Nowy Port w Centrum – Projekt edukacyjno-artystyczny 2017

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 - Centrum Edukacji Artystycznej, Strajku Dokerów, Gdańsk, mapa

sobota 01.04.2017 do niedziela 30.04.2017

Nowy Port w Centrum – Projekt edukacyjno-artystyczny 2017

Nowy Port. W Centrum to kolejna odsłona cyklu spotkań, wykładów, warsztatów i działań w przestrzeni miejskiej realizowanych przez CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie. Projekt to szereg działań, łączących w sobie warsztaty artystyczne dla najmłodszych, warsztaty animacji poklatkowej, cykl wykładów przybliżających intrygujące zagadnienia sztuki współczesnej, a także warsztaty techniczne podczas, których uczestnicy zapoznają się z techniką sitodruku, zaprojektują własny notes i wykonają szyldy miejskie.

Cykl „Nowy Port. W Centrum” to również spotkania ze sztuką współczesną dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wolontariuszy, którzy chcieliby nauczyć się audiodeskrypcji i stać się przewodnikami po świecie sztuki. Do udziału w wydarzeniach zapraszamy wszystkich zainteresowanych – zarówno uczestników indywidualnych, jak i zorganizowane grupy szkolne.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, należy pamiętać, że na warsztaty obowiązują zapisy.
Zapraszamy do Nowego Portu!

HARMONOGRAM

KWIECIEŃ 1 – 2 kwietnia 2017
 Żywa architektura – budujemy z wierzby – warsztaty
5 – 7 kwietnia 2017
 Szyldy miejskie – warsztaty techniczne
28 kwietnia 2017
— „Utkani” – premiera spektaklu
MAJ
13 – 14 maja 2017
 Ekologia ciszy – warsztaty dźwiękowe
maj – czerwiec 2017
 Lekcje uważności – warsztaty ruchowe dla szkół
LISTOPAD
18 – 19 listopad 2017
 Sitodruku – warsztaty techniczne
GRUDZIEŃ
9 grudnia 2017
 Warsztaty introligatorskie
FERIE ZIMOWE

WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ
Podstawy filmu animowanego
Termin: luty – czerwiec 2017
Uczestnicy: zorganizowane grupy szkolne
Prowadzanie: Robert Turło
Zapisy: warsztaty@laznia.pl
Uczniowie pod okiem reżysera i scenarzysty filmowego zostaną wprowadzeni w podstawowe i klasyczne metody tworzenia filmów animowanych. Dzięki komputerom, podświetlanym pulpitom filmowym i specjalnemu oprogramowaniu będą mieli okazję do stworzenia własnej animacji.
Jeżeli jesteś nauczycielem zainteresowanym uczestnictwem Twojej klasy w bezpłatnych warsztatach, skontaktuj się z nami!
Animacja pikselacja czyli animujemy obiektami trójwymiarowymi Termin: 25 – 26 marca 2017, godz. 11.00 – 18.00
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy Prowadzenie: Beata Bogucka i Robert Turło
Zapisy: kinoanimacja@laznia.pl
Warsztaty tworzenia filmu animowanego metodą pikselacji zrealizowane zostaną w oparciu o poklatkowe zdjęcia wykonane wybranym obiektom i osobom. Animacja przedmiotem zostanie wzbogacona o przemyślane działanie światłem. W trakcie warsztatów zajmiemy się także trickową kompozycją obrazu oraz trickowym montażem.
SZTUKA ZIEMI, CIAŁA I UMYSŁU
Żywa architektura – budujemy z wierzby
Termin: 1 – 2 kwietnia 2017, godz. 10.00 – 18.00
Uczestnicy: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy
Prowadzenie: Żywa architektura
Zapisy: warsztaty@laznia.pl
Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki żywej architektury i wspólnie z instruktorami zbudują i zasadzą wierzbową budowlę. Żywa architektura to unikatowa mieszanka sztuki ogrodniczej, rzemiosła, desingu oraz architektury w której budulcem jest wierzba wiciowa (Salix viminalis). Zasadzona przez uczestników konstrukcja ożyje, wypuszczając liście i pięknie się zieleniąc.
Ekologia ciszy
Termin: 13 – 14 maja 2017, godz. 12.00 – 15.00
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy
Prowadzenie: Dawid Adrjanczyk
Zapisy: warsztaty@laznia.pl
Podczas międzypokoleniowych warsztatów dźwiękowych, uczestnicy zgłębią problematykę ciszy i hałasu w ich codziennym otoczeniu. W trakcie licznych ćwiczeń, dźwiękowych improwizacji i praktyk terenowych będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania: Jaki wpływ ma na nasze życie zanieczyszczenie hałasem i czy możemy się przed nim uchronić? Warsztaty doskonalą w cierpliwości, uwrażliwiają uczestników na zagadnienia świadomego słyszenia, kształtują warsztat muzyczny. Do uczestnictwa zaproszeni są w równym stopniu amatorzy, jak i zawodowi muzycy, aktorzy oraz tancerze.
Lekcje uważności
Termin: maj – czerwiec 2017
Uczestnicy: zorganizowane grupy szkolne
Prowadzenie: Ewa Kaian Kochanowska
Zapisy: warsztaty@laznia.pl
Zajęcia obejmują ćwiczenia jogi oraz elementy uważności – mindfulness – relaksu. Proponujemy zajęcia rozluźniającej i wzmacniające jogi dla dzieci, bez względu na stan zdrowia czy sprawność fizyczną według klasycznej szkoły indyjskiego jogina Swamiego Sivanandy. Ćwiczenia koncentrują się na ruchu i oddechu, są niezwykle korzystną praktyką zarówno dla ciała, jak i umysłu dzieci.
WARSZTATY TECHNICZNE
Szyldy Miejskie
Termin: 5 – 7 kwietnia 2017, godz. 17.00 – 19.30
Uczestnicy: uczniowie i studenci szkół artystycznych
Prowadzenie: Traffic Design
Zapisy: warsztaty@lazna.pl
Stowarzyszenie Traffic Design w partnerstwie z CSW ŁAŹNIA zaproszą uczniów i studentów szkół artystycznych do udziału w warsztatach re-designu wybranych szyldów mieszczących w dzielnicy Nowy Port. Po konsultacjach społecznych wybrane zostaną szyldy kilku przedsiębiorców, którym zaproponujemy współpracę na zasadzie re-designu / nadania nowego wizerunku ich szyldom.
Sitodruk
Termin: 18 – 19 listopada 2017, godz. 10.00 – 18.00
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy
Prowadzenie: Oficyna Peryferie
Zapisy: warsztaty@laznia.pl
To dwudniowe warsztaty, podczas których uczestnicy zdobędą wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu drukowania techniką sitodruku. Oprócz nauki techniki drukowania, prowadzący zdradzą, jak założyć pracownie sitodrukową w formule DIY. Punktem kulminacyjnym warsztatów będzie samodzielne drukowanie nakładu własnej pracy na papierze i torbach.
Warsztaty introligatorskie
Termin: 9 grudnia 2017, godz. 11.00 – 16.00
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy
Prowadzenie: Łukasz Zbieranowski (Fajne Chłopaki/Nieladaco)
Zapisy: warsztaty@laznia.pl
Podczas warsztatów podejmiemy dyskusję na temat kreatywności, by udowodnić, że najważniejszy jest pomysł. Będziemy projektować notesy – składać arkusze papieru, zszywać, tworzyć. Zajęcia praktyczne połączone będą z częścią teoretyczną. Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności, które będą mogli zastosować w praktyce.

