Są to Mattel Electronics Dongguan (MED), Dongguan Chang′an Mattel Toys 2nd Factory (MCA) oraz Dongguan Lung Cheong Toys (Lung Cheong). CLW przeprowadziła szereg wywiadów z pracownikami i pracownicami fabryk. Jak wykazały badania do najważniejszych naruszeń praw pracowniczych w fabrykach należały:
- konfiskowanie dowodów osobistych pracowników
- nawet 120 nadgodzin w miesiącu
- niewypłacanie wynagrodzenia
- brak badań lekarskich wymaganych przy pracy w niebezpiecznych warunkach
- brak odzieży ochronnej
- brak napraw i konserwacji maszyn
- niejasne procedury przeciwpożarowe
- bezprawne procedury zwalniania pracowników
- niekompletne umowy o pracę lub ich brak
- złe warunki mieszkaniowe
Raport wykazuje, że w ciągu ostatnich 7 lat warunki pracy w fabrykach zabawkarskich jak i sposób ich monitorowania uległy pogorszeniu. To oznacza, że duża część zabawek, które wylądują w tym roku pod poduszkami, w skarpetkach i pod choinkami także polskich dzieci – m.in. lalki Barbie, zabawki Fisher Price, Matchboxy czy samochody z filmu „Auta" – znów okupiona zostanie wyczerpaniem i niesprawiedliwym traktowaniem ludzi w Chinach. Ostatnie miesiące roku wiążą się z przedświąteczną gorączką zakupów w naszych sklepach. Dla pracowników wytwarzających zabawki oznacza to gorący okres produkcji, w tym nawet konieczność pracy 120 nadgodzin w miesiącu. Pod wpływem nacisku organizacji pozarządowych Mattel w zeszłym roku zgodził się rozpocząć dialog z organizacją China Labor Watch i zobowiązał się do pewnych działań naprawczych. Ale do tej pory żaden z postulatów nie został spełniony, a Mattel nie poinformował CLW o krokach poczynionych w tym kierunku.
Wyślij list do Prezesa Mattel – Bryana Stocktona – z apelem o zmianę warunków panujących w fabrykach produkujących zabawki tej firmy >>
Przeczytaj 66-stronnicowy raport CLW o produkcji zabawek w języku angielskim >> Wyślij list protestacyjny do Prezesa Mattel >>




