Noc Muzeów w Muzeum Sztuki – Magazyn Gier

Miejsce wydarzenia: Muzeum Sztuki w Łodzi

Data wydarzenia: sobota 19.05.2018

Wstęp: Wstęp wolny

Noc Muzeów w Muzeum Sztuki

Na tegoroczną edycję Nocy Muzeów Muzeum Sztuki przygotowało specjalną wystawę, której forma przypominać będzie salon gier. Próżno będzie szukać tabliczek z napisem „nie dotykać!”. Eksponowane prace – niektóre pokazywane po raz pierwszy – wystawione zostaną nie tylko do podziwiania, ale przede wszystkim do używania, dotykania i grania.

Prawdziwą gratką będzie, eksponowana po raz pierwszy w Łodzi od czasu Biennale w Wenecji w 2003 roku, praca Stanisława Dróżdża Alea iacta est. Podczas Nocy Muzeów zobaczymy i zagramy w jej książkową edycję. Ni to bilard, ni to kości – przekonajcie się sami, co wymyślił Dróżdż w swojej pracy, której tytuł po polsku brzmiałby: „Kości zostały rzucone”. Odwiedzający Muzeum Sztuki zagrają przeciwko artyście!

Kolejna praca do zagrania to Zapory Dory Maurer, która powstała podczas pierwszej Konstrukcji w procesie w Łodzi w 1981 roku. Instalacja Maurer przypomina warcaby, jednak zamiast pionków z tworzywa artystka użyła w niej kamieni. Innym dziełem sztuki przywodzącym na myśl grę planszową jest praca Ryszarda Winiarskiego, podobna do starochińskiej gry go. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli okazję zagrać w nią według zasad stworzonych przez artystę.

Czwarta z kolei będzie zabawa fotograficzna inspirowana koncepcją fotografii mechanicznej autorstwa Józefa Robakowskiego. Do dyspozycji publiczności oddane zostaną specjalnie zabezpieczone aparaty fotograficzne, którymi będzie można rzucać, a następnie robić zdjęcia z takiego miejsca, w jakim się zatrzymały. Po czterech „rzutach” zdjęcia będą drukowane i łączone. Jeden egzemplarz tak powstałej pracy zabierze zwiedzający, a drugi zostanie w Muzeum Sztuki.

Część piąta przypadnie do gustu miłośnikom gier słownych. Gra bazować będzie na pracy Antoniego Starczewskiego Stół z kolorowymi kartoflami. Na stole znajdują się niewielkie, kolorowe, ceramiczne kartofle. Pomiędzy nimi artysta pozostawił puste pola. Grający będą starali się znaleźć wśród nich jak najdłuższe, sensowne układy liter albo sylab.

Ostatnią, szóstą częścią będzie praca Wacława Szpakowskiego. Charakterystyczne dla twórczości tego artysty są rysunki linii, które przybierają różne, geometryczne kształty, jednak nigdy się nie przecinają. Gra zainspirowana pracą Szpakowskiego będzie swoistą powtórką z matematyki.

Informujemy, że ze względu na Noc Muzeów, Muzeum Sztuki w sobotę 19.05.2018 roku będzie czynne wyłącznie w godz. 18:00-01:00 (ostatnie wejście o 00:00). W niedzielę 20.05.2018 muzeum będzie nieczynne.

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Muzeum Sztuki w Łodzi logo czarno-białe

Muzeum Sztuki w Łodzi

ms¹ mieści się w pałacu wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku, należącym niegdyś do Maurycego Poznańskiego, przemysłowca, działacza gospodarczego i politycznego. Budynek zaprojektował prawdopodobnie Adolf Zeligson, architekt rodziny Poznańskich. Narożny pałac nawiązuje do stylu renesansowego, …

Więcej

Adres:

ul. Więckowskiego 36
90-734 Łódź


Kontakt:

42 633 97 90
muzeum@msl.org.pl
http://www.msl.org.pl
facebook

ZOBACZ TAKŻE:muzeumwystawa

Zobacz także