Nowohuckie Centrum Kultury dla dzieci w marcu. Zajęcia odwołane!

Nowohuckie Centrum Kultury
📅 sobota 14.03.2020
Dla dzieci w marcu… w NCK
Młodych przyrodników, detektywów i turystów zapraszamy na sześć spotkań w ramach Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci – będzie o nadchodzącej wiośnie, szyfrowaniu tajnych kodów i kulturze naszych zachodnich sąsiadów. Oprócz tego proponujemy kolejną porcję niezbędnej wiedzy dla wszystkich mam, Olimpiadę Solidarności i „Calineczkę” – spektakl Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Również w marcu wszystkie dzieci są nasze!

14 marca (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Z czym kojarzy nam się wiosna?
Kwiecień to chyba najwyższy czas na sadzonki i pierwsze kwiaty!
Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

14 marca (sobota), g. 12.00, sala kameralna 203
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki
NIEMIECKA BAJKA
Na warsztatach uczestnicy m.in.: poznają bohaterów niemieckiej baśni „Dziadek do Orzechów”, posłuchają pięknej muzyki znanych niemieckich kompozytorów oraz dowiedzą się o niemieckim „Szlaku Zabawek” i Muzeum Zabawek w Norymberdze.
Czy wiesz, że pluszowy miś, drewniane żołnierzyki i dziadek do orzechów pochodzą właśnie z Niemiec? Dawniej istniał tam Szlak Zabawek – rozciągał się pomiędzy Norymbergą, a Erfurtem, na długości około 300 km, przebiegając przez 30 miast i miasteczek niezwykle ważnych dla niemieckiej tradycji wytwarzania zabawek. Nasza wizyta w bajkowym zamku Neuschwanstein, w Muzeum Zabawek w Norymberdze, zwiedzanie średniowiecznych niemieckich miast i lektura przepięknej opowieści o Dziadku do Orzechów stworzyły kanwę dla tych zajęć. Warsztaty „Niemiecka bajka” ubogaca również muzyka – zarówno uroczysty „Marsz” Mendelssohna, jak i nostalgiczna „Kołysanka” Brahmsa.
Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału w nich. Uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki i przedmioty codziennego użytku.

21 marca (sobota), g. 10.30, sala 006
Chemia wokół nas
Płyn do naczyń. Szampon. Mydło. Soda oczyszczona. Łazienka i kuchnia to istne laboratorium małego chemika! Zobaczymy co da się ze sobą połączyć i jakie będą tego efekty.

22 marca (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
Koncert Wiosenny Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA
W koncercie udział wezmą wszystkie grupy działające w zespole: grupa reprezentacyjna, grupa młodzieżowa, grupy dziecięce i kapela ludowa. W koncercie zostaną zaprezentowane pieśni i tańce z rożnych regionów kraju.
Piękne stroje, młodość, dynamiczne tańce i energia płynąca ze sceny to najlepszy sposób na powitanie wiosny!
bilety – 20 zł

Czy i jak motywować dzieci

28 marca (sobota), g. 10.30, sala 006
Ziemia
Ogień, woda, powietrze i ziemia, czyli cztery żywioły. Dziś zajmiemy się ostatnim, o którym jeszcze nie mówiliśmy – ziemią. Zrobimy własne kryształy i wulkany. Porozmawiamy o kamieniach i piasku. No i oczywiście o pozostałościach po dinozaurach.

29 marca (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
KAPELE SERC – charytatywny koncert na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane
W koncercie wezmą udział m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” , Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” oraz grupy taneczne pracujące w NCK oraz w Ośrodku Kultury ZPiT „Krakowiacy”
Kapele Serc to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, która spotkała się z szerokim odzewem ze strony wielu zespołów. Koncerty dedykowane osobom chorym na stwardnienie rozsiane, na stałe wpisały się do kalendarza imprez organizowanych przez zespoły corocznie.
Po raz dwunasty gospodarzem tego koncertu jest Nowohuckie Centrum Kultury. Podczas koncertu będzie organizowany kiermasz, podczas którego każdy będzie miał możliwość wsparcia finansowego poprzez zakup wystawionych do sprzedaży przedmiotów. Dochód z koncertu zostanie przekazany Polskiemu Towarzystwu Stwardnienia Rozsianego oddział w Krakowie.
bilety – 2 zł

31 marca (wtorek), g.18.00, Scena NCK,
OPOWIEŚCI Z NARNII – Teatr Ancymon, Młodzieżowy Teatr Empiryk, Teatr Ab Intra
Spektakl teatralny wg C.S Lewisa.
W czasach wojny Piotr, Łucja, Zuzanna i Edmunda zostają wysłani do domu Profesora Kirke. Dom skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest niezwykła szafa, która okazuje się bramą do innego świata. Rodzeństwo wyrusza w podróż po świecie zwanym Narnią, a podczas tej wędrówki dowiaduje się, że ich obecność w Narnii jest wypełnieniem starej przepowiedni. Misją dzieci staje się pokonanie zła rozniecanego przez Białą Czarownicę.  Podczas niebezpiecznej i pełnej przygód drogi, młodzi ludzie uczą się czujności wobec nieznajomych istot oraz odróżniania dobra od zła. Poznają, czym jest empatia, odpowiedzialność, zaufanie, odwaga, siła woli i bezwarunkowa przyjaźń.
scenariusz i reżyseria – Marlena Topolska
bilety – 20 zł