Noc Muzeów w Łodzi 2014 – Muzeum Tradycji Niepodległościowych

📅 sobota 17.05.2014
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi logo

od g. 18.00

W tym roku, w nocy z 17 na 18 maja, Muzeum przy Gdańskiej wraz z pozostałymi dwoma oddziałami przygotowały szeroką i różnorodną ofertę skierowaną do możliwie jak najszerszego grona zwiedzających. Oprócz wystaw stałych, podziwiać będzie można specjalnie opracowane wystawy okolicznościowe. Pojawią się także grupy rekonstrukcyjne wraz ze swoimi inscenizacjami historycznymi: od średniowiecznych pól bitewnych po zmagania Pierwszej Wojny Światowej. Obyczaje łagodzić będzie muzyka – na dziedzińcu muzeum przy ul. Gdańskiej wystąpi zespół smyczkowy. Nie zabraknie także pokazów filmów dokumentalnych i historycznych, a nawet możliwości oglądania aktorów Teatru „Zwierciadło”, których przejmujący spektakl ukaże realia życia w łódzkim getcie. Unikatowym przeżyciem będzie okazja do przejechania się zabytkowym, przedwojennym tramwajem ulicami dzisiejszej Łodzi, na trasie od Helenówka do Muzeum przy Muzeum przy ulicy Gdańskiej 13.

Program Nocy Muzeów w MTN równoważy więc to, co rozrywkowe i lekkie, z tym co poważnie i skłaniające do zadumy. Przewidziane są w nim atrakcje odpowiadające potrzebom i zrozumieniu w zasadzie każdej grupy wiekowej. Chcemy zaoferować Państwu doświadczenie oderwania się od codzienności i radosnego obcowania z polską historią i kulturą, w nastrojowej nocnej scenerii.

Muzeum przy Gdańskiej – ul. Gdańska 13

Pokazy

Pokaz walk „Bractwa Rycerskiego im. Księżnej Anny”, połączony grami i zabawami dla dzieci, słuchaniem średniowiecznej muzyki, gawędami (18.00 – 1.00)
    „Teatr ognia” prezentujący malowniczy taniec ognia jako formę sztuki (22.00)

Koncerty

Koncert muzyki poważnej (g. 20.00) odbywający się na dziedzińcu wewnętrznym podczas którego wykonane będą utwory Antonio Vivaldiego i Josefa Haydna. Wystąpi zespół smyczkowy w składzie: Kamil Zawadzki (solista, skrzypce), Olga Osmolińska (skrzypce), Ewa Mazur (skrzypce), Katarzyna Bielińska (altówka), Katarzyna Michaluk (wiolonczela), Feliks Chołys (kontrabas). Koncert poprowadzi Janusz Janysz.

Dodatkowe atrakcje

Przejazd zabytkowym tramwajem z 1928 r., udostępnionym i obsługiwanym przez członków Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Trasa: Helenówek – Zgierska – Pl. Wolności – Budynek MTN przy Gdańskiej. Kursy tramwaju będą odbywać się od g. 20.00 (17 maja) do 2.00 (18 maja). Przejazd tramwajem będzie bezpłatny, a wszyscy pasażerowie otrzymają okolicznościowe bilety.

Odział Stacja Radegast  – Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Wystawy

Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie II Wojny Światowej – wystawa przygotowana przez łódzki IPN

Pokazy filmów (18.00 – 19.30, 20.00 – 23.00)

„Piekło na Ziemi Obiecanej”
    „Obóz cygański”
    „Brunnstadt Getto” – film o getcie żydowskim w Ozorkowie
    "Sarid" – film o getcie żydowskim w Pabianicach
    "Radegast"

Pokazy teatralne (19.30, następnie 23.00)

Dwa spotkania kameralne ilustrujące epizody z życia społeczności getta w wykonaniu aktorów Teatru „Zwierciadło”

Oddział Martyrologii Radogoszcz – ul. Zgierska 147

Wykłady

„Operacja łódzka 1914” – wykład opracowany przez prof. Jolantę Daszyńską, Krzysztofa Daszyńskiego oraz Andrzeja Daszyńskiego przybliżający zmagania z okresu Wielkiej Wojny między niemieckimi oraz austo-węgierskimi a rosyjskimi wojskami. (g. 19.00)

Pokazy

Grupa rekonstrukcji historycznej „Żelazny Orzeł” – grupa przygotuje pokaz uzbrojenia i umundurowania lat 1914-1918, a także oprowadzi zwiedzających po wystawie „Operacja Łódzka 1914… przy zapalonych stojąc lontach, my swój o Polsce śnimy sen”.

Filmy

Projekcja filmu w sali kinowej "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" (21.00)

W czasie Nocy Muzeów przez cały czas będzie można nabyć wydawnictwa muzealne, pogłębiające i pomagające w przyswojeniu zagadnień prezentowanych na ekspozycjach i w toku wystaw.