 

USŁYSZEĆ OBRAZ – PROGRAM SPOTKAŃ ZE SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU ORAZ SŁUCHU
marzec – grudzień 2017
Prowadzenie: Specjaliści WTZ przy Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym w Gdańsku
Program edukacyjno–artystyczny skierowany do osób niewidomych i niedowidzących, którego założeniem jest włączenie osób z ww. dysfunkcją do odbioru sztuki współczesnej. Program zakłada również uczestnictwo osób pełnosprawnych, które chciałby nauczyć się audiodeskrypcji i tym samym stać się przewodnikami po świecie sztuki.
Aplikacja ArtSeeŁaźnia
Powstała po to, aby osoby niewidome i niedowidzące mogły brać udział w wystawach organizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Osoby niewidome i niedowidzące chcą czynnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, jednak często instytucje nie są przygotowane na ich przyjęcie. Aplikacja „ArtSeeŁaźnia” zbudowana zgodnie z wymogami projektowania dla osób niewidomych wychodzi naprzeciw osobom z ww. dysfunkcją – nie polega jednak tylko na nudnym odtwarzaniu nagrań, ale działa w taki sposób, że osoba niewidoma „korzysta z oczu” wolontariusza. Aplikacja „ArtSeeŁaźnia” działa przy wsparciu specjalnie przeszkolonych wolontariuszy i przygotowanych audiodeskrypcji.
Na program składać się będą warsztaty:
Szkolenie z audiodeskrypcji
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy
Zapisy: artsee@laznia.pl
To cykliczne warsztaty podczas których uczestnicy zapoznają się z językiem audiodeskrypcji, który pozwala osobom ze stopniowym lub całkowitym zanikiem zmysłu wzroku poznawać świat dzięki przekazywaniu drogą słuchową werbalnych opisów treści wizualnych. Audiodeskrypcja zostanie zapisana przez uczestników w formie dźwiękowej oraz w brajlu.
Jeżeli chcesz zostać wolontariuszem, skontaktuj się z nami! Uzyskasz szansę bezpłatnego szkolenia z audiodeskrypcji.
Przewodnik po sztuce dla osób z dysfunkcją wzroku – tworzymy audiobooki
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy
Zapisy: artsee@laznia.pl
Warsztat skierowany jest do zamkniętej grupy osób niewidomych i niedowidzących, które z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu dostosowanego dla tego rodzaju niepełnosprawności stworzą audiobooki do prezentowanych w CSW ŁAŹNIA 2 wystaw.
Usłyszeć obraz – oprowadzania kuratorskie po wystawach
Uczestnicy: młodzież dorośli, seniorzy z dysfunkcją wzroku i słuchu oraz osoby pełnosprawne
Zapisy: artsee@laznia.pl
W ramach spotkań odbywających się raz w miesiącu oprowadzamy po aktualnie prezentowanych w CSW ŁAŹNIA 2 wystawach i przybliżymy twórczość artystów, których prace znajdują się na prezentowanych ekspozycjach. Zapoznając się z wybranymi dziełami sztuki wykorzystamy audiobooki, które powstaną podczas warsztatów oraz skorzystamy ze wsparcia osób przeszkolonych w ramach warsztatów audiodeskrypcji.
Utkani – warsztaty teatralne, premiera spektaklu Termin: luty – kwiecień 2017 Uczestnicy: zespół teatralny DDS
Celem warsztatów jest przygotowanie i zaprezentowanie spektaklu „Utkani”, zrealizowanego na podstawie książki „Utkanki”, autorstwa gdańskiej pisarki Barbary Piórkowskiej. Nad tekstem książki oraz realizacją spektaklu pracować będzie zespół teatralny DDS, założony przez osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroki i słuchu.
28 kwietnia 2017 | godz. 18.00

W CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie odbędzie się premiera spektaklu „Utkani”. Podczas premiery spektakl zostanie przetłumaczony na język migowy oraz będzie prowadzona audiodeskrypcja na żywo.
Miejsce:
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk, Nowy Port
Dojazd:
Przystanek Pl. Wolności
linie tramwajowe: 5, 7, 10
linie autobusowe: 148, 188, N2, N12
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Zadanie „Nowy Port. W Centrum”, realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”.

 

baner_Nowy Port. W Centrum
Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Nowy Port w Centrum – Projekt edukacyjno-artystyczny 2017

Adres:

ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk Nowy Port
Dojazd od Dworca Głównego w Gdańsku:
tramwaj 10, 7, 1, autobus 158. Z Gdańska-Wrzeszcza tramwaj 5


Kontakt:

+48 58 500 02 31
office@laznia.pl
http://www.laznia.pl/onas,5,laznia_2.html