Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Noc Muzeów 2024: Stadion Zimowy, jakiego nie znacie

Stadion Zimowy, ul. gen. Ch. de Gaulle’a 2
🗺 mapa
📅 sobota 18.05.2024
Noc Muzeów 2024: Stadion Zimowy, jakiego nie znacie
Tegoroczną tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów rozpoczynamy sportową rozgrzewką i zwiedzaniem najciekawszych, zwykle niedostępnych dla widzów, miejsc na Stadionie Zimowym. Tym razem w towarzystwie gościa specjalnego – Adriana Parzyszka, wybitnego hokeisty GKS–u Tychy i reprezentacji Polski.

Które miejsca na Stadionie Zimowym będzie można zwiedzić?

W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia tyskie lodowisko przeszło wiele modernizacji, stając się w efekcie jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów w kraju. W trakcie spaceru z przewodnikiem po Stadionie Zimowym będzie można m.in. zwiedzić zaplecze hali, obejrzeć z bliska trofea zdobyte przez GKS Tychy, dowiedzieć się, jak działa rolba i system mrożenia lodu, a także poznać ciekawostki, związane z budową hali, przepisami gry, organizacją meczów i historią hokeja w mieście.

Zwiedzanie z gościem specjalnym, Adrianem Parzyszkiem

W maju w Pradze i oddalonej o ok. 100 km od Tychów Ostrawie rozgrywane są hokejowe mistrzostwa świata Elity, w których po 22-letniej przerwie bierze udział reprezentacja Polski. Będzie więc również okazja, aby przybliżyć tematy, związane z hokejem na światowym poziomie. Tym bardziej, że gościem specjalnym spaceru po Stadionie Zimowym będzie Adrian Parzyszek – jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiego hokeja, wielokrotny reprezentant kraju, uczestnik MŚ Elity, 9-krotny mistrz Polski w barwach GKS–u Tychy i Unii Oświęcim.

Więcej informacji o Stadionie Zimowym

Stadion Zimowy mieści się przy ul. gen. Charlesa de Gaulle’a 2 w Tychach. Początkowo był to obiekt odkryty, pierwsze mecze hokejowe rozegrano na nim w 1969 roku. W 1978 roku w miejscu dawnego lodowiska oddany został do użytku nowoczesny Stadion Zimowy wg projektu architekta Marka Dziekońskiego z Miastoprojektu Nowe Tychy. Hala lodowiska została zaprojektowana „w duchu architektury brutalistycznej, eksponującej surową urodę betonu i kontrastującej go z wielkimi przeszklonymi powierzchniami”. Stadion Zimowy otrzymał nagrodę II stopnia ministra budownictwa. W 2009 roku obiekt został gruntownie zmodernizowany. Swoje mecze domowe rozgrywa na nim pięciokrotny mistrz Polski GKS Tychy, a także kobieca drużyna Atomówki Tychy oraz amatorskie zespoły hokejowe.

A co po zwiedzaniu?

Po zwiedzaniu będzie można kupić książkę Piotra Zawadzkiego „Jeszcze tylko jeden gol! Tyskie historie hokejowe“ (płatność tylko gotówką).

170 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent