Niewidzialne miasto – spacery po Warszawie

📅 niedziela 04.09.2022 do niedziela 25.09.2022
Konkurs dla szkół: KTO TU RZĄDZIŁ?
Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, Fundacja Zwalcz Nudę oraz m. st. Warszawa

zapraszają rodziny do wspólnego poznawania Warszawy w ramach projektu NIEWIDZILANE MIASTO.

Każdy z nas zna Zamek Królewski, Pałac Kultury, Barbakan czy Teatr Wielki. Podczas naszych spacerów spróbujemy odnaleźć to, czego nie widać – miejsca i budynki, po których został tylko fundament, piwnica, pagórek lub po prostu wspomnienie. Będziemy poznawać miejsca ważne dla historii Warszawy, choć już nieistniejące.

Spacery skierowane są przede wszystkim do mieszkańców Warszawy, którzy chcą bliżej poznać historię swojego miasta. Jako głównego odbiorcę wskazać można rodziny z dziećmi, ale właściwie nie ma tu limitu wieku – aby dzieci mogły skorzystać ze spaceru jak najlepiej, preferowana dolna granica wieku to 7 lat. Górnej granicy wieku nie przewidujemy.

Dla uczestników największej ilości spacerów przygotowaliśmy torby pełne niespodzianek oraz nagrodę główną: całoroczny udział w sobotnich zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii – wartość indeksu 600 zł.

DATY SPOTKAŃ w roku 2022:

4.09.2022 – Targówek, zbiórka:

10.09.2022 – Ursus p.

11.09.2022 – Praga Płn.

17.09.2022 – Ochota

18.09.2022 – Bemowo

24.09.2022 – Wawer

25.09.2022 – Ursynów

W 2023 roku planujemy kontynuację.

START: 11.00 (czas spaceru ok. 2 godziny). Spacery są bezpłatne.

Czekamy na Was we wszystkie weekendy września 2022:

4.09.2022  – Targówek

Czy i jak motywować dzieci

Czy wiecie, że zanim powstała Warszawa, na wschodnim brzegu Wisły istniała już prężnie działająca osada? Podczas spaceru sprawdzimy, co archeologom udało się odnaleźć po tych  najdawniejszych czasach. Poszukamy grodziska, które stawiało czoła potężnym najazdom. Odkryjemy, czym zajmowali się osadnicy na bródnowskich bagnach i dlaczego wybrali akurat takie miejsce do życia.

ZBIÓRKA: Brama – Las Bródnowski, godzina 11.00. Lokalizacja w linku: hhttps://www.google.com/maps/place/Brama,+las+Brodnowski/@52.2921773,21.0584854,17z/data=!4m5!3m4!1s0x471ecf9e379198e5:0xc64587949631df67!8m2!3d52.29286!4d21.0577903

Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/niewidzialne-miasto-spacer-po-targowku/

10.09.2022 – Ursus

Któż nie słyszał o słynnych traktorach „Ursus”? Duma polskiej wsi, ciągnik obecny niemal w każdym nowoczesnym gospodarstwie PRL-u, ma historię dłuższą i bardziej zawiłą niż się wydaje. Dzisiaj niszczejące, wyburzane sukcesywne fabryki straszą pustymi oknami, jednak podczas spaceru cofniemy się w czasie i poznamy ich burzliwą historię. A wątków jest sporo: co z traktorami miało wspólnego siedem niezamężnych panien? Jak fabryka wędrowała po Warszawie? Co produkowano w niej na początku? Jakie piętno odcisnęła na niej wojna? I skąd w ogóle wzięła się nazwa „Ursus”?

ZBIÓRKA: peron stacji PKP Ursus, godzina 11.00

Zapisy:  https://zwalcznude.pl/wydarzenia/niewidzialne-miasto-spacer-po-ursusie-pt-tajemnice-traktorzystow/

11.09.2022 – Praga Północ

Praga – dziś dzielnica Warszawy, kiedyś odrębne miasto stanowiące prawdziwy tygiel kulturowy. Podczas spaceru zanurzymy się w tym wieloetnicznym świecie. Dlaczego Dworzec Wileński tak się nazywa i dokąd najdalej można było z niego dojechać? Czy praska cerkiew stoi w tym miejscu przypadkowo? I czy zostały jakieś ślady po żydowskich mieszkańcach dzielnicy? Podczas spaceru zajrzymy do podwórek, za rogi kamienic, a nawet na place zabaw i dokładnie zbadamy odpryski farby na ścianach i nierówności terenu, które skrywają znikającą historię.

ZBIÓRKA: Pod praską cerkwią (Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny), godzina 11.00

Zapisy:  https://zwalcznude.pl/wydarzenia/niewidzialne-miasto-spacer-po-pradze-polnoc-pt-w-czasach-gdy-praga-mowila-w-jidysz/

Więcej informacji na:

www.duch.edu.pl