UD

Wawel Rodzinny – Mój porcelanowy zwierzyniec

Zamek Królewski na Wawelu
🗺 mapa
📅 niedziela 26.05.2024
🎫 40zł
nasz wawel
Wawel inspirował Stanisława Wyspiańskiego. Niech teraz zarówno Wawel, jak i Wyspiański zainspirują Was! Zapraszamy na warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 7–13 lat, podczas których poznamy dziedziny i techniki artystyczne, którymi zajmował się artysta. Nie bez przyczyny został on uznany za mistrza pasteli, artystę książek, projektanta wizjonerskich witraży. Podczas zajęć spróbujemy zaszczepić w Was pasję tworzenia.

Informacje organizacyjne:

 • godzina: 10:00, 12:00
 • opłata: dziecko – 40 zł za jedne zajęcia; opiekun bezpłatnie
 • udział opiekuna obowiązkowy (ze względu na ograniczoną przestrzeń prosimy, aby dziecku towarzyszył jeden opiekun)
 • sprzedaż online, dostępna będzie na dwa tygodnie przed pierwszymi zajęciami
 • podczas wybranych warsztatów będą robione zdjęcia dokumentujące wydarzenie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: https://wawel.krakow.pl/rodo

 

26 maja 2024 Mój porcelanowy zwierzyniec
Zwiedzając wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu, na obrazach, arrasach, złotych i srebrnych naczyniach, a  nawet na broni możemy zobaczyć różnorodność świata zwierzęcego. Teraz możemy natknąć się na  jeszcze więcej stworzeń w Gabinecie Porcelanowym! Czekają tam na nas m.in. porcelanowe mopsy Timo, Dido, Ida…, ale zresztą zobaczcie sami.

Zapraszamy na warsztaty plastyczne, w czasie których z masy glinianiej wykonamy zwierzęta, które pokryjemy szkliwem, tak jak robiło się to z porcelaną.

 • miejsce zbiórki: wejście na Komnaty
 • prowadzi Barbara Mateja

 

15 czerwca 2024 Moja pełnia barw – witraże

Stanisław Wyspiański wiele swoich dzieł poświęcił Wawelowi. Było to dla niego wyjątkowe miejsce. Do wawelskiej katedry zaprojektował serię witraży poświęconych polskim władcom – historycznym i legendarnym. Niestety, nie zostały one zrealizowane, ale na szczęście zachowały się projekty. Niech staną się one inspiracją do poznania tajników tej techniki i stworzenia Waszych własnych witraży.

 • miejsce zbiórki: wystawa Wawel Wyspiańskiego (budynek kas)
 • prowadzi Barbara Mateja

Na wystawie Gabinet Porcelanowy możemy podziwiać niezwykle delikatne filiżanki, talerzyki czy wazy, a pomiędzy nimi – stojące jak zaczarowane – figurki zwierząt i ludzkie. Delikatne, kruche, barwne, dające wrażenie lekkości i ruchu, staną się dla nas wspaniałą inspiracją do stworzenia własnych dzieł plastycznych. Zapraszamy rodziny z dziećmi na warsztaty plastyczne, podczas których zgłębimy tajniki świata porcelany.

23 czerwca 2024 Moje kolorowe filiżanki

W Gabinecie Porcelanowym czekają na nas delikatne i kruche filiżanki, talerze oraz inne elementy pięknej zastawy stołowej. Będą one dla nas inspiracją do zdobienia własnych kubków lub talerzyków.

Będą to kolejne warsztaty rodzinne poświęcone wyjątkowej kolekcji porcelany, które pozwolą uczestnikom nabyć nowych umiejętności i po prostu dobrze się bawić.

 • miejsce zbiórki: wejście na Komnaty
 • prowadzi Barbara Mateja

 

BIOGRAMY

Barbara Mateja – artystka, pedagożka, nauczycielka Montessori i edukatorka w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2018 roku ukończyła scenografię. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023 w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna. Oprócz rzemiosła w rodzaju tkactwa, plecionkarstwa, ceramiki, dziania czy grafiki warsztatowej, uprawia szlachetne techniki fotograficzne.

Olga Machowska – z wykształcenia, zawodu i zamiłowania – bibliotekarka, specjalistka informacji naukowej. Od kilkunastu lat spełnia się również jako introligator. Prace prezentuje na stronie – rzeczy-silene.pl oraz IG: rzeczysilene. Mieszka w Wieliczce.

238 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent