Niedziela w muzeum dla całej rodziny

Łódź, ul. Więckowskiego 36
🗺 mapa
📅 niedziela 17.07.2016
ms1 niedziela w muzeum
17 lipca 2016, niedziela,
godz. 12:00–16:00

Niedziela w muzeum. Sezon ogórkowy

Def. Sezon ogórkowy – zakwalifikowany formalnie jako wyrażenie językowe. Ukute zostało jako związek przyczynowy między posuchą w życiu kulturalnym miast (nieczynne teatry, sale koncertowe, kabarety, itp.) spowodowaną letnimi wyjazdami artystów do wód właśnie w porze zbioru ogórków, a brakiem wiadomości nadających się do publikacji w gazetach.

Dzisiaj sezon ogórkowy kojarzy się również ze zwolnieniem biegu życia politycznego, małą atrakcyjnością programów stacji telewizyjnych i radiowych (częste powtórki), a także pojawiającymi się w sezonie ogórkowym przeróżnymi „sensacjami” prasowymi mającymi na celu podniesienie spadającej poczytności gazet. W sporcie sezon ogórkowy kojarzy się głównie z przerwą międzysezonową (latem bądź zimą) w rozgrywkach ligowych i pucharowych.

Źródło: Wikipedia

Młodszych gości zapraszamy na warsztaty „Tajemniczy Ogród”, gdzie wyobrazimy sobie jak wyglądałby świat, gdyby matrycą dla architektów stała się morfologia roślin. Wieżowce niczym ogórki, stadiony-dynie, chodniki-mchy i ulice-wodorosty? Podczas warsztatu zainspirowanego naszą wystawą „Ćwiczenia w autonomii” zaprosimy do samodzielnego stworzenia alternatywnego źródła energii: „Ogóroleda”.

Dorosłych, którzy od poniedziałku do piątku kiszą się w pracy i nie mają czasu, aby korzystać z darów sezonu ogórkowego zaprosimy do kiszenia ogórków na świeżym powietrzu. Wszystko w eko nastroju, ponieważ punktem wyjścia dla niedzielnego spotkania jest wystawa „Ćwiczenia w autonomii”. Tamás Kaszás we współpracy z Anikó Loránt (ex-artists’ collective)”, będąca formą namysłu nad życiem na naszej planecie w obliczu zagrażającej jej katastrofy ekologicznej. Apokalipsa, sugeruje węgierski artysta, nie musi bowiem wyglądać tak, jak pokazują ją filmy science fiction, a po cywilizacyjnej zapaści dużo ważniejsza dla przeżycia niż umiejętność obsługi komputera może być wiedza zaczerpnięta od naszych babć i dziadków.

W naszym ogrodzie znajdzie się również stoisko „wEKO wymiany”, czyli akcji wymiany weków, ubrań i zabawek. Zachęcamy do przyniesienia domowych przetworów spożywczych, ubrań, których już nie nosicie, zabawek, które od długiego czasu leżą zapomniane w kącie. Dajmy rzeczom drugie życie, sprawmy sobie radość, wymieniając bezgotówkowo nasze ubrania i zabawki, bądźmy otwarci na nowe smaki. Akcji towarzyszyć będzie Letnia Wyprzedaż Garażowa Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie za przysłowiowe „drobne” będzie można nabyć nawet i Białe Kruki.

Dla tych, którzy potrzebują oprócz kontaktu z naturą skontaktować się z własnym ciałem zajęcia Jogi poprowadzi Ewa Szymoniak według metody B.K.S. Iyengara. Stworzył on model „drzewa jogi”: Korzenie (yama) to podstawy etyczne; Pień (nizama) – indywidualna praktyka – etyka; Konary (asana) symbolizują pozycje; Liście (pranayama) odpowiadają ćwiczeniom oddechu; Kora (pratyahara) nawiązuje do wycofania; Sok (Charana) do koncentracji; Kwiat (dhyana) – medytacja i wszystkie one niezbędne są aby uzyskać Owoc (samadhi) czyli stan nadświadomości.

Po wyczerpujących fizycznie warsztatach i zwiedzaniu wystawy będzie można również się posilić przy bufecie oferującym przygotowywane na miejscu dania kuchni wegańskiej i witariańskiej. Agata Żyźniewska, na bieżąco gotując, będzie opowiadać jak spożywane dania przygotować samemu.

A po całym dniu muzealnego pikniku, gdzie strawa i dla duszy i dla ciała, na deser wystąpią „Dzikie Jabłka”. Ich muzyka, jak sami piszą, ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. Występ zespołu będzie potężną dawką pozytywnej energii dla tych, którzy zamiast na wakacje wybierają się od poniedziałku z powrotem do pracy.

„Niedziele w muzeum” to cykl zainicjowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 70. i 80. Pokazy mody, wernisaże, zwiedzanie wystaw, konkursy, kiermasze, spotkania z artystami – wydarzenia artystyczne i rozrywkowe przeplatały się ze sobą we wnętrzach, ogrodzie i na dziedzińcu dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent