Krakowa! O bankowości i finansach w ciekawej formie!

ul. Basztowa 20, Kraków

czwartek 24.09.2020

W samym sercu Krakowa! O bankowości i finansach w ciekawej formie!

Poznaj interaktywną historię polskiej bankowości od średniowiecza do współczesności. Spotkaj słynne krakowskie rody bankierów. Weź do ręki prawdziwą sztabę złota! Poznaj pracę Narodowego Banku Polskiego. Doskonałe miejsce na wspólne rodzinne zwiedzanie. O bankowości i finansach dla rodzin, dzieci i dorosłych!

We wrześniu 2020 r. w pięknym zabytkowym gmachu Oddziału Okręgowego NBP otwarto nowoczesną placówkę edukacyjną – Krakowski Salon Ekonomiczny NBP.

W przestrzeni podzielonej na trzy części poznajemy historię polskich finansów od średniowiecza do współczesności.

Ekspozycja podzielona jest na moduły noszące nazwy: Sala Polska, Sala NBP, Sala Krakowska.

Podróż w czasie rozpoczyna się w Sali Polskiej u źródeł rodzącej się państwowości i trwa poprzez historię Piastów, Jagiellonów i Wazów, przez trudne czasy rozbiorów, odrodzenie się państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym, okres okupacji, lata powojenne, PRL, do czasów nam współczesnych.

Ekspozycja w Sali Polskiej przybliży pierwsze formy transakcji handlowych, w których rolę pieniądza pełniły różne płacidła. Sala Polska przybliża także kolejne etapy dziejów polskiego pieniądza.

Okres Piastów i Jagiellonów ukazuje trzy zasadnicze okresy jego rozwoju:

  • denarowy (od monety odpowiadającej denarowi),
  • groszowy (od monety odpowiadającej groszowi),
  • złotowo-talarowy (od monety odpowiadającej złotemu polskiemu, emitowanemu także w formie talarów).

Każda sala wyposażona została w multimedialne narzędzia, a dzięki temu ekspozycja jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci i młodzieży.

Multimedia pozwalają zrealizować dziecięce marzenia, by zajrzeć do skarbca królewskiego. Dzięki wirtualnej wadze zważymy wybrane towary i ocenimy ich wartość na przestrzeni dziejów.

Dokładnie poznajemy tez historie pieniądza kruszcowego, którego dzieje łączą się z mennicami, w których był wybijany. Wirtualna mapa dawnych mennic umieszczona na ekranie dotykowym pozwala śledzić proces powstawania i produkcji pieniądza.

Pieniądze II Rzeczpospolitej, reformę Władysława Grabskiego, informacje o rozwoju gospodarki przedwojennej Polski zobaczymy z bliska w specjalnie przygotowanych stanowiskach multimedialnych.

O historii można tez opowiadać w niezwykły ilustrowany sposób. Komiks wprowadzi nas w historię wojennych losów polskiego złota ewakuowanego z Banku Polskiego SA we wrześniu 1939 r.

W Sali NBP poznamy tajemnice Gabinetu numizmatycznego. To wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza, w której zaprezentowano najpiękniejsze monety i banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP. Zobaczymy tu wszystkie monety i banknoty kolekcjonerskie od 1995 r. Specjalne gabloty ze szkłem powiększającym pozwolą nam z bliska zobaczyć szczegóły i detale dawnych i współczesnych banknotów i monet. Dowiemy się też więcej na temat zabezpieczeń współczesnych banknotów emitowanych przez NBP.

Na stanowisku wyposażonym w monitory dotykowe i aplikacje zapoznamy się ze współczesną działalnością banku centralnego.

Trzeci moduł ekspozycji to Sala Krakowska. Przybliża dzieje bankierskich rodów stolicy dawnej Rzeczpospolitej. Podróż w czasie możliwa jest dzięki specjalnie zaprojektowanemu pulpitowi z ruchomym skanerem. Sala Krakowska opowiada także o losach siedziby banku w czasie II wojny światowej.

Wyjątkowe atrakcje ekspozycji to w Sali Polskiej oryginalny eksponat historyczny, którym jest odresturowany sejf bankowy z początku XX w.

W Sali Narodowego Banku Polskiego znajduje się też eksponat wzbudzający najwięcej emocji – oryginalna bankowa sztaba złota.

To tylko część atrakcji Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP.

Zapraszamy na rodzinne zwiedzanie od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

Oddział Okręgowy NBP

Basztowa 20

nbp.pl/kse

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP zaprasza!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie