Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na teatralne święto!

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na teatralne święto!

📅 poniedziałek 04.01.2021 do piątek 15.01.2021
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na teatralne święto!

Tradycyjnie, jak co roku, podczas ferii zimowych zapraszamy na Festiwal Teatrów Dla Dzieci. W tym roku – z wiadomych powodów – odbędzie się on w innej formie. Festiwal zawita do domu każdego młodego widza. Proponujemy spektakle oraz warsztaty, które pozwolą wzbogacić wiedzę o teatrze i jego kulisach.

Każdego dnia, w porozumieniu z teatrami, z którymi współpracujemy od lat prezentować będziemy online i bezpłatnie jeden spektakl, poprzedzony zapowiedzią jego twórców. Po wybranych przedstawieniach zapraszamy na warsztaty nawiązujące do tematyki spektaklu lub omawiające różne techniki około-teatralne.

Oczywiście nie zabraknie konkursu – tym razem poprosimy widzów, by zaprosili nas do swoich domów, gdzie stworzą własną mini sztukę, inspirowaną  zimową literaturą dla dzieci. Mamy nadzieję, że niektóre warsztaty pomogą wam zrealizować to zadanie. Najciekawsze spektakle przygotowane przez młodych aktorów i reżyserów zostaną nagrodzone i zaprezentowane na wirtualnej Scenie NCK.

FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI online
4 – 15.01.2021 || Nowohuckie Centrum Kultury

więcej informacji na stronie: https://festiwalteatrow.pl/

PROGRAM

4 stycznia (poniedziałek), g.11.00

DZIECI Z BULLERBYN –  Teatr Miejski w Gliwicach – spektakl online

Adaptacja znakomitej powieści Astrid Lindgren, cieszącej się niesłabnącym powodzeniem i sympatią zarówno dzieci, jak i rodziców. Ukłon w stronę wyobraźni i hołd dla dziecięcej, niczym nieskrępowanej wiary w siłę przyjaźni i uśmiechu. Bogaty świat zabaw, radości, smutków, pierwszych obowiązków i rodzinnych rytuałów jest idealnym punktem wyjścia do gry teatralną formą.
Sztuka zdobyła nagrodę publiczności podczas zeszłorocznego Festiwalu. „Dzieci z Bullerbyn” to lektura uzupełniająca dla klas 4-6 w roku szkolnym 2020/2021. Spektakl jest tłumaczony na język migowy.

spektakl dla dzieci w wieku 5+
czas trwania: 70 min
reżyseria: Jerzy Jan Połoński
obsada: Magdalena Zabel, Anna Moś, Iga Bancewicz, Rafał Domagała, Cezary Jabłoński, Kornel Sadowski

 

4 stycznia (poniedziałek), g. 12.30

Obrotowe Bullerbyn/Zakamarki Bullerbyn – warsztaty online

Warsztaty odkrywające tajemnicę sceny obrotowej. By przenieść się do wspaniałego świata dzieci z Bullerbyn, stworzymy taką właśnie scenę i skonstruujemy na niej trzy przestrzenie: pokój dzieci, las i jezioro oraz sklepik i budę dla Svippa. Po zajęciach krainę będzie można zmieniać na różne sposoby, przekładając elementy i wymyślając nowe zabawy dla małych mieszkańców Bullerbyn.

Potrzebne materiały:
– blok kolorowy A4 (techniczny)
– klej (mogą być także zszywacze z zszywkami)
– nożyczki
– kredki lub pisaki
– bibuły kolorowe

Prowadzenie: Alicja Karczmarska-Strzebońska – pedagog, plastyk oraz ilustratorka książek edukacyjnych dla dzieci.

 

5 stycznia (wtorek),  g.11.00

KRÓL MACIUŚ I – Teatr Figurki z Krakowa – spektakl online

Spektakl Król Maciuś I to historia dorastania. To opowieść o mierzeniu się z własnymi słabościami, pogonią za marzeniami i konfrontowaniu z porażką. Co będzie, jeśli przegramy? Opowiadamy historię Maciusia, gdyż dotyka ona dwóch ważnych tematów – pojęcia „dorosłości” oraz kondycji współczesnego świata.

