Noc Muzeów w Królikarni

Pałac Królikarnia, Puławska 113a
📅 sobota 18.05.2019
Noc Muzeów w Królikarni
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów (18 maja) zapraszamy na oprowadzania po wystawie Pomnik. Europa Środkowo-wschodnia 1918–2018:
g. 20.00 – oprowadzanie kuratorskie z Anną Miczko – zapraszamy zarówno dorosłych, jak i młodzież i dzieci.
g. 21.30 – oprowadzanie po wystawie szklakiem pomników awangardowych z Agatą Plater – Zyberk

18 maja muzeum jest czynne w g. 11.00–18.00 i 19.00-24.00 (Noc Muzeów)

wstęp wolny

Pomniki tworzą krajobraz naszych wartości, dlatego często są przedmiotem sporów. Upamiętniają mężów stanu, bohaterów i ofiary wojen, reprezentują wyznawane wspólnie ideały, „zaludniają” miasta, dominują w krajobrazie. Dla władz są narzędziem konstruowania zbiorowej tożsamości. Wraz ze zmianami granic i porządków politycznych pomniki minionej epoki burzy się, przerabia i przemianowuje. Wystawa „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918–2018” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni opisuje funkcje, losy oraz procesy jakim pomniki podlegają. Prezentuje biografie ponad dwudziestu monumentów z naszego regionu Europy, począwszy od wyłonienia projektu, poprzez wznoszenie i użytkowanie, po rozgrywające się wokół nich spory, zniszczenie, zapomnienie i rozkład. Wystawa nie jest wyłącznie przeglądem historycznym – dotyczy również toczących się współcześnie debat.

Czy i jak motywować dzieci

Na wystawie prezentowane są między innymi modele do pomników Xawerego Dunikowskiego, Stanisława Szukalskiego, Zbigniewa Pronaszko oraz „gruzy” pomników m.in.. Feliksa Dzierżyńskiego i Sejnenki.