UD

Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy
📅 sobota 18.05.2024
Noc Muzeów 2024: Olimpijskie zwiedzanie stadionów i Tyskiej Galerii Sportu
Jeden ze sportowych punktów tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów to wyjątkowy spacer, podczas którego będzie okazja zwiedzić aż trzy sportowe miejsca: Arenę Lekkoatletyczną, Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu. Mamy rok Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, dlatego roli przewodniczki podejmie się słynna tyska lekkoatletka Lucyna Kałek – brązowa medalistka olimpijska i mistrzyni Europy w biegu na 100 m przez płotki.

Co czeka podczas zwiedzania?

Spacer rozpoczniemy od Areny Lekkoatletycznej, gdzie poznamy m.in. ciekawostki dotyczące konkurencji biegowych i technicznych. Następnie zwiedzimy stadion piłkarski, m.in. strefę VIP, szatnię, sektor kibiców gości oraz zaplecze techniczne. Natomiast w Tyskiej Galerii Sportu będzie można obejrzeć multimedialną wystawę stałą Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”, gdzie czekają, prezentowane w atrakcyjnej formie, historie i ciekawostki, związane z największymi sukcesami sportowców z naszego miasta, a do obejrzenia liczne pamiątki i trofea tyskich sportowców, także te związane z igrzyskami olimpijskimi.

Więcej informacji o Stadionie Miejskim Tychy i Tyskiej Galerii Sportu

Stadion Miejski Tychy w obecnej formie został oficjalnie otwarty 18 lipca 2015 roku. Na jego trybunach znajduje się 15 150 miejsc. Obiekt spełnia wymogi UEFA i FIFA, co pozwala na organizację piłkarskich wydarzeń na najwyższym światowym poziomie. Od 2016 roku na stadionie działa Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, która jest fenomenem na skalę kraju – to nadal jedyny oddział muzealny ulokowany na terenie stadionu miejskiego.

A co po zwiedzaniu?

Tuż po zwiedzaniu uczestniczki i uczestnicy będą mogli wziąć udział w Wielkim Teście Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich.