NCK zaprasza w lutym 2023

Nowohuckie Centrum Kultury
📅 sobota 25.02.2023
NCK
W najkrótszym miesiącu roku proponujemy przede wszystkim Festiwal Teatrów Dla Dzieci. Do NCK przyjadą teatry z całej Polski, by naszym dzieciom pokazać piękne, mądre, rozśpiewane i wesołe przedstawienia: „Dobre rady Lisa Witalisa”, „Kosmici”, „O czym szepcze las”, a dodatkowo interaktywne wystawy, warsztaty i… kabaret dla najmłodszych. Starszym widzom proponujemy klasyczne baletowe przedstawienia, spektakl tańca współczesnego, recital Leszka Wójtowicza i stand-up Abelarda Gizy.

Małych studentów zapraszamy na kolejne zajęcia Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci, a wszystkich, bez względu na wiek, do galerii, w których obejrzeć można będzie osiem ekspozycji. Szczególnie polecamy „Archetypy Wolności”, wystawę malarstwa ukraińskiego artysty Ivana Marchuka.

Program:

23 lutego (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ: Leszek Wójtowicz
Recital poety, pieśniarza, gitarzysty, autora muzyki i barda Solidarności.
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety: 25/20 zł

23 lutego (czwartek), g. 19.30, Scena NCK
ZAZULA – koncert inauguracyjny wystawy malarstwa Ivana Marchuka pt. „Archetyp Wolności”
Na Scenie NCK wystąpi polsko-ukraiński zespół wokalno-instrumentalny Zazula, który specjalizuje się w technice „śpiewu białego”. Wydarzenie uświetni ukraińska gwiazda aktorstwa i telewizji – Daria Tregubova, która przybliży publiczności poezję uwielbianą przez samego Mistrza, Ivana Marchuka.
prowadzenie koncertu – Weronika Marczuk
bilety: 50/30 zł

25 lutego (sobota), g. 11.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny „Czy tu był Yeti?
Z lasu zniknęło kilka drzew, a w ziemi ktoś zostawił odcisk stopy. Jest wielki, tajemniczy i bardzo podejrzany. Mali detektywi muszą zrobić jego odlew w gipsie i sprawdzić, czy to może odcisk Yeti.
jednorazowa wejściówka: 45 zł

NCK WYSTAWY

SŁAWEK HESJA KRAJNIEWSKI „Odloty Hesji” – wystawa plenerowa
4 listopada – 28 lutego, Rynek NCK

KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY „Romantyzm” – wystawa fotografii
12 stycznia – 26 lutego, FOTO-GALERIA

ROBERT BUBEL I MARCIN KOLEŚNIK „Wszystkie możliwe ścieżki” – wystawa malarstwa
25 stycznia – 25 lutego, Czarna Galeria CENTRUM

IVAN MARCHUK „Archetyp Wolności” – wystawa malarstwa
20 lutego – 19 marca, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż – 23 lutego (czwartek), g. 18.00
Retrospektywna wystawa twórczości Ivana Marchuka, wybitnego ukraińskiego artysty. Zebrane na niej obrazy pochodzą z 15 różnych cykli, prezentujących różne wątki z bogatego dorobku tego malarza – od filozoficznego figuratywnego surrealizmu „Głosu mojej duszy” do abstrakcyjnego surrealizmu „Spojrzenia w nieskończoność”. Znaczną część ekspozycji stanowią prace z cyklu „Pejzaż”, tworzone przez Mistrza znaną już na całym świecie techniką plątanizmu, czyli przeplatanych dziesiątek i setek kilometrów cienkich linii, dających efekt „lśnienia” obrazów i hiperrealistycznego przedstawienia detali.

WIELKA WYPRAWA ŻUBRA POMPIKA – Polskie Parki Narodowe
30 stycznia – 12 lutego, g. 10.00-15.00, Biała Galeria CENTRUM
Wystawa towarzysząca Festiwalowi Teatrów Dla Dzieci.
Instalacja wystawiennicza, na podstawie serii książek Tomasza Samojlika „Żubr Pompik. Wyprawy”, zaprasza do poznawania polskiej natury. Dzieci niczym prawdziwi odkrywcy wyruszą z mapą Polski w ręku, by odkryć jakie skarby kryją polskie parki narodowe.

JASNOWIDZE EDYCJA IV (2020/2021) – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY
30 stycznia – 12 lutego, g. 8.00-22.00, Szara Galeria CENTRUM
Wystawa towarzysząca Festiwalowi Teatrów Dla Dzieci.
Wielkoformatowa wystawa pokonkursowa trzeciej edycji międzynarodowego konkursu Jasnowidze. Celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia nowych wartościowych książek dla dzieci, a także stwarzanie utalentowanym projektantom, ilustratorom i autorom tekstów możliwości zaistnienia na rynku wydawniczym.

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają…
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
bilety: 20/15 zł

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
Stała wystawa malarstwa, rysunku i grafiki – 104 prace w nowej aranżacji Agaty Dudy-Gracz dostępne dla publiczności od 13 stycznia 2023 r.
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
bilety: 20/15 zł

A JUŻ W MARCU:

2, 3 marca (czwartek, piątek), g. 18.00, Scena NCK
4 marca (sobota), g. 11.00
CEZIK DZIECIOM „NutkoSfera i DrobNutki” – spektakl muzyczny

5 marca (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
MICHAŁ BAJOR –„No, a ja?”

7 marca (wtorek), g. 11.00, Scena NCK
NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK – Teatr Nowy – Zabrze

8 marca (środa), g. 19.00, Scena NCK
TRE VOCI