Noc Atrakcji na Twierdzy Wisłoujście, Westerplatte oraz Kuźni Wodnej

Miejsce wydarzenia: Twierdza Wisłoujście, Westerplatte oraz Kuźnia Wodna

Data wydarzenia: sobota 19.05.2018 do niedziela 20.05.2018

Wstęp: bezpłatne / 1 zł

Noc Atrakcji na Twierdzy Wisłoujście, Westerplatte oraz Kuźni Wodnej

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, przypadającej w nocy z 19 na 20 maja 2018 r., Muzeum Gdańska przygotowało wiele atrakcji w Twierdzy Wisłoujście, Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz Kuźni Wodnej w Oliwie za symboliczną złotówkę. Poza możliwością zwiedzania obiektów uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli wziąć udział w konkursach, pokazach oraz grach terenowych.

Gdzie udać się podczas Nocy Muzeów? – to pytanie zapewne coraz częściej stawiają miłośnicy historii Gdańska i Trójmiasta. Europejska Noc Muzeów to 6 godzin atrakcji przygotowanych przez trójmiejskie muzea i instytucje kultury. Muzealnicy z Muzeum Gdańska przekonują, aby odwiedzić ich Oddziały. W Oddziałach na gdańskim Śródmieściu muzealnicy zaprezentują projekt „Miasto z Gruzów” podejmujący tematykę odbudowy miasta po 1945 r. Z kolei w oddziałach położonych w pozostałych dzielnicach aglomeracji miejskiej odwiedzający będą mogli skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych z myślą o osobach poszukujących aktywnej formy wypoczynku związanego z dziedzictwem historycznym Gdańska. Zwiedzanie oddziałów Muzeum Gdańska będzie kosztować symboliczną złotówkę.

Twierdza Wisłoujście i sekrety Szańca Wschodniego

Fortyfikacja otwiera swoje wrota nocą po raz drugi. Podczas nocnego zwiedzania przewodnicy będą opowiadać o dziejach Twierdzy Wisłoujście oraz jej garnizonie. Na zwiedzających czeka także ognisko, na które warto przynieść swój własny prowiant oraz strefa relaksu. W kazamatach Twierdzy odbędzie się także koncert zespołu Zakaz Wyprzedzania. Co godzinę zagrzmi także jedna z armat. Poszukiwacze aktywnych form wypoczynku będą mogli wziąć udział w grze terenowej. Ostatni start o północy!

– Tak jak w ubiegłym roku będzie można wziąć udział w Nocnych Marszach na Orientację i po ukończeniu trasy z przynajmniej 50 punktami karnymi wygrać upominki od Muzeum Gdańska. W grze można wziąć udział indywidualnie oraz drużynowo do 5 osób, ale należy pamiętać o zabraniu latarek, odpowiedniego obuwia oraz odzienia – mówi Maciej Flis, kierownik Twierdzy Wisłoujście.
W godzinach 19:00-1:00 do i z Twierdzy Wisłoujście będzie się można przedostać także dzięki przeprawie promowej z Nowego Portu. Za możliwość nocnej przeprawy kutrem Baltic Star w obie strony zapłacimy 10 zł od osoby dorosłej, 5 zł od dziecka oraz dodatkowo 5 zł od roweru, którym będzie się można przedostać także do Wartowni nr 1 na Westerplatte.

Noc z Wartownią nr 1 na Westerplatte

Wizyta na Westerplatte to nie tylko możliwość zwiedzenia czynnej sezonowo Wartowni nr 1. Podczas nocy Muzeów w ramach nocnego kina plenerowego uczestnicy Nocy Muzeów zobaczą film Westerplatte Stanisława Różewicza, a także skosztują wojskowe pożywienie z oryginalnej kuchni polowej z 1937 r. Prawdziwą gratką dla fanów motoryzacji będzie możliwość obejrzenia z bliska Fiata 508 z 1936 r. i Fiata 508c z 1941 r. Na tym jednakże nie koniec…