Spektakl jest adaptacją lektury uzupełniającej dla klas 4.

reżyseria: Dagmara Żabska
obsada: Tadeusz Dylawerski, Dominika Kaczmarek, Mateusz Wróbel

 

5 stycznia (wtorek),  g.12.30

CIENIOWANKI –  warsztaty online

Możecie spróbować zrobić proste lalki cieniowe z kolorowej folii: kwadraty, trójkąty, koła i podczas zabawy cieniowej wprowadzać elementy nazywania kolorów i kształtów. Spróbujcie zabawy wielkościami – jeśli lalka znajduje się blisko źródła światła, jest duża, a jeśli ją oddalimy – zmniejsza się. To doskonały sposób na wprowadzanie opozycji: duże/małe, daleko/blisko.

Dla nieco starszych dzieci możecie przygotować prostą opowieść – dobranockę cieniową i wyświetlić ją za pomocą latarki na suficie. Przygotujcie do tego lalki przedstawiające ulubione postaci/rzeczy waszego dziecka albo opowiedzcie mu o jego dniu!

Warsztatowi towarzyszy Niespodzianka dla miłośników teatru cieni!

Potrzebne materiały:
– kolorowe folijki (folie do bindowania)
– patyczki szaszłykowe
– taśma klejąca
– białe i czarne kartki techniczne
– nożyczki lub nożyk do papieru
– ołówek
– opcjonalnie: biały marker, latarka (może być z telefonu)

Prowadzenie:  Mateusz Wróbel  – aktor, żongler, instruktor teatralny, animator kultury.

 

5 stycznia (wtorek)

NIE WSTYDŹ SIĘ – CZY DZIECI MAJĄ TREMĘ NA SCENIE? – webinar dla rodziców

Czy wstyd jest nam do czegoś potrzebny? W czym nam pomaga, a w czym przeszkadza? Jak go pokonać? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wykładu dla rodziców dzieci w wieku od 2 do 9 lat.

czas trwania: 45 min
prowadzenie: Joanna Krysiak – pedagog rodzinny, terapeuta integracji sensorycznej

 

6 stycznia (środa), g.11.00

BAJKI ROBOTÓW  – Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku – spektakl online

Sceniczne historie opowiadają sobie nawzajem roboty. Z nich dowiadują się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących – gwiazdach, planetach i czarnych dziurach – ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach. Bajki opowiadają o tym, że najważniejszymi siłami działającymi w kosmosie są uczucia, a najsilniejszym z nich jest miłość. Pokazują, że nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka.
Spektakl był pokazywany na Festiwalu Teatrów dla dzieci w 2020 r. i został doceniony zarówno przez dzieci jak i ich rodziców. Spektakl jest adaptacją lektury uzupełniającej dla klas 4-6 w roku szkolnym 2020/2021.

spektakl dla dzieci od 6 roku życia.
czas trwania: 1 godzina
adaptacja, inscenizacja i reżyseria – Romuald Wicza-Pokojski
obsada: Wioleta Karpowicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński

 

6 stycznia (środa), g.12.30

EFEKTY SPECJALNE W TWOIM DOMOWYM TEATRZE – warsztaty online

Klapaucjusz i Trurl nie bali się wyzwań. Uczestnicy warsztatu będą także musieli stawić czoła nie lada wyzwaniom. Jak sprawić, że w twoim domu zgaśnie świeczka? Czy da się w domu otrzymać dym sceniczny? Czy można stworzyć sztuczny śnieg? By uzyskać takie efekty wystarczą proste i efektowne eksperymenty chemiczno-fizyczne. Podczas warsztatów wykorzystamy rzeczy, które możesz znaleźć w domu.

Potrzebne materiały:
– świeczka typu tealight
– duży słoik, szklankę
– talerz lub taca
– mleko
– balon
– płyn do baniek mydlanych
– mały obrazek (np. 3×4 cm)
– hydrożel – do kupienia np. w sklepie ogrodniczym.

Prowadzenie: Łukasz Krysiak – pedagog, iluzjonista, terapeuta ręki.

 

7 stycznia (czwartek), g.11.00

BRZYDKIE KACZĄTKO – spektakl on-line

Brzydkie kaczątko to jedna z najbardziej znanych baśni duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Jej życiowość potwierdzał sam autor, który napisał o sobie: „Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne, że wyklułem się z łabędziego jaja”. Brzydkie kaczątko jest wyszydzane, wyśmiewane i samotne. Pokonując wiele przeciwności losu, wyrasta jednak na najpiękniejszego ptaka. Nic nie zostało ze szpetnego, niezgrabnego szarego pisklęcia. Był piękny i śnieżnobiały. Czuł się szczęśliwy. Los wynagrodził mu cierpienia, i prześladowania. Baśń o brzydkim kaczątku jest bardzo emocjonalna i nie tylko każde dziecko kibicuje bohaterowi, ale i wielu dorosłych ma osobiste skojarzenia. Historia brzydkiego kaczątka dowodzi, że wygląd zewnętrzny nie powinien być wyłączną podstawą oceny człowieka. Po drugie baśń niesie ogromny ładunek emocjonalny, uczy współczucia i pokazuje, że nie powinniśmy dokuczać innym, wyśmiewać się z nich czy krzywdzić.

 

7 stycznia (czwartek), g.12.30

ZAKRĘCONE BRZYDKIE KACZĄTKO – warsztaty online

Warsztat będzie wyzwaniem dla młodych konstruktorów lalek teatralnych. Uczestnicy zajęć poznają wiele ciekawostek o lalkach teatralnych i sposobach ich animowania. Brzydkie Kaczątko wcale nie będzie trudne do zrobienia, a sposób wykonania go sprawi, że stanie się wyjątkowe. Na koniec Kaczątko nauczy się latać.

Potrzebne materiały:
– blok kolorowy A4( techniczny)
– klej (mogą być także zszywacze z zszywkami)
– nożyczki
– kredki lub pisaki
– bibuły kolorowe
– papiery kolorowy
– sznurek lub tasiemka ok 1m.

Prowadzenie: Alicja Karczmarska-Strzebońska – pedagog, plastyk oraz ilustratorka książek edukacyjnych dla dzieci.

 

8 stycznia (piątek), g.11.00

TUWIM DLA DZIECI – Teatr Miejski w Gliwicach – spektakl online

Julian Tuwim to jeden z tych kilku polskich poetów, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Śmiało można go też nazwać twórcą familijnym, wywołującym pozytywne emocje i serwującym dużą porcję dobrego humoru. Wiersze Tuwima towarzyszą nam w edukacji, rozwoju i dojrzewaniu. Jego bohaterowie są wyraziści, problemy adekwatne do wieku odbiorcy, a lekkość i najwyższa jakość literacka utworów sprawia, że stają się one znakomitym materiałem do teatralnych zabaw.

Tuwim dla dzieci to kompilacja znanych, mniej znanych i zupełnie zapomnianych wierszy dla dzieci autorstwa znakomitego poety. To spektakl wypełniony muzyką, podczas którego widzowie będą – dosłownie! – wciągani w teatralną przygodę.

spektakl jest adaptacją lektury dla dzieci w klasach 1-3.
czas trwania: 60 minut
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
obsada: Iga Bancewicz, Tosia Federowicz (gościnnie), Anna Maria Moś, Rafał Domagała, Cezary Jabłoński, Maciej Piasny

 

8 stycznia (piątek), g.12.30

KOMIKSOWA LOKOMOTYWA – warsztaty online

Zapraszamy na niezwykły miks: warsztat dla wielbicieli teatru i poezji oraz… pociągów i komiksów! Warsztat rodzinny, podczas którego dowiecie się wielu ciekawostek o pociągach – dlaczego komiks jest jak pociąg, i  jak narysować pasażerów wiersza „Lokomotywa” Tuwima oraz jak usłyszeć komiks! Wsiadajcie, będziemy rysować na żywo! Pociąg zaraz rusza! Dajcie się zaskoczyć!

Potrzebne materiały:
– kartki papieru
– ołówki, długopisy
– wszelkie materiały do rysowania

Prowadzenie: Robert Trojanowski – autor książki „Zrób sobie komiks” oraz „Książki pod tytułem”. Polski rysownik prasowy i komiksowy, ilustrator książek, dramaturg, dziennikarz, autor słuchowisk, scenarzysta. W Nowohuckim Centrum Kultury prowadzi warsztaty z rysowania komiksu.

 

11 stycznia (poniedziałek), g.11.00

ILE ŻAB WAŻY KSIĘŻYC – Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach – spektakl online

Bohaterami tej kameralnej baśniowej przypowieści są król – wyjątkowy narcyz i egoista – oraz samotny chłopiec, pojawiający się trochę znikąd, wyraźnie pragnący bliskości. Chłopiec stara się zwrócić na siebie uwagę, zadając bardzo ważne z jego punktu widzenia, ale zupełnie abstrakcyjne dla dorosłego pytania (jak to zawarte w tytule – ile żab waży księżyc); irytuje też króla swoją dziecięcą bezpośredniością. Władca próbuje więc ignorować intruza, a w końcu jakoś się go pozbyć… Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do przemiany bohaterów, przy czym inicjację przechodzi paradoksalnie przede wszystkim król, dojrzewając do dorosłości i dystansu w stosunku do własnej osoby. Odkrywając głęboko schowaną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka, który niesie ze sobą wolność, fantazję i ciekawość świata. Dowcip językowy zawarty w zgrabnie napisanych dialogach oraz zabawne sytuacje sprawiają, że poważne przesłanie dociera do widza niepostrzeżenie, ale skutecznie. Warto dodać, że tekst Maliny Prześlugi nagrodzony został w XXIX Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2018), organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

spektakl dla dzieci od 6 roku życia.
czar trwania: 55 minut
reżyseria: Przemysław Jaszczak
obsada: Marek Dindorf, Dawid Kobiela, Mirosław Kotowicz, Michał Skiba

 

11 stycznia (poniedziałek), g.12.30

CYRK W TWOIM DOMU – warsztaty online

Cyrk to miejsce w którym rzeczywistość miesza się z iluzją. To tu pojawiają się pierwsze dziecięce pytania „jak oni to robią”? Jak słoń może stać na piłce? Czy ten królik naprawdę ukrywa się w kapeluszu?  Jak można latać bez skrzydeł? A gdyby tak samemu stworzyć przedstawienie cyrkowe? Podczas warsztatu nauczycie się  żonglerki, nowych sztuczek i przy okazji – świetnie będziecie się bawić! Na zajęciach wykorzystamy rzeczy, które możesz znaleźć w domu.

Potrzebne materiały:
– mandarynki
– chusteczki materiałowe lub plastikowe siatki
– linę lub sznurek
– wygodne ubranie.

Prowadzenie: Łukasz Krysiak. pedagog, pedagog cyrku, iluzjonista, terapeuta ręki.

 

12 stycznia (wtorek), g.11.00

SKRZATY  – Teatr Figurki z Krakowa – spektakl online

Kiedyś wszystko wyglądało inaczej: ludzie znali skrzaty, a skrzaty dobrze znały ludzi… Zazdrosne trolle nie mogły jednak tego znieść. Tak długo gnębiły skrzaty, że te musiały zupełnie się ukryć. I udało im się to doskonale, dorośli są nawet przekonani, że Skrzaty zupełnie zniknęły.

minispektakl teatru cieni i warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat
koncepcja: Mateusz Wróbel, Dagmara Żabska
wykonanie Mateusz Wróbel

 

12 stycznia (wtorek), g.12.30

SKRZATOLOGICZNA PRACOWNIA PROFESORA WRÓBLA – warsztaty online

Profesor Wróbel słynny i ceniony (bo jedyny) skrzatolog na świecie od 4 lat próbuje odtworzyć ten jedyny, prawdziwy wygląd skrzata. Po wnikliwych badaniach i poszukiwaniach wpada na trop, który może okazać się przełomowy w jego karierze, ale żeby się upewnić postanawia zaprosić do swoich badań grupę młodych adeptów skrzatologii. Razem spróbują odtworzyć wygląd i zwyczaje mieszkańców skrzaciej wioski.

Warsztatowi towarzyszy niespodzianka dla miłośników teatru cieni!

Potrzebne materiały:
– kolorowe folijki (folie do bindowania)
– patyczki szaszłykowe
– taśma klejąca
– nożyczki
– pisaki (najlepiej permanentne)
– latarka (może być w telefonie)

Prowadzenie:  Mateusz Wróbel  – aktor, żongler, instruktor teatralny, animator kultury.