– Miłośnicy dawnych militariów będą mogli wziąć udział w szkoleniu z prowadzenia ognia z działka przeciwpancernego Bofors. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami o historii Westerplatte. Nagrody to 50 zestawów upominków od Muzeum Gdańska, w tym publikacji o Józefie Piłsudskim. Z myślą o edukacji najmłodszych Muzeum Saperskie Explosive zaaranżuje park saperski w pobliżu Wartowni oraz udostępni wykrywacz metalu, dzięki któremu poznamy podstawy pracy z tym urządzeniem. Stanowisko będzie czynne do północy – mówi Grzegorz Jedlicki, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

Dawne rzemiosła i elektryczny zabytek na Kuźni Wodnej w Oliwie

Miłośnicy Oliwy będą mogli zajrzeć do Kuźni Wodnej jeszcze przed rozpoczęciem prac hydrotechnicznych. Na odwiedzających czekają pokazy kucia oraz pokazy odlewania metali i toczenia naczyń ceramicznych, w których będzie można wziąć aktywny udział. W ramach Nocy Muzeów zostanie zaprezentowany także elektryczny Fiat 500 z 1971 r.
– Oprócz pokazu tradycyjnych rzemiosł związanych z ogniem i wodą będzie można zobaczyć zabytkowe hełmy nurkowe z przełomu XIX i XX w. wykonane tradycyjnymi metodami z kolekcji Mirosława Murczkiewicza. Wydarzenie będzie dokumentowane wielkoformatowymi aparatami z kolekcji Piotra Langmana. Podczas spotkań kolekcjonerzy opowiedzą o swoich zabytkach – mówi Lech Trawicki, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Topienie szkła w Muzeum Bursztynu

W ramach Nocy Muzeów atrakcję przygotowała także współpracująca z Muzeum Gdańska firma bursztynnicza S&A Jewellery Design. Pokaz topienia szkła będzie można nieodpłatnie zobaczyć w godzinach 19:00-22:00 na dziedzińcu Muzeum Bursztynu położonego przy Targu Węglowym.

Noc Muzeów – dla aktywnych!
Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1

Kiedy?: 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00
Wstęp: 1 zł

Atrakcje: nocne zwiedzanie Twierdzy, ognisko z rusztem (prowiant własny / do kupienia w sklepiku), strefa relaksu, koncert zespołu Zakaz Wyprzedzania, pokaz strzelania z armaty, marsze na Orientację – Tajemnice Szańca Wschodniego III (należy zabrać latarki i ubrać odpowiednie odzienie), nocna przeprawa przez Martwą Wisłę kutrem Baltic Star (nabrzeże portowe przy ul. Starowiślnej – nabrzeże przed Twierdzą Wisłoujście, ceny w obie strony 10 zł / os. normalny, 5 zł/os ulgowy, 5 zł/ rower)

Wartownia nr 1 na Westerplatte, ul. Majora Sucharskiego

Kiedy?: 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00
Wstęp: 1 zł
Atrakcje: plenerowe nocne kino, smakołyki z kuchni polowej, prezentacja zabytkowych Fiatów 508 i 508c, szkolenie artyleryjskie, plac saperski (do północy), pełnowymiarowa makieta rakiety wojskowej, konkurs wiedzy o Westerplatte

Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1

Kiedy?: 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00
Wstęp: 1 zł
Atrakcje: pokazy kucia metali, pokazy topienia metali, warsztaty garncarskie, prezentacja elektrycznego Fiata 500, grochówka, zdjęcia wykonywane zabytkowym aparatem wielkoformatowym, hełmy nurkowe z XIX/XX w.

Dziedziniec wewnętrzny Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy 26

Kiedy?: 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-22:00
Wstęp: bezpłatny
Atrakcje: pokaz topienia szkła

Zobacz miejsce wydarzenia
ZOBACZ TAKŻE:muzeum

Zobacz także