 

13 stycznia (środa), g.11.00

POD KOLOR – Teatr Miejski w Gliwicach – spektakl online

Spektakl jest autorskim pomysłem dla dzieci, w którym eksperymentujemy z kolorem, kształtem i fakturą. Szukamy skojarzeń słownych, budując proste komunikaty i dialogi. Ożywiamy wszystkie formy, co stwarza nieograniczone pole do szalonej zabawy. To właśnie zabawa buduje narrację i dramaturgię spektaklu.
Naszą przestrzeń tworzy abstrakcyjna konstrukcja z poduszek – wielkie kolorowe łóżko, po którym można skakać, wylegiwać się w nim, odkrywać i rozbudzać wyobraźnię do nowych przygód. Odkrywamy kolor za kolorem. Poduszkę za poduszką. Niczym w wielkim, miękkim laboratorium zabawy. A pod każdą poduszką jest sekret.

spektakl dla najnajów.
czas trwania: 40 minut
scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
obsada: Iga Bancewicz, Antonina Federowicz, Rafał Domagała

 

13 stycznia (środa), g.12.30

(PRAWIE) MAGICZNE PUDEŁKO – warsztaty online

Warsztat plastyczny wykorzystujące twórcze myślenie o przedmiocie, dostrzeganie w zwyczajnej rzeczy możliwości przekształcenia jej w inną. Dzieci skonstruują w prosty sposób niezwykłe pudełko, które za sprawą dodatków będzie zamieniało się w rozmaite przedmioty. Kreatywne metamorfozy połączą działanie formy i koloru.

Potrzebne materiały:
– blok kolorowy A4( techniczny)
– klej ( mogą być także zszywacze z zszywkami)
– nożyczki
– kredki lub pisaki
– bibuły kolorowe
– papier kolorowy

Prowadzenie: Alicja Karczmarska- Strzebońska – pedagog, plastyk oraz ilustratorka książek edukacyjnych dla dzieci.

 

14 stycznia (czwartek), g.11.00

KRZYŻACY – Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku – spektakl online

To pierwsza adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. Teatr lalkowy pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem.

spektakl dla widzów od 10 lat
czas trwania: 1 godzina 30 minut
scenariusz i reżyseria: Jakub Roszkowski
obsada: Wojciech Stachura, Jacek Gierczak, Piotr Kłudka, Jadwiga Sankowska, Jacek Majok, anna Miśkiewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Jakub Ehrlich, Agnieszka Grzegorzewska, Andrzej Żak, Joanna Tomasik, Jolanta Darewicz

 

14 stycznia (czwartek), g.12.30

ZROLOWANI RYCERZE – warsztaty online

Warsztaty plastyczne pokazujące, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych i nawet ze zwykłych rólek po papierze toaletowym można skonstruować lalki – oddział dzielnych rycerzy na wspaniałych rumakach. Oczywiście nie zabraknie pięknej królewny! Kto ma odwagę podnieść miecz i przyjąć wyzwanie, niechaj przybywa na zajęcia!

Potrzebne materiały:
– blok kolorowy A4( techniczny)
– klej ( mogą być także zszywacze z zszywkami)
– nożyczki
– kredki lub pisaki
– bibuły kolorowe
– 5 rolek po papierze toaletowym
– papier kolorowy

Prowadzenie: Alicja Kaczmarska- Strzebońska – pedagog, plastyk oraz ilustratorka książek edukacyjnych dla dzieci.  Autorka spektaklu „Rysowanie na ekranie: Brzydkie kaczątko”.

 

 15 stycznia (piątek), g.11.00

MAŁA SYRENA  – Teatr Miejski w Gliwicach – spektakl online

Oto jedna z piękniejszych opowieści o miłości w literaturze, o miłości romantycznej, siostrzanej, o miłości do natury i do samego siebie. Małą Syrenę kojarzymy najczęściej z disnejowską historią małej Ariel, która bardzo daleko odchodzi od oryginalnej, andersenowskiej wersji. Spektakl jest współczesną adaptacją klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena, która podkreśla siłę charakteru głównej bohaterki i skłania do zastanowienia, czym we współczesnym świecie jest owa legendarna „prawdziwa miłość”. Czy warto umrzeć z miłości? Czy istnieje miłość nieprawdziwa? Twórcy są dalecy od dydaktyzmu i pozostawiają duże pole do interpretacji dzieciom i rodzicom.

 

15 stycznia (piątek) g. 12.30, Facebook NCK

WYNIKI KONKURSU  – prezentacja najlepszych prac zgłoszonych do festiwalowego konkursu

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent